Trüf Mantarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Dünya üzerindeki en lezzetli mantar türü olarak biline trüf mantarı, genellikle meşelik kesimlerde meşe ve kestane ağaçlarının kök kısımlarında yetişmektedir. ..

Dünya üzerindeki en lezzetli mantar türü olarak biline trüf mantarı, genellikle meşelik kesimlerde meşe ve kestane ağaçlarının kök kısımlarında yetişmektedir. 5-20 santim boylarda olan mantar dünyadaki en pahalı mantarlardan da birisidir. Siyah elmas adıyla da bilinen trüf mantarı, Akdeniz bölgesinde daha çok bilinmektedir.

En çok bilinen türü siyah trüftür ve pütürlü siyah bir görünüme sahiptir. Görüntüsü taşı andırmaktadır ve bu mantarın oldukça sert bir bulunmaktadır. Pişirildiği zaman da çok su salmaz. Trüf mantarlarından en değerli olanı nadir bulunması dolayısıyla da beyaz trüftür.

Trüf Nasıl Bir Mantar Çeşididir?

Dünyadaki trüf mantarı yetiştiriciliğini Fransa’da %45, İspanya’da %35 ve İtalya %20 oranında karşılamaktadır. Fransa’da yaklaşık 20.000 kişi trüf mantarı ile geçimini sağlamaktadır.

Trüf mantarının hemen hemen 70 kadar çeşidi bulunmaktadır. Diğer mantar çeşitlerinden farkı ise yüzey üzerinde değil, patates gibi yüzeyin altında veya ağaç köklerine yakın olan yerlerde yetişmektedirler.

Türkiye’de yetişen trüf mantarı türüne domalan mantarı da denmektedir. Domalan mantarı veya keme mantarı olarak bilinen bu mantar Tuberaceae familyasından gelmektedir ve trüf mantarlarının tüm türleri gibi toprak altında yetişmektedir.

Kültür yöntemiyle yetiştirilmesi çok zor olan bir mantar türüdür. Havyardan sonra dünya üzerindeki en pahalı ve lüks yiyecek olarak kabul edilmektedir. Yüzeyin 40-50 santim kadar altında yetişmektedir trüf mantarları.

Mantarların tüm çeşitlerinde klorofil maddesi bulunmadığı için besinlerini başka canlılar üzerinden sağlamaktadırlar.

Trüf mantarı da ağaç köklerinde yaşayarak besinlerini ağacın kök kısmından sağlar. Trüf mantarları toprak altında yetişiyor olması nedeniyle toplanması oldukça zor bir mantar türüdür.

Fransa’da toplayıcılık için koku duyuları çok keskin ve özel yetiştirilmiş köpekler veya domuzlar kullanılmaktadır.

Trüf Mantarı Yemeklerde Nasıl Kullanılmaktadır?

Ender bulunan bir mantar türü olması nedeniyle genellikle yemeği yapılmamakta, aromasından yemeklerde faydalanmak için çeşni olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden mantarın kendisi veya aroması tat vermesi için yemeklere konulabilmektedir.

Dünya Mutfağında Trüf Mantarının Kullanımı

Et yemeklerinde, risottolarda, salatalarda, soslarda, yumurtalı yemeklerde, özel bazı peynirlerde, sakatat içeren yemeklerde, kaz ciğeri ezmesi içerisinde tat vermesi için trüf mantarı kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap