Turab İsminin Anlamı

Turab İsminin Anlamı

Türkiye’de en çok kullanılan geleneksel isimler arasında bulunan Turab ismi pek çok kişinin bildiği ve sıklıkla kullanıldığı isimlerden biridir. Erkek çocuklarında oldukça sık tercih edilen Turab isminin anlamları arasında pek çok anlamın bulunduğundan söz etmek mümkündür.

Genel bir değerlendirme gerçekleştirildiğinde Turab isminin anlamları arasında ilk sırada toz toprak, ikinci sırada dinen yasak olan şeylerden sakınan, üçüncü sırada Hz. Ali’nin lakabı olan toprağın babası anlamına gelen Ebu Turab, dördüncü sırada Hz. Ali toprağa uzanmış yatarken Hz. Muhammed’in geldiği ve Hz. Ali’ye ya Ebu Turab ayağa kalk dediği rivayet edilir anlamları yer almaktadır. Bu anlamlar göz önüne getirildiğinde Turab isminin anlamlarının oldukça olumlu olduğu söylenebilir.

Turab ismini çocuğuna vermek isteyen kişiler genel olarak Turab ismi Kuranı Kerim içerisinde geçiyor mu? Sorusunu gündeme getirmektedir. Arapça kökenli bir erkek ismi olan Turab ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçen isimler arasında yer almaktadır. Kaf suresinin 3. ayetine bakıldığında Turab isminin Kuranı Kerim içerisinde geçtiği görülebilmektedir. Bunun yanı sıra Vakıa suresi, Nebe suresi içerisinde de Turab ismi bulunmaktadır. Bu nedenle çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

2022 yılının  isim verilerine bakıldığında Turab isminde kaç kişi var? Sorusunun cevabına ulaşılması mümkündür. Türkiye’de toplam 181 kişinin Turab ismine sahip olduğu bilinmektedir. Bu kişilerden 40 tanesi İstanbul’da, 12 tanesi Ankara’da, 7 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır. Genel bir değerlendirme gerçekleştirildiğinde Türkiye’nin 81 ilinde Turab ismine sahip olan kişilerin yer aldığı söylenebilir.

Turab ismi herhangi bir çocuğa verilmeden önce Turab isminin özellikleri de kapsamlı bir şekilde araştırılmalıdır. Turab ismin olumlu özellikleri arasında yardımseverlik, cömertlik, neşe, enerji, bilmişlik, sıcakkanlılık, merhamet, kariyer odaklı olmak, cesaret ve iyi niyeti yer almaktadır. Ancak her isimde olduğu gibi Turab isminde de olumsuz özellikler bulunmaktadır. Bu ismin olumsuz özellikleri arasında ise tezcanlılık ve sabırsızlık yer almaktadır. Bu nedenle Turab ismi çocuklara verilmeden önce hem Turab isminin  analizi hem de  numerolojisi bakımından değerlendirilmesi gerekmektedir. Aksi bir durumda  Turab isminin çocukların üzerinde olumsuz özellikler bırakması mümkündür.

Genel bir değerlendirme gerçekleştirildiğinde Turab ismine sahip olan kişilerin genellikle lacivert rengi sevdiği ve kader sayılarının ise sekiz olduğu görülmektedir. Bu kişiler fiziksel özellikleri bakımından da birbirine benzerlik gösterir.  Göz çevreleri oval, gözlerinin çekik, el ve ayakların uzun, alanlarının geniş ve kaşlarını ise düz olduğu görülür.  İsim seçimi yapılmadan önce ismin çocuklar üzerindeki fiziksel etkileri de göz önünde bulundurulmalı ve fiziksel özellikler göz önünde bulundurulduktan sonra çocuğa Turab isminin verilip verilmeyeceği konusunda  karar vermelidir. Aksi bir durumda Turab ismine sahip olan kişilerde  bazı olumsuz özellikler görülebilir. Bu sebeple ebeveynler iyi bir şekilde araştırma yapmalı ve bu araştırma sonucunda ismin koyulup koyulmayacağına karar vermelidir.

Ebeveynler isim seçimi yaparken genelde iki çocuğunun isminin birbiriyle uyumlu olmasını isterler. Bu sebeple pek çok ebeveyn Turab ismi ile uyumlu isim arayış içerisine girmektedir. Bizler de  bu tür benzer isim arayışı içerisinde olan kişiler için Turab ismi ile uyumlu isimler listesi oluşturduk. Sizler de Turab ismi ile uyum sağlayan adlar arayışındaysanız aşağıda yer alan listeden yardım alabilirsiniz.

Listede yer alan tüm isimler caizdir ve anlamı hoş olan  isimler arasından seçilmiştir. Bu sebeple  listeden herhangi bir isim seçimi gerçekleştirilirken endişe içerisine girmenize gerek yoktur.

Turab İbrahim, İbrahim Turab, Batur, Turaç, Tuğra, Turalp, Turatelin, Tura, Tural, Batur,  Turab Arda, Turab Onur, Turab Yağız, Turab Ozan, Turab Doğan, Turabullah, Talit, Talis, Talim, Talid, Talise, Talittin, Taliddin, Taluk, Taldun, Talef, Tala, Talas, Telil isimleri Turab ismi ile benzerlik gösteren isimler arasında yer almaktadır.

turab-isminin-anlami-16192
Turab İsminin Anlamı

Turab isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Toz, toprak
  • 2 – Dinen Yasak Olan Şeylerden Sakınan
  • 3 – Hz. Ali’nin lakabı olan toprağın babası anlamına gelen Ebu Turab.
  • 4 – Toprağın babası anlamına gelen arapça tamlama hz alinin lakaplarından biridir
  • 5 – Hz ali toprağa uzanmış yatarken hz. Muhammed (s. A. V) in geldiği ve hz. Ali ye ya ebu turab ayağa kalk dediği rivayet edilir. Lakap da burdan gelmektedir.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Turab ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Turab ismini kullanan 181 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Turab ismini kullanan 40 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Turab ismini kullanan 12 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Turab ismini kullanan 7 kişi bulunmaktadır.

Turab isminin Türkiye sıralaması

Turab en çok kullanılan 5228. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2613. isimdir.

Turab ismini kullananların sayısı, son bir yılda 4 kişi artmıştır.

Turab isminin Harf Analizi

Kişiye Turab ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

Turab İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Turab ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Turab isminin anlamını gözden geçirin!

Turab İsminin Numerolojisi

Turab isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

T: yirmi dört
U: yirmi beş
R: yirmi bir
A: bir
B: iki
TOPLAM: 73

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap