Trade ve Trader Kelime Anlamı Nedir? Trade Etmek ve Borsada Trade Anlamları

Trade kelimesi genelde para piyasalarında karşımıza çıkar. Kelime anlamı olarak ne demektir? Trade etmek ve borsada trade ne anlama gelir? Gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Trade ve Trader Nedir?

Trade İngilizce bir kelime olsa da dilimizde çokça kullanılmaktadır. Türkçede tüccar kelimesi karşımıza çıkar ama ticaret yapma, alma satma gibi anlamlarda kullanmaktayız. Özellikle; borsa, forex, kripto para, değerli madenler ve döviz kurları alım satım yaparken trade etmek terimini kullanırız.

Trade yapmak için sizin belirli bir kimliğinizin olmasına gerek yok. Az bir paranız bile varsa bunu kendiniz internet, telefon, mobil bankacılıktan yapabileceğiniz gibi aracı bir kurum da kullanarak trade yapma şansına sahipsiniz.

Trader ise bu işi yapan kişiye verilen isimdir. Özellikle hisse senetleri hakkında bilgiye sahipseniz, bir kişi için ya da kurum adına alım satım yaparak trader olabilirsiniz. Piyasaya hâkim olmadan trader olmak çok zordur, zararınız çok büyük olabilir.

Trader herhangi bir ürünü alan satan kişi olarak adlandırılsa da belirli bir üründe uzun süre de bekleyebileceğini için al sat yapan kişi demek tam bir tanım olmayacaktır ama günümüzde bu anlamda kullanılmaktadır.

Borsada Trader Ne Anlama Gelir?

Borsada birçok hisse senedi vardır. Trader da hisse senetlerini alıp satan ya da portföyünde bir süre bekleterek işlem yapan kişiye denir. Kısa vadeli al sat yapan kişilere trader ismi daha çok kullanılmaktadır.

Borsada trader olmak için harcanan paranın, yatırılan miktarın büyüklüğü önem arz etmez. Aynı gün içinde aldığınız hisseyi satabileceğiniz gibi birkaç ay hatta sene bile bekleyebilirsiniz. Kısa, orta ve uzun vadeli traderler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap