Tip 2 Diyabette Light ve Bitkisel Ürünler

Tip 2 Diyabette Birçok hastalıkta olduğu gibi Diyabette de bitkisel ürünler araştırılıyor. Tip 2 riskli bir hastalık türü olduğundan Doktora danışmadan denemeyin.

Diyabet Nedir? Belirtileri ve Tipleri Nelerdir?

Tip 2 Diyabette Diyabet, pankreasımızın yeterli miktarda insülin hormunu üretmemesi ya da üretilen insülin hormonununu etkili bir şekilde kullanamaması durumunda ortaya çıkan ve hayat boyu devam eden çok önemli bir hastalıktır.

Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olarak ikiye ayrılır. Beslenmenizde özellikle diyabetik veya light ürünler tercih ederseniz bu hastalıkla yaşamanız daha kolay olacaktır.

Bir kişinin diyabet hastası olup olmadığı Açlık Kan Şekeri (AKŞ) ölçümü veya Oral Tolerans Testi ile tespit edilir. AKŞ ölçümü sonucu çıkan değerin 100 – 125 mg/dll olması, gizli şeker (pre-diyabet) tanısı koyarken; ölçüm sonucunda çıkan değerin 126 mg/dll ve üstü olması ise diyabet olduğunuzu gösterir.

Tip 1 diyabet çocukluk ve gençlik döneminde ortaya çıkan diyabet türüdür. Yüksek şeker koması ile ortaya çıkar ve tanı koymak kolaydır. Tip 2 Diyabet ise genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar diğer hastalık türleri ile karıştırılabileceği için tanı koymak oldukça zorlaşır.

Tip 1 –Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 Diyabet

Çocuk ve gençlerde görülen Tip 1 Diyabet belirtileri çok nettir ve çabuk belli olur. Hatta belirtiler 1-2 gün veya hafta içinde ortaya çıkar.

Aşırı susama ve gereğinden fazla su içme

Çok sık idrara çıkma ihtiyacı hissetme

Aşırı iştahlı olma fakat çok yemeye karşın yine de zayıflama

Halsizlik ve yorgunluk bu hastalığın en belirgin özellikleridir.

Kan şekerinin aşırı yükselmesi sonucu bulantı, halsizliğin artışı, karın ağrısı, şuur bulanıklığı ve koma hali görülebilir. Hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi belirtilerin erken dönemde ortaya çıkması tanı koymakta kolaylık sağlar.

Tip 1 diyabet çocuğun aşırı stresli olduğu dönemde veya yoğun olarak kış aylarına denk gelir. Bazen de belirtilerin ortaya çıkmasından önce çocuk ateşli bir hastalık geçirmiş olabilir.

Tip 2 Diyabet belirtileri ve tanısı diğer diyabet türüne benzer fakat ileri yaşta ortaya çıkması nedeniyle tanı koyarken çok belirgin olmaz.

Sürekli susama, gereğinden çok su içme, ağız kuruluğu hissetme, sık sık idrara çıkma, aşırı iştahlı olma durumu her hastada görülmeyebilir. En belirgin Tip 2 Diyabet belirtileri;

  • Halsizlik
  • İştahsızlık
  • İnatçı kaşıntı
  • Yaralar, özellikle cilt yaraları
  • Ağızda kötü bir tat hissi

Kadınlarda vajinal bölgedeki kaşıntıdır.

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet beslenme nasıl olmalıdır?

Yediğimiz özellikle karbonhidratlı besinler pankreas sayesinde glukoza çevrilir ve pankreasın ürettiği insülin hormonu ile kaslara ve diğer dokulara enerji olarak taşınır. Eğer Tip 1 veya Tip 2 Diyabet hastası iseniz vücudunuz insülin hormununu ya üretemiyor ya da etkili bir şekilde kullanamıyor demektir. İşte kasların ve dokuların enerjisiz kalması vücudun halsiz kalmasının ana nedenidir.

Diyabette beslenme nasıl olmalıdır?

Herhangi bir hastalığa sahip olmasanız da beslenmenize dikkat etmeniz, bu sağlıklı halinizin sürekliliği için çok önemlidir.

Diyabet hastalığında beslenme alışkanlığı daha da önem kazanır, çünkü vücudunuzun kan şekerini dengeleyebilmek için beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Diyet ürünleri bu tür beslenmede size faydalı olabilir. Özellikle günümüzde bu tür gıdaları temin etmekte sıkıntı yaşamazsınız.

Düşük kalori özelliği ile ara öğünlerinizde diyet ürünlerinden destek alabilirsiniz. Ayrıca beslenme endüstrisinde artık diyabetlilerin de gönül rahatlığı ile kullanabileceği diyabetik ve light ürünler üretilmektedir.

Tip 1 veya Tip 2 Diyabet olsun her iki tür diyabette de hastanın hayatını idame ettirebilmesi için kan şekerini dengede tutması ve sağlıklı beslenme prensibi benimsemesi gerekir.  Sağlıklı beslenme ile diyabette oluşabilecek sağlık sorunlarını daha aza indirgeyebilir veya geciktirebilirsiniz.

Diyabetik olsun ya da  olmasın tüm insanların sağlıklı bir yaşam sürmesi için yemeleri gereken yiyecekler aynıdır. Diyabetli olmanız diğer insanlardan farklı bir yiyeceği yemeniz ya da yememeniz anlamına gelmez. 

Diyabetik ve Light ürünler bu aşamada size yardımcı olacaktır.

Diyabetik ve Light Ürünler sağlıklı mıdır?

Tetkik ve tahlilerinizden sonra Tip 1 veya Tip 2 diyabet tanısı konuldu ise, hemen panik olmanıza gerek yok, çünkü dünya üzerinde milyonlarca insan aslında bu hastalıkla yaşamına devam ediyor.

Bu hastalıkla birlikte yaşamak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta  doğru beslenme olmalıdır. Beslenmeniz konusunda, bu işi profesyonel olarak yapan diyetisyenlerden yardım almanız, sizin için en doğru seçenek olacaktır.

Diyabetik ve light ürünler eğer doğru ürünü alırsanız sizin için faydalı olacağı gibi yanlış tüketim de hastalığın ilerlemesine ve hatta vücudunuzda başka problemlere yol açacaktır.

Bu tür ürünlerin üzerinde şekersiz, şekeri azaltılmış, şeker ilavesi yapılmamış gibi yazması doğru ürün olduğu anlamına gelmez. Aslında diyabetik olalım ya da olmayalım herkesin aldığı ambalajlı ürünlerde ürün içeriğini okuması gerekmektedir. Ambalaj üzerinde yazan ürünün  içindekiler kısmı sizin için çok önemlidir. Yağ, tuz ve şeker içerme oranlarını bu kısımda bulabilirsiniz.

Her ne kadar diyabet hastalığı için şeker oranı çok önemli olsa da, alacağınız ürünün içindeki yağ ve karbonhidrat oranlarına da mutlaka dikkat edilmelidir. Örneğin ambalajında şekersiz yazan bir ürünün doymuş yağ oranı yüksek tutulmuş olabilir. Bildiğiniz gibi doymamış yağ oranının yüksek olması, doymuş yağ oranının yüksek olmasına göre çok daha sağlıklıdır.

Tip 1 ya da Tip 2 diyabet hastasıyken sadece diyabetik ve light ürünler tüketmeniz vücudunuzun yeterli ve dengeli beslendiği anlamına gelmez.

Bu tür ürünlerin çoğunun içeriği, enerji veren karbonhidrat yönünden yoğun olabilir. Dikkat ederek almalı ve kullanmalısınız. Ayrıca bu tür diyet ürünleri hiç ekonomik değildir, zamanla sizi ekonomik olarak da zorlar. Bazı bitkisel ürünlerin kan şekerinizi düşürdüğü veya dengelediği söylenir.

Ancak bu tür yöntemlerin kan şekerini düşürdüğü bilim tarafından yüzde yüz doğrulanmamıştır. Fakat önceliğiniz sağlıklı beslenme olmalıdır. Bu nedenle bu tür yöntemleri diyetisyeniniz ve doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Onların size uygun olarak hazırladığı Tip 2 Diyabet beslenme önerileri ışığında beslenme düzeninizi özenle takip ediniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap