Tıraz İsminin Anlamı

Bazı anne ve baba adayları çocuklarına isim seçimi gerçekleştirirken tercihini geleneksel ancak duyulmamış olan  isimlerden yana kullanmaktadır. Özellikle erkek çocuklarında geleneksel ve çok fazla kişi tarafından duyulmamış bir isim arayış içerisinde olan anne ve baba adaylarının pek çoğunun Tıraz ismi ile karşılaştıkları bilinmektedir.  

Tıraz ismi geçmiş zamandan günümüze kadar kullanımı gerçekleştirilen  ve  günümüzde de pek çok kişinin severek kullandığı isimler arasında yer almaktadır. Oldukça fazla kişinin anlamını merak ettiği  ve anlamı sebebiyle oldukça fazla sevdiği isimlerden biri olan Tıraz isminin yoğun bir şekilde araştırıldığı görülmektedir. 

Bu ismi çocuğuna koymak isteyen anne ve baba adaylarının  Tıraz isminin anlamı nedir? Sorusunu sorduğu bilinmektedir. Tıraz ismi de pek çok isim gibi birden fazla anlama gelen isimler arasında yer almaktadır Bu anlamlar arasında ilk sırada ipek ve sırma ile işleme, ikinci sırada elbiselere nakışlı bir şekilde yapılan süs, üçüncü sırada döviz, dördüncü sırada üslup, beşinci sırada yol anlamları yer almaktadır. 

Arapça kökenli isimler arasında yer alan Tıraz ismi hakkında merak edilen bir diğer soru ise Tıraz ismi Kur’an-ı Kerim de geçiyor mu? Sorusudur. Alanında uzman isim analizcilerinin açıklamış olduklarına göre Tıraz ismi Kur’an-ı Kerim içerisine geçmeyen isimler arasında yer almaktadır.  Pek çok kişi bu sebeple Tıraz ismini çocuklarına verip vermeyeceği konusunda kararsızlık yaşasa da gerek anlamı gerekse söyleyiş şekli sebebiyle Tıraz ismi çocuklara koyulabilecek olan isimlerden bir tanesidir. Bu sebeple Tıraz isminin çocuklara verilirken herhangi bir endişe yaşanmasına gerek yoktur.

Tıraz ismi hakkında merak edilen bir diğer soru ise Türkiye’de Tıraz isminde kaç kişi var?Sorusudur. Türkiye’de toplam 314 kişi de Tıraz ismi bulunmaktadır. Bu kişilerden 123 tanesi İstanbul’da, 35 tanesi Ankara’da, geriye kalanlar ise Türkiye’nin 81 ilinde yayılmış bir şekilde ikamet etmektedir.

Tıraz isminin istatistiklerine bakılarak Tıraz isminin Türkiye sıralaması da ortaya çıkarılabilmektedir.  Elde edilen bu bilgiler doğrultusunda Türkiye’de en çok tercih edilen isimler listesinde Tıraz ismi 98753. sırada yer almaktadır. Türkiye’de en çok tercih edilen erkek isimleri listesinde ise 6543. sırada Tıraz ismi bulunmaktadır.

Genel bir değerlendirme gerçekleştirildiğinde  pek çok kişinin Tıraz ismine sahip olduğunu söylemek doğru olacaktır. İsim seçimi yapılırken  özellikle çocuklar üzerinde karakteristik olarak etkisi olacağı için isimlerin olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koyan analizleri son derece önemlidir.

Tıraz isminin analizi de bu aşamada pek çok kişinin  araştırdığı ve merak ettiği analizler arasında yer almaktadır. Bu isme sahip olan kişiler genellikle turuncu rengi sevmekte ve kader sayılarının ise on bir olduğu bilinmektedir. Bu bilgi doğrultusunda Tıraz ismin olumlu yönleri ve olumsuz yönleri de ortaya koyulabilmektedir. Genel bir değerlendirme gerçekleştirildiğinde  Tıraz ismin olumlu yönleri arasında kendine güven duyma, rekabetten hoşlanma, kararlı olma, iyi enerji, açık fikirlilik, düşüncelerini ifade edebilme kabiliyeti, mertlik, dürüstlük, samimiyet, lider olma potansiyeli, cömertlik, önderlik, hızlı öğrenme becerisi  ve girişimcilik özellikleri yer almaktadır. Bunun yanı sıra Tıraz ismin olumsuz özellikleri arasında ise kuşkuculuk, dikkatsizlik, destek almadan bir şeylere cesaret edememe, çabuk sıkılma özellikleri yer almaktadır.

Tıraz ismini tercih edecek olan kişilerin önem göstermesi  gereken bir diğer nokta ise Tıraz ismi ile benzerlik gösteren isimler olmaktadır. Eğer sizler de çocuğunuza benzer isimler koymak istiyorsanız Tıraz ismi ile benzeyen isimler arasından bir tercih yapabilirsiniz. Tansu, Tuncay, Tuğçe, Pınar, Tınar isimleri Tıraz ismi ile benzeyen isimlerdir. 

Tıraz isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İpek Ve Sırma İle İşleme. Elbiselere Nakışla Yapılan Süs.
  • 2 – Üslup, Tutulan Yol.
  • 3 – Döviz. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Tıraz ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Tıraz ismini kullanan bulunmamaktadır.
İstanbul’da Tıraz ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Tıraz ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Tıraz ismini kullanan bulunmamaktadır.

Tıraz isminin Türkiye sıralaması

Tıraz en çok kullanılan 41569. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 1150. isimdir.

Tıraz isminin Harf Analizi

Kişiye Tıraz ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Tıraz İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Tıraz ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Tıraz isminin anlamını gözden geçirin!

Tıraz İsminin Numerolojisi

Tıraz isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

T: yirmi dört
I: on bir
R: yirmi bir
A: bir
Z: yirmi dokuz
TOPLAM: 86

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap