Tövbe Duası Arapça Okunuşu, Anlamı ve Meali! Tevbe İstiğfar Duaları Nelerdir?

Tövbe diğer adıyla Tevbe duası, özellikle bu çağda birçoğumuzun ihtiyacı haline gelmiştir. Kimi zaman bilerek kimi zaman da istemeyerek günahlar işliyoruz. Bazen bu günahlar küçük bazen de çok büyük olabiliyor. Tövbe duası ve Tevbe Namazı ile günahlarımızdan kurtulmak mümkün, Er-Rahman yani ALLAH merhametli ve affedicidir. 

Bir anlık sinirle birçok mümin günahlar işliyor. Ardından da başını duvarlara vurup keşke yapmasaydım diyor. İşte burada Tövbe kapsının her zaman açık olduğu aklımıza gelmeli, hem duamızı etmeli hem de Namazımızı kılmalıyız. 

Tövbe konusunda şunu unutmamak gerekir ki; eğer Tövbe ettiyseniz, aynı günahı tekrar işlememeniz gerekmektedir. Çünkü Tevbeyi geciktirmek de günahtır. 

Tövbe Duası

Tövbe Duası Arapça Latince Okunuşu

“Estağfirullah. Estağfirullah.

Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. 

Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.”

Tövbe Duası Meali Anlamı

Ya Rab! Şimdiye kadar yaşadığım süre içerisinde; ellerimin işlediği, ağzımdan çıkan cümlelerin, gördüğüm ve duyduğum şeylerin, ayaklarıma ve ellerimle isteyerek ya da istemeyerek yapılan günahlarımdan ve yanlışlarımdam pişman olup tevbe ettim. 

Ağzımdan çıkan kötö sözler, şirk veyan herhangi bir şeye karşı ettiğim isyanlar olduysa topundan pişmanım ve tövbe ettim. Bu günahlarımın bir daha tekrar etmemesi için azm ü cezm ü kast ettim. Ya Rabbi, sen benim bu tevbemi kabul et

Nefsime yenik düşüp şeytanın dediklerini yapıp işlemiş olduğum bütün hata ve günahlarımın bir kez daha yinelenmesine imkan tanıma. Tekrar ikrar ve iman ediyorum. 

Şimdiye kadar Peygamber Efendimiz (s.a.v) ve öncesindeki bütün peygamberlerin hepsiine inandım. Hepsine iman ettim ve doğruluklarına inanıyorum. Peygamberler ile birlikte indirilen ne kadar kutsal kitap varsa hepsine eksiksiz ve şüphe duymadan iman ettim. 

ütün bu söylediklerimi hem dilimle hem de yürekten onaylıyorum. Son Peygamber Hz. Mustafa Muhammed (s.a.v) ve son kutsal, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’dir.

Tövbe Duası Arapça Okunuşu, Anlamı ve Meali! Tevbe İstiğfar Duaları Nelerdir?
Tövbe Duası Arapça Okunuşu, Anlamı ve Meali! Tevbe İstiğfar Duaları Nelerdir?

Tövbe Nasıl Edilir? Kul Hakkı Nasıl Tevbe Edilir?

İslam Alimlerinin ortak bir görüşü var ki Tövbe edildiği zaman tevbe edilen günahın yeniden işlenmemesi gerekir. En büyük günahlar içerisinde yer alan kul hakkı için de hakkı yenen kişiden veya onun varislerinden helallik almak ve ALLAH’tan da affetmesini dilemek lazım. 

Tövbe Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır?

Tövbe duasının yanı sıra tevbe namazı nasıl kılınır, şartları nelerdir bunu da bilmemiz gerekiyor. İşlenen günahtan affını talep etmek için önce abdeste alıp 2 rekat namaz kılmak gerekir. Sürekli olarak da tevbe istiğfar edilmesi lazım. 

Tövbe İstiğfarı Nasıl Yapılır? Tevbe Etmenin Faziletleri Nelerdir?

İstiğfar, isteyerek ya da istemeyerek yapılan yanlışlardan, günahlardan Yaratandan af dilemek için yapılır. Kur’an-ı Kerim’de yapılan hatalardan ders çıkarıp vicdan azabı çekip tövbe istiğfarında bulunanlardan büyük övgü ile bahsedilmektedir. 

Peygamber Efendimiz’in En Güzel İstiğfar Dediği Dua Seyyidü’l-istiğfâr

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu dua için tövbelerin, istiğfarın en güzeli dediği dua Seyyidü’l İstiğfar öyle ki gece okunduğu zaman kişi sabah vefat ederse cennetlik, sabah okur akşam vefat ederse de cennetlik olur diye rivayet edilmiştir.

Seyyidü’l-İstiğfâr Arapça Latince Okunuşu

“Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente”

Seyyidü’l-İstiğfâr Anlamı Meali

ALLAH’ım Sen Benim Yaradan Rabbimsin. İbadete layık olabilecek hiçbir ilah yoktur. Beni var ettin, kulunum. Geçmişten bugüne sana vermiş olduğum sözlerimde ve vaatlerimde söylediğim her şeyi kudretim yettikçe durmaktayım. 

Yapmış olduğum bütün hataların şerrinden bir teke sana sığınırım. Bana verdiğin bütün nimetleri huzuruna çıktığımda gönül borcuyla anar ve günahklarım kabul eder, dile getiririm. Beni bağışla, şüphesiz günahları bağışlyacak başka ilah yoktur.

Peygamber Efendimiz’in 100 Kere Okuduğu Tövbe Duası Arapça Latince Okunuşu

Rabbiğfir lî ve tüb aleyye inneke ente’t-tevvâbü’r-rahîm.”

Peygamber Efendimiz’in 100 Kere Okuduğu Tövbe Duası Anlamı Meali

Ya Rabbim, beni bağışla bana merhamet et, tövbelerimi kabul eyle şüphesiz sen çok merhametlisin.

Zina Eden Sahabe Maiz Bin Malik Tövbesi

Tövbeler içerisinde belki de en büyük tevbeyi Maiz Bin Malik yapmıştır. Kendisi evli bir kadınla zina yapmış ve Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) yanına giderek günahından temizlemesini istemiştir. 

Peygamber Efendimiz (s.a.v), çok merhametli olduğu için kendisini göndermiş ve Allah’tan mağfiret dilmesini, tövbe etmesini istemiştir. 3 kere gelmiş ve hepsinde aynı cevabı almıştır. Artık 4.defa gelince günahını sormuştur. 

Maiz Bin Malik, zina cevabını verince ilk olarak akıl rahatsızlığı var mı sorusunu iletmiş, ikinci olarak da alkol alınıp alınmadığı sorulmuş ve test edilmiştir. Recm cezası en ağır ve caydırıcı cezadır. Lakin en ufak bir şüphede dahi bu cezalar uygulanmaz. Yani, şüphe sanıklar için fayda sağlamaktadır. 

Maiz Bin Malik’e Recm cezası verilmiş ve hayatını kaybetmiştir. Bu konuyla ilgili bazı gruplar ona yazık olduğunu dile getirirken bazıları da en güzel tevbeyi icra ettiğini düşünüyorlardı.

 Peygamber Efendimiz (s.a.v) olaydan sonra yanına gelen sahabilere Maiz Bin Malik için dua etmelerini, mağfiret eylemelerini buyurdu. Recm sonrası Peygamber Efendimiz (s.a.v), Maiz Bin Malik’in tövbesi o kadar büyüktü ki ümmetler içinde pay edilse herkese yeterli gelirdi dedi.

Tövbe Duasının Faziletleri Nelerdir?

Önceki dönemlerde isteyerek ya da istemeden yapılmış günahların affedilmesi ve aynı hataların tekrar etmemesi için ALLAH’tan yürekte şekilde tövbe etmenin fazileti çok büyüktür.

Özellikle günah sonrası aşırı vicdan azabı çekmek, tabiri caizse içim içimi yiyor deyiminin yaşanması tövbe için önemlidir. Bu noktada tek güvenli liman Yaradan Rabbimizdir. Ona sığınmak ve başka varlıktan medet ummamak önemlidir. Tabii, bir de tövbe sonrası benzer suçların, günahların tekrar yapılmaması gereklidir. 

Dua ederken aynı hataları tekrar etmeyeceğine dair sözlü söylemler dahi tövbeye girer ve ALLAH’A önemli bir söz verirsiniz ve bu sözü tutmak çok önemli ve gereklidir. 

ALLAH’ı her seferinde hatırlamak, onun kurallarına uymamaktan pişmanlık duymak ALLAH’ın sevdiği şeylerdir. Eğer tövbeyi doğru yapar ve uyarsanız içinizi büyük bir huzur kaplayacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap