Trans Yağ Nedir?

trans-yag-nedir-99040

Trans Yağ yoktur. Bu cümle; özellikle market alışverişlerimiz sırasında olmak üzere, günlük hayatımızda pek çok kez karşımıza çıkmıştır… Trans Yağ Nedir:..

Trans Yağ yoktur.

Bu cümle;

özellikle market alışverişlerimiz sırasında olmak üzere, günlük hayatımızda pek çok kez karşımıza çıkmıştır…

Trans Yağ Nedir:  Trans Yağ; bitkisel yağa ” hidrojenasyon ” adı verilen bir işlem ile ” hidrojen ” eklenmesi sonucu elde edilen bir yağ türüdür. Bu işlemin yapılmasında ve bazı ürünlerde trans yağın kullanılma amacı o ürünün raf ömrünü uzatmaktır.

Trans Yağ; insan sağlığına en çok zarar veren yağ türlerinin başında gelmektedir. Bu nedenle uzmanların ve doktorların kullanılmaması ve mümkün olduğunca kaçınılmasını istedikleri bir yağdır.

Trans yağ kullanımının insan sağlığına zararları uzmanlar tarafından da tespit edilmiş ve bu konuda ciddi uyarılar yapılmıştır. Trans yağ içeren besinlerden bazıları şunlardır; özellikle marketlerde çok sık rastladığımız her türlü bisküvi, çikolata, hazır kurabiyeler, cipslerdir…

Ayrıca en başta çocuklar olmak üzere, pek çok insanın severek yediği ve tükettiği patates kızartması ve poğaçalar da yine trans yağ içeren gıdalar arasında yer almaktadır.

Peki, bir ürünün trans yağ içerip içermediğini nasıl anlarız?

Bunun oldukça kolay ve basit olan tek yolu, satın aldığımız ürünün üzerinde bulunan içindekiler bölümünü okumamız, ürünün üretimi sırasında kullanılan malzemeleri öğrenmemiz ve bu ürünün trans yağ içerip içermediğini öğrenmemiz açısından önemlidir.

Trans yağ içeren gıdaların tüketilmesi, zamanla bazı hastalıklara neden olmaktadır.

En başta kalp ve damar hastalıkları (damar sertliği, damar tıkanıklığı v.b.) olmak üzere, kanser, yüksek kolesterol, diyabet, kadınlarda kısırlık, obezite, Alzheimer hastalığı, majör depresyon, karaciğer hastalıkları gibi pek çok hastalık ve buna benzer sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

 Kısa bir cümle ile açıklama yapmak gerekirse eğer; Trans yağ, kesinlikle kullanılmaması gereken, mümkün olduğunca kaçınılması gereken, üretim aşamasında bazı zararlı işlemlerden geçirilen bir yağ türüdür.

Günümüzde tüketicilerin de her geçen gün bilinçlenmesi ile birlikte hazır gıda üretimi yapan firmalar da trans yağ kullandıkları ürünleri gün geçtikçe azaltmaktadırlar.
Hepimizin bildiği gibi; özellikle pizza, hamburger, patates kızartması, fast-food ürünleri, bisküvi, çikolata, cips, hazır kurabiyeler ve buna benzer daha pek çok ürünün üretimi sırasında, o ürünün raf ömrünü uzatmak amacıyla yüksek miktarda trans yağ kullanılmaktadır.

Bu gıdaların tüketilmesi de en başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere, insanlar üzerinde pek çok hastalığa ve insan sağlığında da olumsuz yönde etkilere yol açmaktadır. İşin biraz da tıbbi yönünü inceleyecek olursak eğer; insan sağlığı üzerinde son derece önemli bir etkiye sahip olan Kolesterolü iki farklı türde incelemek mümkündür.

Birincisi, HDL Kolesterol;

yani yüksek yoğunluklu lipoprotein. Bu kolesterol ” iyi kolesterol ” olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedeni, iyi kolesterolün damarlarda biriken kötü kolesterolü toplayarak karaciğere taşımasıdır. Bunun dışında bir de ” kötü kolesterol ” diye adlandırılan bir kolesterol vardır.

Bu da LDL Kolesterol;

yani düşük yoğunluklu lipoproteindir. Kandaki LDL Kolesterol yükseldiği zaman kanla birlikte taşınamaz bu nedenle damar çeperlerinde birikmeye başlar. Bu da zamanla damar sertliği ve kalp krizi gibi rahatsızlıklara yol açar.

Damarların tıkanması, beyin ve diğer organlara yeterli miktarda kan gitmemesine yol açmaktadır. Bu da Kalp krizi ve felç başta olmak üzere pek çok kalıcı hasara yol açan hastalıklara neden olmaktadır.

Trans Yağların bir başka zararı da; trigliserid düzeyini arttırarak damar sertliğine neden olmasıdır.

Bu da kalp krizi başta olmak üzere pek çok kalp ve damar rahatsızlıklarına neden olmaktadır. İnsan sağlığı için bu kadar zararlı olan bir yağı bile bile kullanmak, kelimenin tam anlamıyla, göz göre göre intihar etmek demektir.

Trans Yağ Sorusunun cevabını kendi imkanlarımızla yapacağımız bazı araştırmalar ve dikkate alacağımız uzman ve doktor tavsiyeleri ile bulabilir ve bu konuda gereken önlemleri alarak sağlıklı bir birey olarak yaşantımıza devam edebiliriz…

Peki Neden Trans Yağ Kullanıyorlar…

Yaygın kullanımının en önemli nedeni kolaylıkla tahmin edilebileceği gibi getirdiği mali yükün düşük olmasıdır. Düşük fiyatlara kolaylıkla temini mümkün olmaktadır. Trans yağlar doğal olan diğer yağlara göre daha uzun süre ömürlerini devam ettirebilmekte ve oda sıcaklığında besinlerin içinde katılaşmış durumda kalabilmektedirler. Kızartma yapılırken bu yağlar ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Trans yağların kullanılmasının diğer önemli nedeni ise yiyeceğin lezzetinde meydana getirdikleri artma olarak ifade edilebilir. Bisküvi, kraker gibi ürünlerin lezzetlerinin yükseltilmesinde trans yağ kullanımı bir metot noktasına gelmiştir.

Trans Yağ En önemli Zararları

Bilinen en önemli zararı LDL olarak bilinen ve kötü kolesterol olarak adlandırılan kolesterol türünde meydana getirdiği yükselmedir. Ayrıca iyi kolesterol olan HDL kolesterolünü de azaltıcı yönde etkileri vardır.

Bünyesinde ki trans yağ oranı yüksek olan kişilerin kalp krizi geçirme ihtimalinin üç kat yüksek olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Lipoprotein A miktarının vücuttaki seviyesinin artmasına neden olan trans yağ kalp rahatsızlarını arttırmaktadır.

Kas kaybının meydana gelmesi ve obezite oluşmasında da trans yağın çok ciddi etkileri bulunmaktadır.

Trans Yağ kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Paketlenmiş yağ ürünü alınırken üzerindeki bilgiler dikkatlice okunmalı hidrojene olarak ifade edilen değerlerin yüksekliği kontrol edilmelidir.

Yemek yeme alışkanlıklarında değişikliğe gitmek kızartma türü yiyecek tüketimi asgari seviyelere çekilmelidir.

Zeytinyağı veya tereyağı gibi bütünüyle doğal ve sağlıklı yağ çeşitleri kullanılmalı, margarin yapılı yağlar kaçınılmaya çalışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap