Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir, Hepsi Daha Fazlası?

Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?Teknolojinin, insanların hem günlük hayatında hem de iş hayatında isteklerine kolayca ulaşmakta aracı olup hayatımızı daha rahat hale getiren en önemli icattır. İnsanlık tarihinin en büyük nimetlerinden olan teknoloji; evimizin gözdesi haline gelen eşyalar, telefon, internet, otomobil gibi birçok çeşitli icatları bizlere sunmuştur. 

Teknolojik aletleri yarara kullanmak kişilerin kendi elindedir. Teknolojinin yararları ve zararlarına dair bilgi elde etmek istiyorsanız İgrus sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Günümüzde hayatımızın bir parçası haline gelen teknoloji, pek çok imkanları önümüze sermektedir. İnsanlığa hizmet eden teknoloji sayesinde pek çok bilim insanı yetişebiliyor. Bu sayede yaşamış oldukları dünyaya yarattıkları önemli başarılarını bırakıyorlar. 

Eğitimimiz için kullandığımız teknoloji yeri geldiğinde okulu ayağımıza getiriyor, bizlerin çeşitli derslerden faydalanmamız için önümüze büyük bir hizmet sunuyor. Uzakta olan görüşemediğimiz ve özlem duyduğumuz sevdiklerimiz ile görüntülü konuşma sayesinde hasret gidermemize katkı sağlıyor. Hayatımızı hem iyi şekilde hem de kötü şekilde etkileyebilen teknolojiyi yararımıza ya da zararımıza kullanmak bizlerin tercihine kalmış bir durumdur.

Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir
Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir

Teknolojinin Yararları Nelerdir?

 • İnsanların hayat şartlarını kolaylaştıran teknoloji, gün geçtikçe gelişerek bizlere hizmet vermeye devam ediyor. İşlerimizi kolayca hallettiğimiz bu icat bizlere birçok kolaylığı sağlıyor. Eğitimimizde, insanlarla iletişimimizde ve birçok durumda elimizden tutuyor. Bu yüzden İnsan hayatının en büyük getirilerindendir. Çağımızda pek çok alana hizmet eden teknolojinin yararları nelerdir diye sıralayacak olursak:
 • Teknolojik aletleri faydalı olarak kullanan çocuklar, bilgi birikimlerini artırarak kendilerini geliştirirler. Yeni bilgiler öğrenen çocukların IQ’sunda artış gözlemlendiği görülmektedir. Bunun yanı sıra çocuklar için önerilen teknolojik aletlerle vakit geçirme süresine ebeveynleri tarafından dikkat edilmesi önerilir.
 • Çocukların kendini geliştirmek için ya da eğlenmek için oyun oynadığı çeşitli zeka oyunları ya da beceri oyunları onların gelişiminde sağladığı katkı çok büyüktür. Çocukların kişisel, görsel becerilerini geliştirmesinde rolü büyük olan oyunlar, ebeveyn kontrolünde çocuklara oynamaları için izin verilebilir. Çocuklara herhangi bir getirisi olmayıp hatta onları oyunlara bağımlı hale getiren savaş oyunları ya da araba yarışları gibi çeşitli oyunlara vakit ayırmak yerine faydalı oyunlar oynamaları gerekir.
 • Merak duyduğumuz ve bize katkı sağlayacak güzel bilgileri araştırmamızdaki yeri önemlidir.
 • Çocuklar, severek izlediği çizgi filmlerde bazı karakterleri örnek almaya eğilimlidirler. Bu nedenle çocuklara yararlı olabilecek çizgi filmler izletilmesi onların gelişiminde etkilidir. 
 • Teknolojinin gelişmesiyle beraber sağlık sektörü de gelişme gösteriyor. Tıbbın yararına işleyen teknoloji, yeni gelişmeler elde ediyor. Bu sayede insanlara daha sağlıklı ve daha uzun bir hayat fırsatı sunuluyor.
 • Eski zamanlarda varacağımız yer günlerimizi alırken günümüzde otomobil, uçak gibi araçlar sayesinde istediğimiz yere hızlıca ulaşabiliyoruz.
 • Günlük hayatta kullandığımız ve mutfaklarımızın vazgeçilmezleri haline gelen  çamaşır makinesi, buzdolabı ve çeşitli ev aletlerine teknoloji sayesinde ulaştık. 
 • Yaralı kullandığımız takdirde teknolojinin büyük getirilerinden biri olan sürekli olarak elimizin altında bulunan ve istediğimiz her zaman kullanacağımız telefon, tablet ve bilgisayarlar yer alır. Telefon sayesinde istediğimiz kişilere rahatça ulaşabiliyoruz. Yalnızca bununla kalmayıp birçok işimiziteknolojinin yararları sayesinde internet üzerinden halledebiliyoruz.
 • İnsanların eğitim hayatı için de kullandığı teknolojik aletler ile dilediği zaman dilediği yerde derslerine çalışabilmektedir. 
 • Günümüzde gittikçe yaygınlaşan internetten üzerinden alışveriş yapma, pek çok insanın güvenle tercih ettiği bir alışveriş yöntemidir. Bu sayede insanlar dilediklerini tek tıkla satın alabiliyor. 
Teknolojinin Zararları Nelerdir?
Teknolojinin Zararları Nelerdir

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Kişilerin teknolojiyi bilinçsizce kullanmasından ötürü birçok zarar doğmaktadır. Büyüklerin teknolojiyi yararlarına kullanmalarında bilinçli hareket etmeleri mümkünken çocuklar için bu durum söz konusu değildir. Bu yüzden çocukların teknolojiyle fazla haşır neşir olması uzmanlarca önerilmez. Eğer çocuklara teknoloji ile ilgilenmeleri için izin veriliyorsa çocukların yarara kullanıp kullanmadığı kontrol edilmelidir. Teknolojinin yararları olduğu gibi teknolojinin zararları da mevcuttur.

 • Çocukların özellikle de oynadığı zararlı oyunlar onu bağımlı hale getirir. Odasına geçen çocuklar başlarını saatlerce telefon ya da bilgisayardan başını kaldırmazlar, teknolojik aletlerin başında geçen saatler onlara sanki 5 dakikaymış gibi gelir. Bu şekilde devam eden çocuklar ailesinden git gide uzaklaşır ve aile bağlarının kopmasına neden olur, kendi dünyasında yaşamaya başlar. Çocuğun eğitim hayatı için ve sosyal hayatı için zorluklar yaratır. Çocuğun hayatını çok kötü etkileyen bu durum arkadaş çevresi edinmesinde de zorluklar yaşamasına neden olur. 
 • Çocukların izlediği ürkütücü karakterler ya da hayal ürünü kişilikler onların korkmasına neden olur. Geceleri bile rüyasına girerek karanlık bir ortamda yatmaktan çekinirler.
 • Teknolojik aletleri aile kontrolü ile kullanmayan çocuklar kendisini yanlış hareketlere sürükleyebilir. Bu durum sonucunda çocuklar büyüklerine saygı ve sevgi beslemez.
 • Kişinin telefona ya da bilgisayara bağlı olması kendine vakit ayıramamasına neden oluyor. 
 • Bir araya gelen arkadaş ya da akrabalar, muhabbet edip hoş vakit geçirmek yerine telefonla vakit geçirmeyi tercih ediyorlar. E tabii bu da insan ilişkilerinin zayıflamasına neden oluyor.
 • Uzun süre boyunca vakit geçirilen teknolojik aletler kişinin hem beynine hem de göz sağlığına çok büyük zarar veriyor.
 • Teknolojik aletlerden yayılan radyasyon nedeniyle insanların kanser hastalıklarına yakalanma riskleri artmaktadır.
 • İnsanların gece çok geç saatlere kadar uyumayıp oyun oynamak, film izlemek ya da sevdikleri ile mesajlaşarak sağlıklarına büyük zarar verdiklerini unutuyorlar. 
 • İnsanların işlerini internet üzerinden halledip hareketsiz kalması ciddi anlamda kilo alımına sebebiyet vermektedir.
Bilişim Ve Teknolojinin Yararları
Bilişim Ve Teknolojinin Yararları

Bilişim Ve Teknolojinin Yararları 

Bilişim ve teknolojinin amacı insanlara daha iyi yaşam sunan, bilgileri insanlara kolayca ileten bir sistemdir. Gün geçtikçe bilişim ve teknoloji alanında gelişme yaşandıkça toplum hayatı daha yaşanabilir hale gelmektedir. Bilişim ve teknolojinin yararları insanlığa büyük katkılar sağlamaktadır. 

Hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, bilişim ve teknolojinin bize sunduğu en büyük aletlerdendir. Ama bu teknolojik aletleri bilinçli kullanmak da bir o kadar önemlidir. Şimdi de bilişim ve teknolojinin yararları nelerdir diye bakalım:

 • İnsanların erişmek istediği her türlü bilgilerin kolayca aktarılmasını sağlamak
 • Uzağımızdaki insanlara ya da yakınımızda olup ulaşamadığımız kişilerle hızlı bir şekilde iletişim kurmamızı sağlar. Bu yüzden haberleşmeye katkısı inkar edilemez.
Teknolojinin Öğrenmeye Yararları
Teknolojinin Öğrenmeye Yararları

Teknolojinin Öğrenmeye Yararları

Öğrencilerin eğitim süreçlerinde teknoloji çok büyük yararlar sağlamaktadır. Yeni bilgiler edinme ve araştırma tutkunu olan kimseler için de teknoloji harika bir sistemdir. Elimizde bulunan telefonlar, tabletler, bilgisayarlar sayesinde pek çok bilgiye bu teknolojik aletler sayesinde rahatça ulaşabiliyoruz. Araştırmayı ve yeni bilgiler edinmeyi seven çoğu bireyler teknolojiye vakit ayırarak kendilerine faydası dokunacak farklı bilgiler öğrenmeye yatkındırlar. Meraklı kişiler için teknolojinin öğrenmeye yararları, teknoloji doğru kullanıldığı takdirde ortaya çıkar.

 • Teknolojinin öğrenmeye en büyük yararlarından biri öğrenci dostlarımıza sunmuş olduğu imkanlardır. Öğrenciler elde etmek istedikleri pek çok bilgilere çeşitli internet sitelerinden ulaşabiliyor. İstediği her kaynak kitabı temin edemeyen öğrenciler, teknoloji sayesinde bu fırsatı yakalıyor.
 • Meraklı olup yeni bilgiler öğrenmeye meyilli olan çocuklar; zihinsel, görsel zekalarını geliştirebilecek oyunlar, aktiviteler ediniyor. Bu nedenle çocukların kendilerini daha iyi tanımasına katkı sağlıyor. 
 • Öğrencilerin kitaplarda rastlamayıp merak ettikleri bilgilere araştırarak kısa süre içinde ulaşabiliyor. 
 • Teknoloji, çağımızda işlerimizde kolaylık sağlıyor. Teknoloji ile sürekli iç içe olan çeşitli meslek grupları bilgisayar ile bağ kurmuş durumda. Bu da işlerinde büyük kolaylıklar sağlıyor.
Teknolojinin Öğrenmeye Zararları
Teknolojinin Öğrenmeye Zararları

Teknolojinin Öğrenmeye Zararları

Çocukların eline bilinçsizce verilen teknolojik aletler onları yanlışlara sürükleyebilir. Çocukların hayatında olumsuzluklar doğurabilen teknolojik aletler onları hayatın birçok alanında etkiler. Bunlardan biri eğitim hayatlarıdır. Teknolojinin öğrenme üzerinde birtakım zararları mevcuttur. İşte Bazıları :

 • Çocukların teknolojiye çok fazla vakit harcamaları sonucunda derslerinde gerilemeler yaşamaları
 • Derslerine ayırmaları gereken vakitleri teknolojik aletler başında geçirmeleri.
 • Teknoloji ile ilgilenmeleri için tanınan kısa süreli vakitleri derslerine harcamak yerine ya da faydalı bilgiler edinmek yerine kötü örnek olabilecek zararlı bilgilere, kötü alışkanlıklara ayırırsa teknolojinin öğrenme zararları ortaya çıkmış olur. 

1 Yorum

Tahsin Turan  -  Mart 16, 2022 / 10:49 pm

Ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap