Tül Nasıl Beyazlatılır Yöntemleri Nelerdir?

Tül perdeler çok ince olduğundan beyazlatma yöntemlerini kullanırken su sıcaklığına dikkat edin. Makinede veya elde yıkama püf noktaları yazımızda.

Sentetik ham maddelerle üretilmiş olan türlerin ortam koşulları ve yıkama ütüleme gibi çalışmalar sonrasında zaman içerisinde sarardığını ve gör iyileştiğini her birimiz bilmekteyiz. Toz güneş ışığı ve ısıtma sistemlerinin yanı sıra sigara dumanına da uzun süre maruz kalan perdelerin giderek sardıkları ne ve yapısını kaybettiklerinin kolayca gözlem ne biliyorsunuz. Tül beyazlatılması için kullanılacak belli başlı yöntemler şunlardır

Tül Beyazlatma Yolları?

Tül beyazlatma çalışması gerçekleştirmeden önce çamaşır makinesinde ya da elde öncelikle ılık su yardımı ile beraber temizleme işleminden geçirmeniz gerekiyor. Tüllerin yıkanmadan evvel mutlaka yıkama talimatlarını takip edilmesi gerekmektedir ve sadece elde yıkama için tavsiye edilen ürünlerde çamaşır makinesi asla kullanılmamalıdır. Sentetik lifler için üretilmiş tülleri çamaşır makinesi içerisinde yıkama planınız bulunuyorsa 30 derecede ve yumuşamak yıkama programında tercih etmeniz önemlidir. Yüksek sıcaklıklarda yapısını deforme edersiniz.

Birinci beyazlatma

Beyazlatmak için tüyleriniz özel olarak üretilen içerisinde ağartıcı ya da tül kullanımı için uygun olan çamaşır suları ile temizlenmelidir. Üreten firmanın belirtmiş olduğu şekilde su ve deterjan seyreltilmesi ardından yıkanmış perdeleri seyredilen su ile beraber yaklaşık yarım saat bekle etmelisiniz. Süre dolduktan sonra bol suyla beraber yıkayıp kırışmasına izin vermeden hızlı bir şekilde asılması gerekiyor.

Ikinci beyazlatma işlemi

Birinci beyazlatma adımı tamamlandıktan sonra eğer ki verimli olmadıysa içeriğinde amonyak kullanacağınız ikinci adım uygulamanız çok daha mantıklı olacaktır. Bu çalışma sırasında çıplak elle çalışmaktan kaçınma mızı tavsiye ediyoruz temizlik eldivenleri daha verimli olacaktır. Ortalama 8 litre kadar su kaynatıldıktan sonra sıcaklığın düşmesi biraz beklenir ve ardından bir çorba kaşığı amonyakla beraber 2 çorba kaşığı kadar da oksijenli su karışımı eklenir. Tüller istediğiniz beyazla ulaşana kadar yaklaşık bir saate yakın süre bu suyun içerisinde bekletebilirsiniz.

Bazı püf noktalar

Tüller her zaman düşük ısıda ve narin kumaş seçeneklerinde yıkanır yüksek sıcaklıklar ve sıkma işlemi türlerin yapısını deforme eder yıkama sonrasında hemen türlerin asılması bütün demenize gerek kalmadan rahatça kullanmanıza imkan sağlar. Ağır killer bulunuyorsa bir gece deterjanlı suda bekletmenin çok daha avantajlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap