Trafikten Men Cezası Nedir ve Neden Verilir?

Trafikten Men Cezası Nedir ve Neden Verilir? Kişilerin kuralları ihlal etmesi sonucunda araçları trafikten men edilir. Trafikten men cezası genel olarak trafik kurallarını ihlal eden kişilerin araçlarına verilir. Trafikten belirli sürede alıkonulması sadece kural ihlalinden dolayı değildir. Belge eksikliği gibi birçok nedenden kaynaklı olarak da kişilerin araçları trafikten yasaklama cezası alır.

Ceza alan araçlar genel olarak trafikten çekilme işlemi yapılan en yakın otoparka çekilir. Araç çekilen otoparkta men cezası bitene kadar bekletilir. Araçların trafikten men edilmemesi için kullanıcıların araç rutin bakımlarını yaptırmaları önerilir. Aynı zamanda araç sahibi araç kontrollerine dikkat etmesi durumunda aracının trafikten men olmasına da engel olur. 

Trafikten men cezası aracın trafikten alıkonulması işleminde verilir. Trafikten men edilmiş olan araç kolluk görevleri tarafından men edilen yere en yakın olan otoparka çekilir. Aracın trafikten men edilmemesi için araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunur.

Trafikten men cezasında araç sahiplerinin araçlarının tüm bakımlarının eksiksiz olması gerekir. Trafikten men cezası genel olarak hukuken düzenlenmiş olan mevzuatlar çerçevesindeki nedenlere dayanarak uygulanır. Sürücüye aracının trafikten men edilmesinin yanı sıra idari yaptırım da uygulanır. Aynı zamanda trafikten araç men edilmesinin yanı sıra sürücünün ehliyetine de el konulma işlemi yapılır.

Trafikten Yasaklama Cezası Neden Verilir?
Trafikten Yasaklama Cezası Neden Verilir?

Trafikten Yasaklama Cezası Neden Verilir?

Araçlar genel olarak trafikten men cezasını kural ihlali yaptıkları zaman alırlar. Kolluk kuvvetleri trafiğe uygun olmayan araçlara da trafikten men cezası yazarlar. Araçlarda yer alan fren sistemleri yeterliliği bulunmuyor ise trafikten yasaklama cezası verilir. Aynı zamanda araçlarda duman çıkaran sistemlerin varlığı sürücünün ceza almasının yanı sıra araba da trafikten men edilir.

Başka İçerik:  Kasko Sigortasında Fiyat Karşılaştırılması

Araçlarda trafikten yasaklama cezası verilmesinin bir diğer sebebi ise araç sahiplerinin araba egzozlarına gürültü çıkaran aletler takılması olarak bilinir. Araçlarında ses sistemi gibi birçok eklentilerin bulunması araçların trafikten men edilme nedenleri arasında yer alır.

Trafikten Men Nedenleri?

Kişilerin araçlarının trafikten men cezasına çarptırılması birçok nedene bağlı olabilir. Kişilerin araçları üzerinde yaptırmış olduğu değişiklik belirli bir süre içerisinde bildirilmesi gerekir. Araç üzerinde yapılan değişiklik bir ay içerisinde bildirilmezse araç trafikten men cezası alabilir. Kişilerin araçlarında bulunan arızalar trafikten men cezası nedenleri arasında yerini alır.

Araçlarda yer alan teknik eksiklikler de trafikten men ceza alma sebebi olarak bilinir. Kişilerin araçlarında bulunan eksiklik ve yetersizlikler trafiğe çıkmaya uygun değil demektir. Araçlarda bulunan servis fenerleri bozuk olması durumunda trafikten yasaklama cezası verilir. Araca uygun lastikler olmadığı zaman sürücüye idari yaptırım uygulanmasının yanı sıra araç trafikten men de edilebilir.

Trafikten Men Nasıl Kaldırılır?

Trafikten Men Nasıl Kaldırılır?

Trafikten men cezası almış araçların men cezası bazı durumlar sonucunda kaldırılır. Aracın trafikten men edilme sebepleri içerisinde eğer ki gürültü çıkaran aletler varsa araçtan aletler çıkarılması gerekir. Aracın eksik belgeleri olmasından dolayı trafikten men edilmişse aracın belgeleri tamamlanması gerekir. Trafikten araç meni kaldırılmak için araba cezasının ödenmesi gerekir.

Araçların trafikten men cezasının kaldırılma yöntemleri içerisinde araçların eksikliklerinin giderilmesi gerekir. Araçların eksiklikleri giderilmediği sürece araç trafikten yasaklama cezası kalkmaz. Bundan dolayı araç otoparkta bulunmaya devam eder. Otoparkta aracın beklemesi süresince araca otopark ücreti çıkar. Otopark ücreti günlük olarak yansır. Aracın günlük olarak yansımış olduğu ücreti ceza alan kullanıcıdan alınır.

Trafikten Men Ceza Sorgulaması

Trafikten men cezası sorgulama işlemi araç alım satım esnasında sorgulanır. Trafikten men olan aracı bu yöntem ile satın almamış olursunuz. Satın alınacak olan arabanın trafikten men olup olmadığı oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Kişiler araç alırken aracın trafikten men olup olmadığını en kolay noter yöntemi ile öğrenilir. Noter yardımı ile kişiler istemiş oldukları belgelere ulaşma imkanına sahiptir. 

Başka İçerik:  Trafik Sigortası ve Çekici Hizmeti

Araçların men olma durumu noterler aracılığı ile sorgulanır. İnternet üzerinden çevrimiçi sitelerinden araç plaka yardımı ile trafikten men durumu sorgulanır. Aynı zamanda trafik şubeden alınacak olan aracın trafik men durumu sorgulanır. E devlet üzerinden sorgulanan trafikten men olan araç satıma çıktığı zaman da bu yöntem ile kontrol edilebilir. Kişiler istedikleri yöntem ile araç sorgulama işlemi yaparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap