Trafik Sigortası Bakıcı Ve Bakım Gideri

Trafik Sigortası Bakıcı Ve Bakım Gideri Yeni araç alacakların ilk yaptıkları şeylerdin biri trafik sigortası poliçesi satın almak oluyor. Günümüzde trafik sigortası olamayan araçların trafiğe çıkması kanunlar aracılığı ile yasaklandı. Bu kapsamda her araç sahibinin zorunlu tarif sigortası yaptırması şart haline geldi. Sigorta şirketleri tarafından zorunlu trafik sigortası aynı teminatlar üzerinde hazırlanıyor.

Ortak maddeler kullanılarak hazırlanan sigorta poliçesi ana hatlarını net bir şekilde oluşturulmasını sağlıyor. Tüm bunlar ile birlikte sigorta şirketleri müşterilerine ek teminatlar da sunarak hizmet verebiliyor. Zorunlu trafik sigortası temel alınan prensip karşı tarafa verilen zararın da karşılanması yönünde hazırlanmasıdır. Teminat altına alınan karşı tarafa verilen kusur oranı göz önünde bulundurularak hesaplanıyor.

Trafik sigorta poliçesi içerisinde yer alan teminatlar dört ana başlık altında sunuluyor. Maddi zararlar teminatı kazalarda oluşan maddi hasarlara yönelik, sağlık giderleri yaralanmaları kaza esnasında oluşan sağlık problemlerinin giderleri teminatı güvencesi verir. Beden bütünlüğünün bozulması durumunda sürekli sakatlık teminatı hizmeti olarak veriliyor.

Ölümcül kazalarda destekten yoksun kalma yani ölüm gibi durumlarda kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına verilerek oluyor. Zorunlu trafik sigortası hizmetini tüm acenteler ve sigorta hizmetleri veren banka şubeleri bizzat giderek ya da internet aracılığı ile trafik sigortası yapılabilir.

Bakıcı Giderleri  Sigorta Şirketi Tarafından Karşılanır mı?

Trafik sigortası ile sağlık giderleri teminatı hemen kaza anı itibari ile başlar. Mağdur olan taraf beden bütünlüğünü kaybederek sakatlık raporu alana kadar olan sürede tedavi süresince bakıcıya ihtiyaç duyar. Bu gibi durumlarda trafik sigortası kapsamında bakıcı masrafları da sağlık giderleri teminatı içerisinde yer alır. Sağlık giderleri kapsamında bulunan bir diğer madde, tedavi giderleri kaza nedeni ile çalışamaz duruma gelmiş olan kişinin maddi kayıplarını da sağlık gideri teminatı ile karşılanır.

Başka İçerik:  Kasko Sigortası Fiyatları Nasıldır?

Poliçenin içerisinde üçüncü şahısların ölümüne, sakatlanmasına, yaralanmasına sebep olunması halinde genel şartlar içerinde belirlenmiş tazminatlara ilişkin de talep de bulunula biliniyor. Sağlık giderleri teminatı, üçüncü kişinin trafik kazası sebebi ile beden bütünlüğünü kaybetmesi durumunu ve eski haline dönmesi için tedavi amaçlı protez ve organ bedellerini de karşılar.  Tüm bunların yanı sıra bakıcı giderleri de karşılanarak hastanın yükü hafifletiliyor.

Sürekli Sakatlık Durumunda Oluşan Bakım Giderleri
Sürekli Sakatlık Durumunda Oluşan Bakım Giderleri

Sürekli Sakatlık Durumunda Oluşan Bakım Giderleri

Oluşan kaza sonrasında sürekli sakatlık teminatı üçüncü kişinin geri dönülemez derecede yani iyileşemez ve hayat boyu sakat kalması durumunu da kapsar. Başına gelecek ve gelebilecek maddi zararları bu şekilde karşılar. Sağlık giderleri teminatı, zarara uğrayan kişinin genel şartlar gereğince yaşına, mesleğine, aylık kazancına, bakılarak tazminat hakkı belirlenmesi yapılıyor.

Kaza anında yaralanan kişinin sürekli sakatlık durumunun söz konusu olması halinde sakatlığının sakatlık raporu ile belirlenmesi şartı vardır. Sakatlık durumu raporla belirlenince sürekli sakatlık teminatı kapsamında bakıcı giderleri gibi masraflar ortaya çıkması durumda bakıcı gideri talebi karşılanır. Karşılanmaması durumunda mağdurların yasal yollara başvuru da bulunma hakkı da bulunur.

Kamuoyunda uzun yıllardır tartışma konusu haline gelen sürekli sakatlık durumu bakıcı tazminat hakkı birçok davaya konu olmuştur. 1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte ortaya çıkan birçok anlaşmazlık için çözüm yoluna gidildiği dikkatleri çekiyor. Bu konu ile ilgili ortaya çıkan dava sayılarında ki azalma mağdurların haklarını daha ön planda tutulduğunu gözler önüne seriyor.

Bakıcı ve Bakım Gideri Poliçe Limitlerinin Üzerine Çıkabiliyor 

Bakım giderleri talebi sağlık giderleri içerisinde önemli oranda yer tutar. Özel bakım gerektiren sağlık problemlerin de bir uzman desteğine ihtiyaç duyulur. Bunun ile birlikte özel tıbbı cihazlarının kullanılması gerekliliği olması durumunda cihazların kullanımına dair uzman kişi desteğine de ihtiyaç duyulur. Bakıcı desteği sürekli sakatlık durumunda profesyonel bakım haricinde de bakım giderleri desteği gerektirebiliyor. Bundan dolayı profesyonel olsun olmasın mağdur taraf tarafından bakıcı gideri talebi mevcut isse, bu talebin zorunlu trafik sigortası kapsamında değerlendirilmesi için istenen tüm gerekli evraklar ile başvuruda bulunulması gerekir.

Başka İçerik:  Araç Kasko Değeri Nerede Kullanılır?

Trafik kazası sebebi ile ortaya çıkan yaralanma kişilerin sağlık hizmet bedelleri sağlık güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın resmi ve özel sağlık kuruluşları tarafından karşılanır. Zorunlu trafik sigortası sağlık hizmet giderleri teminatı poliçe limitleri sınırlı tutulduğu için bakım masraflarını uzun süre hatta ömür boyu olması durumunda sigorta poliçesi limitleri yetersiz kalabilmekte. Bu gibi ömür boyu ve uzun süreli durumların karşılanması için yargıya başvuru yapılabilir. Başvuruların yapılan harcamalar kanıtlayan, bakım harcamalarına sebep olan durumun ve bakıcı ihtiyacının mecburiyeti gibi durumları doktorların verdiği rapor doğrultusunda kanıtlaması gerekir.

Evde Bakım Tazminatı Alınması Bakıcı Gideri Tazminatı Alınmasına Engel Olur mu?
Evde Bakım Tazminatı Alınması Bakıcı Gideri Tazminatı Alınmasına Engel Olur mu?

Evde Bakım Tazminatı Alınması Bakıcı Gideri Tazminatı Alınmasına Engel Olur mu?

Trafik kazazı sebebi ile sürekli ya da uzun süreli sakatlık durumu olmasından dolayı trafik sigortası poliçesi bakım giderlerini kapsar. Ancak bazı mağdur kişiler tarafınca akıllarda evde bakım hizmeti görmek bakıcı giderlerinin alınmasına engel olur mu sorusunu getirmekte. Fakat sürekli sakatlık ya da uzun süre sakatlık durumunda mağdur olan kişilerin evde ya da hastanede olması bakıcı giderlerinden men edilmesi gibi bir şey söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap