Ter Lekesi Nasıl Temizlenir?

  Hayatımız bir maraton gibi olduğu için ev işleri, çalıştığımız işin stresi ve günlük hayatın koşturmacısı hepimizi mental açıdan yorar. Ancak fizyolojik..

Hayatımız bir maraton gibi olduğu için ev işleri, çalıştığımız işin stresi ve günlük hayatın koşturmacısı hepimizi mental açıdan yorar. Ancak fizyolojik olarak yorgunluk hissetmeye başladığımız an vücudumuz bunu terleyerek bize gösterir.

Aslında terlemenin farklı çevresel faktörlere dayandırılabileceğini söylemeliyiz. Örneğin çok koştuğumuzda vücudumuz terleyeceğinden elbiselerimizde ter izleri oluşur.

Buna yoğun bir spor ya da egzersiz programı, sıcak havalar ve yüksek tempolu yorucu işler sebep olabilir. Her halükarda ter lekesini kıyafetlerimizden çıkarmamız gerekir. Çünkü bekleyen lekelerin hem çıkarılması daha zor olacaktır, hem de ter kokusu çevremize ve kendimize hoş olmayan kokusuyla kendisini hissettirecektir.

Ter lekesi nasıl temizlenir konusuna dönecek olursak bunun için farklı alternatifler uygulanabilir.

Ter Lekesi Çıkarma Yolları

Ter lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız muhtemelen yukarıdaki sebeplerden bir ya da birkaçını düzenli olarak yapıyorsunuz. Düzenli terlemeler bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi terli olmanız farklı rahatsızlıklar için uygun zemini hazırlayabilir.

Biz bu sefer kıyafetlerimizin ter izi ve ter lekesinden nasıl arındırılacağının üzerinde duracağız.

Amonyak İle Ter İzi Çıkarma

Az miktarda amonyak elbisemizin ya da kıyafetimizin ter olan bölgesine uygulanarak verimli sonuçlar alınabilir. Amonyak güçlü içeriğiyle kısa sürede ter lekesini ortadan kaldıracaktır.

Kimyasal İle Ter İzi Çıkarma

Ter izini temizlemek için kimyasal ürünler kullanmak birçoğumuz için tartışmasız alternatiflerdendir. Asit Oksalik kullanarak sildiğimiz kumaşı sonradan mutlaka bol suyla durulamamız gerekir. Aksi halde kimyasalın etkilerinden arındırılması mümkün olmayacaktır. Hatta beyaz giysilerimizde ter izi çıkarmak için oksijenli su ile durulamak önemlidir.

Benzer bir yöntem olan Hidrojen Peroksit ile suyun karışımına ter izi olan elbiseyi yatırarak bir süre bekletmek lekenin çıkmasında etkili olabilir. Ardından elbiseyi yıkayarak temizlemelisiniz.

Limon ve Amonyak İle Ter İzi Çıkarma

Ter izini çıkaracağınız kumaşın üzerine içerisinde limon ve amonyak bulunan suyla silme uygulaması yapabilirsiniz. Bu size kısa vadede çözüm sağlayacak ve ter izinin kaybolmasıyla sonuçlanacaktır.

Sirke İle Ter İzi Çıkarma

Sirkeli su kullanarak ter izine kesin çözüm üretebilirsiniz. Fakat yün bazlı elbiseler ve kumaşlar için geçerli olan bir yöntem olduğunu da vurgulamak istiyoruz. Sirkeli suyun içerisinde ortalama olarak birkaç saat bekletebilirsiniz.

Sirkeli suyu uzun süredir yıkanmayan ter izi olan elbiseler içinde kullanabilirsiniz. Sirkeli suda bekletip ardından yıkamanız gerektiğini unutmayın.

Aspirin İle Ter İzi Çıkarma

Toz haline getirdiğiniz aspirini suyla karıştırdıktan sonra 3 saat boyunca ter izi olan kumaşları ya da elbiseleri içerisinde tutabilirsiniz. Yıkamadan evvel bunu uygulamak daha başarılı bir leke çıkarıcı formül sağlayacaktır.

Tartar Kremi İle Ter İzi Çıkarma

Yaklaşık 3 litre suyun içerisine atacağınız iki yemek kaşığı tartar kremi bir araya geldiğinde ter izi sökücü bir karışıma dönüşür. Çamaşırları bu suyun içerisinde bekleterek lekelerin çözünmesi sağlanır ve ardından makinede yıkayarak temizliğini sağlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap