Teke Sakalı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Teke sakalı, haşlandıktan sonra yoğurtla lezzetli yemek yapımında kullanılır. Kan şekerini düzenlemeye iyi gelir. Tip 2 diyabetlilere faydalıdır.

Teke Sakalı

Teke Sakalı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir Ülkemizde çok fazla bilinen ve tekercen adı da verilen teke sakalı daha çok nemli olan bölgelerde yetişir.

Bu bitkinin birçok çeşidi vardır ve ılıman toprağı sever. Bataklıklar teke sakalı yetişmesi için son derece uygun olan alanlardır. Teke sakalının kartlaşmış olanları sarı renkte çiçek açar ve bu çiçeklerde sağlık açısından büyük fayda sağlar.

Teke sakalının yaprakları son derece ince, kökleri ise kalındır. Asıl vitamin ve mineral değerleri köklerinde saklı olan bu bitki ülkemizin tüm bölgelerinde azlı, çoklu olarak yetişir. Çoğu kişinin bilmediği üzere teke sakalının salatası yapılır ve son derece lezzetli bir salatadır. Diyet listelerinde önemli bir yer tutar ve sağlık açısından da etkili bir ottur.

Teke Sakalı Nasıl Saklanır?

Teke Sakalı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir
Teke Sakalı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Teke sakalı, yaprakları, sapı, kökü ve çiçeği olan özel bir bitkidir. Bu nedenle teke sakalı nasıl saklanır sorularınızda ürünün hangi bölümünü saklamak istediğiniz önem taşır. Teke sakalı ilk olarak kurutularak ve haşlanarak tüketime uygun olan yeşil ince yapraklı bir bitkidir.

Yaprakları tek başına son derece lezzetli olup acı değildir. Üzerine limon sıkılarak yenilir. Yapraklarını buzdolabında bir hafta saklamak mümkündür. Kurutulmuş teke sakalı çorbaların üzerine serpilirken, bu şekilde cam kavanoz içinde saklanır.

Teke sakalının çiçeklerini de kurutulmuş olarak kavanozlarda saklamak mümkündür. Itırlı bir yapıya sahip değildir ve üzerinde tüyler yoktur. Bu bakımdan kaygansı bir görünüme sahiptir. Kendine özgü bulunan jeli salatalarda salata suyuna döküldüğünden etkili ve güzel bir lezzet sağlar.

Teke Sakalı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Teke sakalı lezzetli bir ottur. Yörelerde bu ottan kavurma şeklinde yemek yapılır. Ancak yaprakları çok ince olduğundan yemeklerde doyurucu bir etkiye sahip değildir.

Teke sakalı yemeklerde nasıl kullanılır içeriğine en güzel yanıtı salatası yapılarak verir. Haşlanarak sarımsaklı yoğurtla tüketildiği gibi, salçalı sos ile de güzel bir lezzet sağlar.

Teke sakalının kurutulmuş yaprakları çorbaların üzerine sos yapmak için kullanılırken, haşlanan kökü yemek suyu içine ve çorbalara katılmaktadır. Ülkemizin özellikle köy alanlarında teke sakalı sofralara sürekli olarak gelir. Tuzlanarak çiğ olarak tüketilirken, teke sakalı çiçeklerini çay olarak demleyen kişiler de bulunur.

Teke Sakalı Faydaları

Teke sakalı faydalı bir bitkidir. Doğal oluşu sayesinde bağışıklık sistemine faydalı bir gıdadır. Teke sakalı faydaları açısından son derece zengin içeriklidir.

Vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek olan tekercen, insan metabolizmasının düzenli olarak çalışmasında etkilidir. Teke sakalı içinde şeker hastalığı için çok fazla etkili olan metformin hormonu bulunur.

Bu bakımdan kan şekeri seviyesini düzenleyici etkiye sahiptir. Tıpkı maden suyu içiyormuş hissi veren teke sakalı, midede ortaya çıkan gastrit problemleri için etki eden bir besin bileşimidir. Teke sakalı aşırı derecede tansiyon ilacı kullanan kişilerde önemlidir. Akupunktur etkisi de bilinen teke sakalının salatası çok ama çok yararlıdır.

Teke Sakalı Nelere İyi Gelir?

Teke sakalının ilk faydası sindirim sistemidir. Teke sakalı nelere iyi gelir araştırmalarımızda safra yolları ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilgisiyle karşılaşmaktayız.

Mide reflüsü, gastrit, yara ve bulantılarda büyük yararlı etki sağlar. Anadolu’da teke sakalının haşlanarak yoğurt içine karıştırılması yöntemiyle de kullanımı bulunur. Mideyi bastırma özelliği bulunan teke sakalı, kabızlığa karşı da son derece etkilidir.

Cilt hastalıkları açısından da etkili olan bitki, cildin parlak olmasını sağlarken, haşlanmış olan teke sakalı harika bir cilt bakım maskesi de ortaya çıkarır. Teke sakalı, insan vücudunda beyni geliştiren etkiye de sahiptir.

Aynı zamanda bağırsakların hareket etmesinde, kabızlıkta etkilidir. Musil içeriği de taşıyan teke sakalı, gün içinde bir porsiyon olacak şekilde kullanılır.

Kilo vermenize yardımcı olacak kürleri de teke sakalıyla ortaya çıkarmak mümkündür. Kan dolaşımını hızlandırıcı yapısı her zaman için sağlıklı olma adına attığınız adım anlamına gelecektir. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttan ölü hücre ve toksinlerin atılmasında da etkilidir.

Teke Sakalı İçindeki Vitaminler

Teke sakalı vitamin değeri yüksek olan bir bitkidir. Aynı zamanda mineral ve enzim değeri yüksek olan lifli bir besindir. Ülkemizin birçok bölgesinde yetişmesi bakımından da fiyatı ucuzdur. A, B, C ve D vitamini bakımından zengin olan bitki potasyum ve demir zenginidir.

Folik asit düzeyini dengede tutarken, kan değerlerine etki eden içeriklere sahiptir. Teke sakalı içindeki vitaminler direkt olarak kana karışmakta ve emilimi böbreklerden yapılmaktadır. Bu bakımdan böbrek dostu bir yapıya sahiptir.

Teke sakalı hafif ve son derece yararlı bir bitkidir. Bu bakımdan tüketiminde vücuda yararlı bileşenler sağlanmaktadır. Yeşillik grubuna giren teke sakalı pazarlarda ve manavlarda satılan bir bitkidir. Zehirli olma gibi bir özelliği yoktur. Üzerine limon sıkılarak ve tuz atılarak da çiğ olarak tüketilir.

Teke Sakalı Kalorisi

Teke sakalı bitkisi hafif bir bitkidir. Salatalarda kullanılan, haşlanılarak yenilen ve kavrularak yenilen bu yeşilliğin en lezzetlisi salata içinde kullanılan şeklidir. Teke sakalı kalorisi yok denilecek kadar azdır. Şişkinliğe veya hazımsızlığa yol açacak hiçbir içeriğe sahip değildir.

Bu bakımdan yeşillik diyeti yapanlar ya da diyetlerinde salata bulunanlar teke sakalını sürekli olarak tüketebilirler. Limonun yağ yakıcı etkisiyle teke sakalındaki demir bileşeni birleştiğinde vücudun yorgun düşmeden kilo kaybetmesinde etkili olur. Teke sakalını haşlayarak üzerine yoğurt sosu ve salça sosu ekleyerek de tüketmek sağlık açısından yararlı olacaktır.

Teke sakalının sarı çiçekleri çorba yapımında da kullanılabilirken, çay olarak tüketmek daha bilinen bir seçenektir. Osmanlılar döneminde saray mutfağında da yer almış olan teke sakalından sayısız şekilde salatalar yapılmıştır. Teke sakalının faydalarından her zaman yararlanılmıştır.

Teke Sakalının Zararları

Teke sakalında çiğ olarak fazla tüketimin herhangi bir zararı yoktur. Buna rağmen teke sakalı zararları açısından fazla tüketmenin tüketim isteğini yok edebileceği söylenebilmektedir. Bu bakımdan diyet listesinde teke sakalı bulunan kişilerin teke sakalına alternatif olan diğer yeşillikleri de seçmesinde yarar vardır.

Teke sakalı şeker hastalığında tip 2 diyabet tedavisinde faydalıdır. Ancak tip 1 diyabet içeriği için yararlarından bahsedilmemiştir. Teke sakalı tüketiminde de tıpkı diğer bitkilerde olduğu gibi aynı şekilde ve sürekli tüketim sıkıntı verici olabilecektir.

Vitamin değeri çok yüksek olsa da yeşillik olduğu için doyurucu özellik taşımaz. Anadolu mutfaklarında teke sakalını yufka ekmek içine sararak yeme durumu hâkim olurken, teke sakalının çiğ olarak tüketilmesi uğraşmadan sağlık anlamında fayda sağlamasında etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap