Tomris İsminin Anlamı

tomris-isminin-anlami-57541

Tomris İsminin  Anlamı

Yeni anne baba olacak çiftlerin, çocuklarına isim ararken karar vermekte zorluk çekerler. Genel olarak hem popüler hem de modern erkek ve de kız çocuk ismi ararlarken bu arayışta isimlerin anlamlarını da merak ederler. Geleneksel isimler günümüzden eski dönemlere gelen geleneksel isimler araştırılır. Farklı kategorilerde ve de Kur’an’da geçen isimlerin anlamları merak edilip araştırılır. Peki Tomris isminin anlamı nedir. Tomris isminin anlamı ne demek? Tomris isminin TDK ‘daki anlamı göre tarihte, II. Keyhusrev Pers kralıyla savaşmış olan Massagetlerin kraliçesi “temir, demir ve ya tomur kelimeleriyle ilgidir. Peçenek Türklerinden kadın kahraman, diye düşünenler vardır.

Tomris  yunanca bir isimdir. Tomris isminin analizi numerolijisi analiz kuralına göre harfleri topladığımızda ilk önce 31 sayısıı bulunur. Sonrasında 3 ve de 1 sayısını toplanacak olunursa 4 rakamına ulaşılır. Ve karakter analizindeki ifade sayısı 4’ün analizi şöyledir.

T” Ketumdur O”: Gizemli M: Zekâ seviyesi yüksek  R: Kararsız kişilik  İ: Hassas kırılgan S: Hayalperest sorun çözmede uzmandır.

t:  o:  m:  r:  i:  s

2+ 6+ 4+ 9+ 9+1= 31     3+ 1=(4 )

Tomris isminin kişisel analizi, Tomris ismini taşıyanların idarecilik, organizasyon ve becerili yönleri ön plandadır. Gün içerisinde uzun saatler bıkmadan ve sıkılmadan yorulmadan çalışabilir. Yapacağı işlerde hem detaylara özen gösterir hem de işin en doğru şekilde olması için çabalar. Pozitif özellikleri: Sorumluluk sahibi, düzenli, dürüst, dakik, titizdir. Tomris isminin anlamı negatif özellikleri: katı ve disiplinli olması doğmatik yaklaşımlar, baskın, çok abartılı detaycı olduğu için büyük resimleri kaçırmasıdır. Akis, Nergis, Sineris, Bercis, Semiramis, Bircis, Neris, Elis, Nefis, Lamis, Melis Tomris ismine benzer ve uyumlu kız isimleridir.

Erkek isimleri: Veyis, Abdulvaris, Varis, Cedis, Selis, Cercis, Sadis, Faris, Reis, Edris, Munis, Enis, Kavis, Francois, Muhlis, Hadis, Kavis, Halis, İdris, Haris, Tomris ismine uyumlu ve benzer erkek isimleri uniseks isimler hem erkek hem de kız çocuğu için Keyyis, Dinemis Tomris isminin anlamı doğrultusunda en yakın benzer isimlerdir.

Her anne ve baba adayının çocuğuna koyduğu ismin hem hayırlı hem de güzel olmasını ister ve isim koymak büyük bir sorumluluktur hem anneler hem de babalar için, peki yeni doğacak bebeğe Tomris ismi caizmi? Dinen uygun mudur kuranda geçer mi, yasaklı isimler arasında Tomris ismi yer alır mı? İslam dinine göre Tomris isminin anlamı içeriğinde bir sakıncası bir zararı var mı yok mu hepsinin cevabı burda, Tomris ismin dini hükmü ve anlamı nedir? Tomris isminin anlamı ismi caizdir.

Dinen yasaklı, zararlı ve uygun olmayan isimler arasında değildir. Fakat aklınızdan asla çıkarmayın ki isim takılırken anlamı esastır. Çocuğa takacağınız isim ne kadar popüler ne kadar modern ve de çekici olursa olsun ne anlama geldiğini tam araştırıp öğrendikten sonra eğer hayırlı ve güzel bir isimse tabiiki bu ismi mutlaka çocuğunuza vermelisiniz. Kur’an’ı Kerim’de Tomris geçmiyor. Fakat sözlük anlamı araştırılıp bakıldığında Tomris ismi konulurken dinimize aykırı olacak bir durum görülmemektedir.  

Tomris ismine sahip olan ünlüler. 3 büyük şaiirin kendisine en güzel şiirleri yazdırtan kadın Tomris Uyar. Turgut Uyar’ın deyimiyle “uzaktan sadece hayalini kurmaktansa, yanındaki gerçek mutluluğu kelimelendirmese de olur bahtlılığı” Tomris yarın aşıkları arasından en şanslısı Turgut Uyar’dır. Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun dünya tarihine geçmiştir. M.Ö 6. Yüzyılda yaşamış Saka Kraliçesi, tahta çıktığında düşman ülkelere karşı önlem alarak ülkesini korumuştur. Büyük Kiros, Tomris Hatun’un kendisiyle izdivaç etmesi karşılığında bir daha topraklarına saldırmayacağını vaat etmiştir. Oldukça zeki bir kadın olan Tomris Hatun bu teklifi hiç düşünmeden reddetti. Tomris isminin anlamı beğenildiğinden olsa gerek Tomris İncer tiyatro sinema ve oyuncusu, Tomris Giritlioğlu senaryo yazarı, yönetmen, yapımcı, proje tasarımcısı, Tomris Oğuzalp Türk oyuncu ve seslendirme sanatçısı Tomris ismine sahip olan ünlülerdir.

tomris-isminin-anlami-57541
Tomris İsminin Anlamı

Tomris isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Becerikli Kağan, Oğuzhan
  • 2 – Berksun Sağlam Sun
  • 3 – Tarihte, Pers Kralı Iı. Keyhüsrevle Savaşmış Olan Massagetlerin Ünlü Kraliçesi.
  • 4 – Peçenek Türklerinden bir kadın kahraman. Tarihte, Pers Kralı II. Keyhusrev’le savaşmış olan Massagetlerin ünlü kraliçesi. Tomur veya temir, demir kelimeleriyle ilgi kuranlar vardır.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Tomris ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Tomris ismini kullanan 876 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Tomris ismini kullanan 236 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Tomris ismini kullanan 82 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Tomris ismini kullanan 150 kişi bulunmaktadır.

Tomris isminin Türkiye sıralaması

Tomris en çok kullanılan 3023. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1358. isimdir.

Tomris ismini kullananların sayısı, son bir yılda 18 kişi artmıştır.

Tomris isminin Harf Analizi

Kişiye Tomris ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

Tomris İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Tomris ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Tomris isminin anlamını gözden geçirin!

Tomris İsminin Numerolojisi

Tomris isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

T: yirmi dört
O: on sekiz
M: on altı
R: yirmi bir
İ: on iki
S: yirmi iki
TOPLAM: 113

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap