Toksin Atan Mucize Zahterin Faydaları Nelerdir, Çayı Nasıl Yapılır?

toksin-atan-mucize-zahterin-faydalari-nelerdir-cayi-nasil-yapilir-95571

Zahter, özellikle doğu mutfağında kahvaltı dahil birçok öğünde tüketilir. Toksin atması ile birlikte birçok faydası vardır. Çayı düzenli tüketilir.

Halk arasında genellikle kara kekik ya da zater olarak da anılmaktadır. Kekik ile aynı familya içerisinden türediği bilinse de ikisi arasında hem tat hem de görüntü olarak farklılıklar vardır. Daha çok doğu bölgelerinde mutfakta pek çok tüketimi görülmektedir. Yemeklerde ana baharat olarak kullanımı görülür. Her ne kadar yabani olarak yetişse de  vücutta birçok faydaları bulunmaktadır.

Genel olarak her ne kadar baharat olarak kulanımı yaygın olsa da çayı da yapılabilmektedir. Her iki şekilde de kullanımının ayrı ayrı faydaları vardır. Birçok ürün ile karıştırılarak kullanım sağlanmaktadır. Kullanılan ürünler arasında tuz. Susam yağı ya da zeytinyağı ile birlikte kullanım sağlanmaktadır. Hatta bazı yörelerde kahvaltı da kullanılarak, kahvaltılık sos şeklinde tüketilmektedir.

Zahterin Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Zahter nasıl tüketilir şeklinde arama yapıldığında birçok alanda kullanımı görüldüğünden sizin için en uygun şekl ile kullanım yapabilirsiniz. Bunların arasında en çok kullanılan şekli ise baharat olarak kullanılması şeklinde olanıdır. Özellikle Gaziantep ve çevresinde yemeklerde en çok kullanılan baharat olarak dikkat çeker.

Kurutulmuş olan zahter bitkisinin daha sonra çekilmesi ile kekik gibi görüntüye sahip olur. Bu şekilde de yine her yemeğe farklı bir tata vermek için kullanılır. Pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen zahter bitkisi nasıl tüketilir gibi bir sorunuz olduğunda verilecek cevap çok fazla olabilmektedir. İster çay, ister baharat, isterseniz de salata olarak tüketimi sağlanabilir.

Taze zahter bitkisi salatalarda yeşil bitki olarak kullanımı sağlansa da, kurutulmuş olarak kullanımı sağlanabilmektedir. Kurutulmuş şeklinde aktarlardan paketli ve hazır bir şekilde alınabileceği gibi kendiniz de kurutma sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken geniş bir alana yayılan zahter bitkisinin gün ışığında rengi dönene kadar kurutmanız gerekmektedir. Sonrasında da bir değirmenden geçirerek ufalanmasını sağlayabilirsiniz.

Zahterin Faydaları Nedir?

Güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olan zahterin faydaları saymakla bitmez. İlk defa duyanlar için zahterin faydaları nelerdir diye bakıldığında bunun cevabını aşağıda bulabileceksiniz. Doğal yollarla birçok hastalığa çözüm bulabilmek için mutlaka önerileri dikkate almanızda fayda vardır.

Zahter bitkisi sindirim sistemi üzerinde oumlu etki gösteren b ir bitki olarak tüketimi sağlanmaktadır. Ayrıca antioksidan özellikte olması ile birlikte sindirim problemlerinde oldukça etkilidir. Kabızlık sorununa ve idrar yolu iltihaplanmalarına karşı inanılmaz güçlü bir etkiye sahip olduğu görülür. Hazmı kolaylaştırması nedeniyle sindirim probleminin ortadan kalkmasını sağlar.

Yukarıda da bahsedildiği gibi antioksidan bir içerik olması nedeniyle vücutta birikmiş olan toksinleri yüksek oranda temizleme olanağına sahiptir. Aynı zamanda da bunların yeniden vücuda girmesini engelleyerek rahat bir dönem geçirmenizi sağlar. Bu nedenle vücutta birikmedikleri için kendinizi daha rahat hissedebilir ve şikayetçi olunan yorgunluk hissini ortadan kaldırır.

Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak sizin  bu konuda rahat etmenizi sağlar. Özellikle kış aylarında en çok şikayet edilen grip ve nezle gibi durumlarda kullanıldığında etkisini çok çabuk göstermektedir. Hatta bağışıklık sisteminin zarar görmesi ile ortaya çıkabilecek olan hastalıklardan koruma sağlamaktadır.

Böbrek hastalığı olan kişiler için kullanımı öngörülmektedir. Mide ve böbrek problemleri ile ortaya çıkan şikayetlerinizi ortadan kaldırarak rahatlama sağlamaktadır. Hazmı kolaylaştırmasının yanında bağırsakların rahatlamasını sağlayarak sıkıntıları ortadan kaldırmaktadır.

Antioksidan içeriği ile vücuttan toksinleri uzaklaştırarak cildin sağlığına kavuşmasını ve yeniden parlaklık kazanmasını sağlar. Kurutulmuş hali sıcak su içinde bekletildikten sonra süzülerek oluşan su saçlara maske olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle de saç dökülmesini önlemektedir.

Günümüzde tüketimi yapılan birçok yiyecek nedeni ile karaciğerde oluşan yağlanmanın önüne geçmeyi sağlar. Bu özelliği ile bakıldığında vücut direncinin artmasını sağlayarak birçok hastalığa çözüm olarak görülür. Mantar şikayetlerine karşı duyarlı olarak bilinmektedir. Bu nedenle mantar hastalığının önüne geçerek oluşmasını engeller.

Zahter Çayı Nasıl Yapılır?

Zahterin faydalarını okuduktan sonra çayı ile  ilgili zahter çayı nasıl yapılır şeklinde sorular gündeme gelmektedir. Kokulu ve aromalı bir bitki olan zahter birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanıldığı anlatılmıştır. O yüzden yeşil bitki olarak tüketilmesinin yanında çayı da tüketilmektedir.

Aktarlardan alacağınız ya da kendinizin kurutup öğüteceği zahterden 1 tatlı kaşığı, bir  su bardağı kaynamış su, bir dilim kesilmişi limon ve bir tatlı kaşığı bal malzemeler arasında bulunmalıdır. Malzemeler hazır olduktan hemen sonra artık çay yapımına geçilir.

Öncelikle bir süzgeç yardımı ile zahteri süzgeç yarımı ile sudan geçirin. Daha sonrasında da bir su bardağı kaynamış suyun içerisine koyun. 10-15 dakika kadar bekledikten sonra iyice demlenmiş olan çayın içindeki zahterleri süzün. Süzülme ile ortaya çıkan demlenmiş çayın içerisine limon ve balı ekleyerek tüketimini sağlayabilirsiniz.

Birçok hastalığa birebir faydası dokunan zahter için çay yapımı bu şekilde olmaktadır. Cilde ve birçok organa faydaları olan zahteri tüketirken aşırı tüketiminden de kaçınılmalıdır. Çay karışımı yaptıktan hemen sonra çok soğumasını beklemeden tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap