Töre İsminin Anlamı

tore-isminin-anlami-12962

Töre İsminin Anlamı

Yeni doğacak olan bebeklerine isim bulma heyecanıyla, pek çok farklı seçeneği değerlendiren ebeveyn adaylarının aklına kolaylıkla gelemeyecek isimlerden biri “Töre” olabilir.

Hem kız hem erkek çocuklar için kullanılan Töre ismine; Türkçe kökenli bir isim olarak, Türkiye’de 627 kişi sahiptir. Bu kişilerin 92’sinin İstanbul’da olduğu bilinmektedir. Son 1 yılda, bu isimde 1 kişi artış görülmüştür. Töre ismini çocuğa koyarken; hiçbir sakıncalı durum olmamakla birlikte, konulmasının caiz olmadığıyla ilgili herhangi bir bilgi yoktur. Telaffuzunun zor olmamasından dolayı, ebeveynler tarafından tercih edilebilmektedir.

Çok kullanılmayan bir isim olarak ebeveyn adaylarının düşünebileceği bir isimdir ancak “Töre isminin anlamı nedir?” diye oldukça sorgulanır hale gelmesi, gelecek zamanlarda muhtemeldir. Bu ismin birden çok anlamı internette yer almaktadır. İlk olarak, “ortaya çıkan, beklenen sonuç” anlamına gelmektedir. Gelenek, görenek, görgü ve eğitim anlamlarına gelmekte olan ismin, TDK sözlüğünde “soyluluk, asalet” ve “mükemmel, eksiksiz” şeklinde başka anlamları da bulunmaktadır.

“Ortaklaşa alışkanlıkların ve tutulan yolların bütünü” şeklinde bir sözlük manası da vardır. “Toplumdaki ahlak ve davranış biçimleri” olarak da sözlüklerde rastlanan Töre, isim olarak değeri aslında oldukça yüksektir.

Bazı ebeveyn adayları çocuklarına koyacakları isimlerin dinen bir değer taşımasını önemserken, Kuran’da geçip geçmediğine göre seçim yapmayı uygun bulabilmektedir. Bu nedenle “Töre ismi Kuran’da geçiyor mu?” konusunda araştırma yaparak, çocuklarına bu ismi koyma konusunu değerlendirebilirler. Töre ismi Kur’an’da geçmemektir.

Uzmanlar, isimlerin çocuğun kişiliği ve dolayısıyla hayatı üzerinde etki yarattığını ifade ederken; Töre isminin analizi araştırılarak, çocuklara dikkatli bir şekilde konulmasını önermektedir. Töre ismine sahip kişilerin; heyecanlı yapıya sahip oldukları ve duygularını çok yoğun yaşadıkları gözlemlenebilmektedir.

Birden öfkelenip sinirlenen yapıları, buna rağmen kin tutma özelliklerinin olmaması, isimlerinin yansıttığı enerjiden kaynaklı denilebilir. Duygularını yüksek şekilde dışa vurma özellikleriyle, tüm sanatsal alanlarda başarılı olabilecek yeteneğe sahip olmaları, hayatlarında bunlarla ilgili kapı açabilir. Bu isme sahip olanların, hızlı yaşayan insanlar olduğu bilinmektedir. Tereddütlü kişilikleri nedeniyle, gelecek hayatlarında sorun yaşayacakları söylenebilmektedir. Bir yanıyla ruhsal gelgitleri de temsil eden bir isimdir. 

Olumlu özellikleri fazla olan Töre ismindeki kişilerin, neşeli yapıda oldukları çocukluktan itibaren fark edilmektedir. Kendine güvenleri ve disiplinli yapıları sayesinde geleceklerinin parlak olduğu görülmektedir. İş bitirici tavırları, iş hayatının aranılan insanları olmalarını sağlar. Ön planda olmayı severler ve lükse düşkündürler. Hayat standartlarını yükseltmek için, ellerinden geleni yapabilirler.

Olumsuz özellikleri, tutucu ve fazla sahiplenici olmalarıdır. Etkiye açık olmaları; çok alıngan ve hassas kişilikleri, hayatlarını zorlayabilir.

Genel olarak tüm isimlerde olduğu gibi; Töre ismindekilerin fiziksel özellikleri de ismin getirdiği enerjiyi taşıyor. Düzgün görünüşleri, uzun ve dolgun yüz yapılarıyla, dikkat çekicidirler. Yüz hatları ve vücut yapıları birbirine uygundur. İnce ve uzun boyunları, dik karakterlerinin simgesi gibidir.

İsimlerin karakterler üzerindeki etkisine farklı bir bakış açısı, harflerin kişilik yapıları üzerinde etkisidir. Baskın bir isim olarak bilinen Töre isminin harf analizi yapıldığında; kısa olmasına rağmen, etkili olduğunu söylemek gerekir.

“T” harfi, tembel ve hayalperest özelliklere karşılık gelebilir, duygularını daha çok iç dünyasından yaşayan kişileri sembolize eder. “Ö” harfi, gizemlidir ve azimli, bencil bir etki uyandırır. İsminde “R” harfi olanların, lider ve sert duruşlu kişiler olduğu belirtilmektedir. “E” harfi, iletişimi güçlü, sıkıntılarla mücadeleyi etmeyi bilen insanlarla özdeşleşmiştir.

Tör, Törü, Törüm, Töregün, Güntöre, Atatöre gibi Töre ismine benzer isimler, bu isimle birlikte kullanılabilecek ses ve kelime yapısındadır. Çok kullanılan bir isim değildir ve sanat dünyasında da Töre ismine sahip ünlüler karşımıza çıkmamaktadır.

tore-isminin-anlami-12962
Töre İsminin Anlamı

Töre isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ortaya Çıkan Beklenen Sonuç
  • 2 – Gelenek, görgü, eğitim
  • 3 – Soyluluk, asalet
  • 4 – Mükemmel, eksiksiz
  • 5 – Geline Verilen Armağan. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Töre ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Töre ismini kullanan 627 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Töre ismini kullanan 92 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Töre ismini kullanan 24 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Töre ismini kullanan 20 kişi bulunmaktadır.

Töre isminin Türkiye sıralaması

Töre en çok kullanılan 3441. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 236. isimdir.

Töre ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1 kişi artmıştır.

Töre isminin Harf Analizi

Kişiye Töre ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Ö : Gizemli bir kişiliği çağrıştırır, o harfi isimde olmazsa iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Töre İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Töre ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Töre isminin anlamını gözden geçirin!

Töre İsminin Numerolojisi

Töre isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

T: yirmi dört
Ö: on dokuz
R: yirmi bir
E: altı
TOPLAM: 70

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap