Tramadol Nedir, Ne işe yarar Fiyatı nedir Yan Etkileri var mı?

Tramadol

Tramadol, orta ile şiddetli ağrının tedavisi için reçeteyle verilen bir ilaçtır. Bu ilacın kullanımı söz konusu olduğunda, doz ağrının yoğunluğuna ve her hastanın bireysel duyarlılığına göre ayarlanmalıdır. İlacın etken maddesi Tramadol hidroklorür‘dür. Bu ampul, beyin ve omurilikte belirli sinir hücrelerini etkileyerek çalışan ağrı kesici bir ilaçtır. Tramadol fiyatı ise eczanelerden kolaylıkla öğrenilebilir.

Tramadol ilacının Görünümü

Tramadol tıp alanında uzman insanların ağrıyı hafifletmek için reçete ettiği bir ilaçtır. Ağrıyı, omurilik ve beynin spesifik sinir hücrelerine etki ederek yok eder. Bu ilaç opioid ailesine ait bir ilaçtır. Bununla birlikte diğer opioid ilaçlardan biraz farklı özelliklere sahiptir.

Tramadol ne işe yarar sorusuna yanıt olarak bir hastanın ameliyat sonrası maruz kalacağı ağrının giderilmesinde ve hafifletilmesinde etkili bir ağrı kesicidir yanıtını verebiliriz. Bu ilacın 100 mg’lık tek bir dozu, dünya çapında en çok kullanılan ilaç analjeziklerinden biri olan 1 gram parasetamole eş değerdir.

Analjezik özelliklerine ek olarak, bir antidepresan olarak kullanımı ve obsesif kompulsif bozukluğun tedavisi için kullanımı hakkında araştırılmıştır. Bunun nedeni Tramadol ilacının, serotonin salınımını daha fazla arttırmasıdır. Bununla birlikte, uzun vadede bir antidepresan olarak etkileri hakkında hala bilimsel bir açıklama yoktur.

Tramadol Fiyatı

Oldukça fazla satılan bu ilaç eczanelerde çok ilgi görmektedir. Tramadol fiyatı 37,69 ₺ ücretle satılmaktadır.

Tramadol Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlacın etken maddesine karşı herhangi bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız sakıncalı olabilir ve önerilmez. Oral yoldan alınan tablet, kapsül veya damlalar, alınan doza bağlı olsa da normalde 1 saat içinde etkisini vücutta göstermeye başlar. Etki süresi yaklaşık olarak 4-5 saattir.

Tramadol düzenli olarak kullanılmalı, ağrı iyice şiddetlenmeden doz uygulanmalıdır. Bu ilaç vücutta fiziksel ve psikolojik bağımlılığa sebep olabilir. Uzun süre kullanıldığında etkisini eskisi gibi göstermeyebilir. Bu sebepten dolayı vücudunuzun daha yüksek doz alma eğilimi artar. İlaç kullanmaya meyilli ve bağımlılığı olan hastalarda tedavi doktor gözetiminde ve sadece kısa sürelerde kullanılması gerekir. Doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla bu ilacı kullanmayınız. İlacın dozunu arttırmadan önce muhakkak doktorunuza danışınız.

Tramadol uzun süre kullanıldığında bağımlılık yapabileceği için uyuşturucu madde yoksunluğunda uyuşturucu madde yerine kullanılmamalıdır.

Eğer Monoamin oksidaz inhibitörleri denen ilaçlar (depresyon veya Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar) alıyorsanız veya son 14 gün içerisinde kullandıysanız bu ilacı almamalısınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla görüşebilirsiniz.  

Tramadol kimlerde kullanılmamalı?

Kafa travmaları, nedeni bilinmeyen bilinç kaybı ve şokta; solunum merkezi ve solunum fonksiyonlarındaki bozukluklarda kullanılmamalıdır.

İlacı aldıktan sonra bulantı, kusma, sersemlik hali veya baş dönmesi gibi belirtileri yaşarsanız geçene kadar oturmalı veya bir yere uzanmalısınız.

Oturur veya yatar durumda iken aniden ayağa kalkmamaya ve hızlı hareket etmemeye özen göstermelisiniz. İlacı aldıktan sonra baş dönmesi, sersemleme ve düşme riskine karşı bir müddet oturur veya yatar pozisyonda beklemelisiniz. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.

İlacı kullanırken alkol ile birlikte almamalısınız. Alkol kullanımı Tramadol yan etkileri arasında görülebilir ya da yan etkileri tetikleyebilir.

Bu ilacın kullanımı uyuklama hali, bulanık görme ve baş dönmesine sebep olabileceğinden, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktiviteleri yapmamalısınız.

Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir.

Tramadol Yan Etkileri

– Karın ağrısı,
– Nefes almada güçlük,
– Kurdeşen,
– Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.

Tramadol yan etkileri arasında döküntü, kaşıntı, nefes almada zorluk, hırıltı, idrar yapamama, ani kasılmalar ve baygınlık gibi durumlarda görülebilir. Bu durumlarda ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için durumunuzu doktorunuza bildiriniz ve acilen en yakın hastaneye başvurunuz.

Baş dönmesi, sersemlik hali, baş ağrısı, bulantı, kusma, ağız kuruluğu, kabızlık, aşırı terleme, uyku hali, yorgunluk en sık görülen yan etkilerdir.

Tramadol Nasıl Kullanılır?

Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmalısınız. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uymalısınız. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkileyebilir ve sağlığınıza zarar verir.

Tramadol damar içine, kas içine veya deri altına uygulanabilir. I.V. uygulama, yavaş enjeksiyon veya seyreltilmiş olarak infüzyon yoluyla yapılabilir. Ampuller I.M. veya S.C. olarak da uygulanabilir.

Hastanın vücudundaki ağrının şiddetine ve hastanın verdiği yanıta göre doz ayarlaması yapılmalıdır. Ağrıyı giderecek en düşük doz seçilmelidir.

Günlük önerilen doz yetişkinlerde ve 12 yaşında büyük çocuklar ve ergenlerde 4-6 saatte bir 50-100 mg olmalıdır. Günlük verilmesi gereken doz 400 mg aşmamalıdır.

12 yaşın üzerindeki yetişkinler ve gençler asla günlük 400 mg dozunu geçmemelidir. Hastanın durumu çok ciddiyse ve uzun süreli tedavi gerektiriyorlarsa, sadece titiz uzman takibi ile takip etmelidirler.

Hasta böbrek veya karaciğer yetmezliğinden muzdarip değilse, genellikle 75 yaşına kadar bir doz ayarlaması gerekli değildir. Bununla birlikte, kullanan hasta ne kadar büyükse doz aralıkları o kadar uzatılmalıdır.

Son olarak, doktorlar genellikle doz aralıklarını her hastanın klinik ihtiyaçlarına göre uzatır. İlaç bağımlılığını engellemek ve yoksunluk sendromu yaşanmaması için tedavi süresi kısa tutulmalıdır.

Son olarak bu ilaç reçete ile verilen bir ilaçtır. Eczanelerde Tramadol fiyatı reçete ile uygun ücrete satılmaktadır. Bu durum tıbbi izin olmadan ilacı kullanamayacağınız anlamına gelir. Tramadol ilacını yanlış kullanmak, ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilecek bağımlılığa yol açabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol