Tuğrul İsminin Anlamı

Tuğrul İsmi

 Tuğrul İsminin Anlamı Çocuklara isim verirken isimler konusunda araştırma yapmak önemlidir. Çünkü bazı isimler kulağa çok hoş gelirken anlamı hoş olmayabilir. Bazı isimler unisex isimlerdir kız ve erkeklere aynı isim verilebilir fakat unisex isim verirken dikkatli olmak gerekir. Her unisex isim çocuklara verilmemelidir. Bu durum çocuğun ileride cinsel kimliği çatışmasına neden olabilir.

 Yeni doğacak bebeklerine Tuğrul ismini koyacak aileler Tuğrul isminin anlamı nedir? Sorusunun cevabını merak ediyor. Erkek isim önerilerinden olan Tuğrul ismi Türkçe kökenli olup 6 harften oluşmaktadır. Anlamı ise yırtıcı kuş isimlerinden bir tanesidir. Türk Dil Kurumu’nda Tuğrul isminin anlamlarına bakıldığında dürüst kimse, doğru kimse, yiğit olan kişi anlamları yer almaktadır.

 Bazı aileler çocuklarına koyacakları isimleri örf adet ve geleneklerimize, dinimize uygun olup olmadığını bilmek ister. Peki Tuğrul ismi Kur’an’da geçiyor mu? Tuğrul ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Fakat İslâmiyet’te Tuğrul ismini çocuklara verilmesi caizdir. Türkçe kökenli olan Tuğrul ismi Türk kültüründe önemli bir isimdir. Eski Türk devletlerinden olan Büyük Selçuklu Devlet’inin hükümdarı Tuğrul Bey’in adıdır.

 6 harften oluşan Tuğrul ismine benzeyen ve uyumlu kız ve erkek isimleri şu isimleri örnek  gösterebiliriz;

Tuğba, Tuğra, Tuğyan, Tuğtaş, Tuğhan, Tuğkan, Tuğal, Tugaltan, Tuğsavaş, Tuğra, Tuğbay gibi isimler örnekler gösterilebilir. Yeni doğacak bebeklerine Türkçe kökenli ve Tuğrul ismine benzeyen isim düşünenler veya bebeklerine ikinci isim düşünen aileler için bu isimler örnek verilebilir.

 Tuğrul isminin Türkiye’de popülerlik oranıza baktığımızda şu oranları söyleyebiliriz; Tuğrul ismi Türkiye’de 10.080 kişide bulunmaktadır. İl dağılımına baktığımızda ise ; İstanbul’da 1958 kişi, İzmir’de 636 kişi ve Kilis’ de Tuğrul isminde 4 kişi bulunmaktadır.

 Türkiye’de 8.010 kişiden birinin adı Tuğrul. Peki Tuğrul ismine sahip ünlüler kimlerdir? Tuğrul ismi Eski Türk devletlerinden olan Büyük Selçuklu hükümdarı Tuğrul Bey’in ismidir. Günümüzde Tuğrul ismine sahip ünlüler de şunlardır; Tuğrul Şener eski millî futbolcu, Tuğrul Tülek, Tuğrul Duru, Tuğrul Çetiner, Tuğrul Tanyol, Tuğrul Eryılmaz Türk tiyatro ve sinema oyuncuları, Yıldırım Tuğrul Türkeş siyasetçi.

 İsimler için harf analizi yapılmaktadır. Tuğrul ismi için uzmanlar kişiler tarafından yapılan harf analizine göre şunlar söylenebilir; t harfi başarılı, u harfi kusursuz, ğ harfi  güçlü olmayı ister, r harfi karar vermekte zorlanır karar verirken hep ikilemde kalır, u harfi kusursuz, l harfi yeteneği ifade eder.

 İsimler kişiliğimizi yansıtır. Uzman kişiler tarafından yapılan isim analizine göre Tuğrul isminin isim analizi şöyledir; Tuğrul ismine sahip kişiler alınganlardır, hayatı yaşamayı ve yaşatmayı severler, duyguları bazen ön planda olur ve kontrol etmekte zorlanırlar, ön planda olmayı severler ve sürekli her olayda öne çıkarlar. Hayatta her zaman bir amaçları vardır ve onun çerçevesinde yaşarlar. Çevresinde çok fazla insan olmasını severler, enerjileri yüksek kişilerdir, sosyal olmayı seven kişilerdir.

Yardımseverlerdir, bu isme sahip kişiler insanlara yardım ve mutlu etmeyi severler. İlişkilerin de sakin kişilerdir sabırlı ve özverilidirler fakat bazen bencil olabilir. Seyahat etmek ve sosyal olmayı severler. Dürüstlüğe önem verirler. Herkese karşı saygılıdırlar o yüzden kendisine de saygı duyulmasını ister. Paylaşımcı kişiler değildirler, fakat arkadaş canlısıdırlar.

Tuğrul isminin oldukça güzel bir anlamı ve Türk kültür tarihinde Türk hükümdarının adı olması dolasıyla önemli bir yeri vardır. Yeni doğacak bebeklerine Türkçe kökenli bir isim koymak isteyen aileler Tuğrul ismini düşünebilirler. Tuğrul isminin Kur’an-ı Kerim’de geçmemesi çocuğunuza koymayacağınız anlamına gelmesin çünkü Kur’an-ı Kerim’de geçmese de İslamiyet’te Tuğrul ismini çocuklara isim olarak vermek sorun değildir, caizdir.

tugrul-isminin-anlami-87025
Tuğrul İsminin Anlamı

Tuğrul isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Verici, Özverili, Sevgi Dolu
  • 2 – Meryem Ana’Nın Amcasının Oğlu Olduğu Söylenen Bir Peygamber
  • 3 – Ak Doğan, Çakır Doğan.
  • 4 – Ak Doğan, Çakırdoğan, Yırtıcı Kuşlardan Bir Kuş (Bin Kez Öldürür, Bir Tanesini Yer).
  • 5 – Selçuklu Devletinin Kurucusu, Tuğrul Bey.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Tuğrul ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Tuğrul ismini kullanan 10.368 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Tuğrul ismini kullanan 1.978 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Tuğrul ismini kullanan 875 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Tuğrul ismini kullanan 677 kişi bulunmaktadır.

Tuğrul isminin Türkiye sıralaması

Tuğrul en çok kullanılan 1076. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 496. isimdir.

Tuğrul ismini kullananların sayısı, son bir yılda 131 kişi artmıştır.

Tuğrul isminin Harf Analizi

Kişiye Tuğrul ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

Ğ : Bir şeyin sonuna kadar azimle ,mücadele ederek gitme.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Tuğrul İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Tuğrul ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Tuğrul isminin anlamını gözden geçirin!

Tuğrul İsminin Numerolojisi

Tuğrul isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

T: yirmi dört
U: yirmi beş
Ğ: dokuz
R: yirmi bir
U: yirmi beş
L: on beş
TOPLAM: 119

Tuğrul ismi, Türkçe kökenli bir isim olup, Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte bazı ünlü veya tanınmış Tuğrul’lar:

  1. Tuğrul Türkeş: Türk siyasetçi ve iş insanıdır. Alparslan Türkeş’in oğlu olan Tuğrul Türkeş, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Büyük Birlik Partisi (BBP) gibi siyasi partilerde önemli görevler üstlenmiştir.
  2. Tuğrul Arsever: Türk milli yüzücüdür. Türkiye’yi uluslararası yüzme yarışmalarında temsil etmiş ve başarılar elde etmiştir.
  3. Tuğrul Keskin: Türk oyuncu ve tiyatro yönetmenidir. “Kardeş Payı” ve “Organize İşler” gibi yapımlarda rol almıştır.
  4. Tuğrul Şavkay: Türk futbolcu olan Tuğrul Şavkay, defans mevkiinde görev yapmış ve çeşitli kulüplerde forma giymiştir.

Bu listedeki kişiler, Tuğrul ismini taşıyan bazı ünlü veya tanınmış kişilerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap