Tost Makinesini Pratik Bir Biçimde Temizlemenin En Kolay Yolları

Tost Makinesini Pratik Bir Biçimde Temizlemenin En Kolay Yolları

Tost Makinesini Pratik Bir Biçimde Temizlemenin En Kolay Yolları. Tost makinesi pek çok açıdan avantajlı bir kullanım sağlamaktadır. Asında makinenin işlevi tost yapmak olsa da günümüzde ekmek kızartmak, bazı et ürünlerini pişirmek ve hatta ızgara olarak kullanmak bile mümkündür.

Dolayısıyla daha fazla kirlenmesi, lekelerin oluşması ve hijyen açısından sağlığımızı tehdit etmesi son derece mümkündür. Eğer temizliğe önem veren biriyseniz belirli aralıklarla mutfak araç gereçlerinizle beraber tost makinenizi temizliyorsunuzdur.

Aynı zamanda sağlık açısından da bunun önemli bir unsur olduğunu söylemeden geçemeyiz. Tabii ki elektrikli cihazların temizliği her zaman ürkütücü olmuştur.

Çünkü bu cihazları doğrudan suyla temizleyemiyoruz. Aksine fişten çekili olmalarına rağmen su ile temizlerken aşırı derece dikkat gerektiriyor. Keza olası bir su kaçağının bozulma ya da elektrik kaçağı riskine sebep olabilmesi, kısa devre ile yangın çıkarabilmesi mümkündür.

Tost Makinesi Temizleme Yöntemleri

Tost Makinesi Temizleme Yöntemleri

Tost makinesi kadar sık kullanılan ürünlerin tamamı belli aralıklarla temizlenmelidir. Çünkü ancak bu sayede baş edilebilir kirler söz konusu olur. Diğer türlü üst üste gelen yağ birikintileri, yiyecek kalıntıları ve ekmek kırıntıları sizi fazlasıyla zorlayacaktır.

Farklı yöntemler kullanarak tost makinesini kolaylıkla temizleyebileceğinizi söylemeliyiz. Yine de her ihtimale karşı temizlik işlemini yaparken cihazın kapalı konumda olduğuna ve fişten çekili olduğuna emin olmanızı tavsiye ederiz.

En sık tercih edilen yöntem tost makinenizin modeliyle ve niteliğiyle de alakalı olan plakaları çıkarma yöntemidir. Çünkü makinenin üst ve alt kısmında yer alan, rezistanslarla arada bir köprü vazifesi kuran bölümleri çoğu makinede çıkarılabilir olarak tasarlanmaktadır.

Dolayısıyla bu parçaları söktükten sonra direkt musluğun altında bulaşık deterjanıyla yıkayabilirsiniz. Yıkarken sünger gibi yumuşak yüzeyler kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Tel gibi çizebilen yüzeye sahip malzemeler bu plakaların üzerindeki genellikle teflon karışımı olan malzemeyi çizebilir. Dolayısıyla yağ kalıntılarıyla birlikte kanserojen maddeler pişirilen gıdaya geçebileceği gibi tost ekmeğinde de kalıntı şeklinde yer bulabilir.

Tost yapmak için kullandığınız makinenin plakalarını söktükten sonra kesinlikle deterjanını çok iyi durulamanız gerekiyor. Ayrıca bir diğer önemli ayrıntının da kuruma aşaması olduğunu söylemek gerek.

Makinenin iç aksamının üzerine yerleşen bu plakalar ıslakken kesinlikle makineye temas ettirilmemeli, olası bir sızıntının önüne geçilmelidir. Güzelce kuruladıktan sonra makineye monte edilerek kullanımına devam edilebilir.

Pek çok kişinin bilmediği bir başka yöntem ise tost makinesini kağıt havlu yardımıyla temizlemektir. Bu yöntem aynı zamanda makinenin ısısından da faydalanmanıza olanak sağlar.

İlk olarak makinenizi tost yapacakmış gibi açarak ısınmasını bekleyin. İdeal ısıya geldiğinde ise kapatarak fişini çekin. Tost makinesinin plakalarını kaplayacak kadar kağıt havluyu ıslatarak alt tarafına yerleştirin.

Makine halen daha sıcak olduğu için direkt sesler duyacaksınız. Üst kapağı da tost yapar gibi kapattığınızda makinenin içerisine yerleştirdiğiniz ıslak kağıt havlular tüm yağ dokusunu içerisine çekecektir. Belli bir süre bu işlemin devam etmesini bekleyin ve sonra havluları alarak plakaları temiz bir havlu peçeteyle silerek tamamlayın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol