Teflon Tencere Nasıl Temizlenir?

Teflon Tencere Nasıl Temizlenir? Teflon aslında bir firmanın ismi olmaktadır Tıpkı peçetelere Selpak denildiği gibi bu şirketin üretmiş olduğu tencere ve taval..

Teflon aslında bir firmanın ismi olmaktadır Tıpkı peçetelere Selpak denildiği gibi bu şirketin üretmiş olduğu tencere ve tavalar için kullanılan ortak ismin adına da zamanla teflon denilmeye başlanmıştır. Teflon tencereler bildiğiniz üzere yapışmaz özellikleri olduğu için sağlık açısından kullananları faydalı görülmektedir Fakat dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır Eğer bunlara Dikkat edilmezse insan sağlığı açısından oldukça büyük problemler ortaya çıkartabilir.

Tencere nasıl temizlenir ?

Öncelikle temizleyeceğiz tencerenin içerisindeki yemek artıklarını tahta veya teflon bir Spatula yardımı ile temizlemeniz gerekiyor penceredeki yemekleri boşalttıktan sonra bunu hemen gerçekleştirir seni daha kolay temizlik gerçekleştirebilirsiniz. Kalıntıların yemek yapılan tencere içerisinde uzun süre kalması oldukça sağlık açısından sorun ortaya çıkartabilir. Kısa süre içerisinde ortaya çıkacak kız hem yemeğin tadını bozacaktır hem ortamdaki kokuyu değiştirecektir hem de tencerenin yapısını bozabilir.

Pencerenizi Daha sonrasında sıcak su ile az bir miktarda karıştırılmış su koyun. Ilık bir Deterjanlı su tencere içerisinde 10 dakika kadar kaldıktan sonra soğumaya başladığı andan itibaren deterjan dökülmüş ıslak yumuşak bir sünger yardımıyla bağlanmadan temizlenmesi gerekiyor. Sadece silme işlemi yaparken taban kısımlarını suya batırmanın yeterli olacaktır. Taban kısımlarını istediğiniz takdirde bir fırça yardımıyla da temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bol suyla beraber kuruladıktan sonra durulama işlemini gerçekleştirirken yağlı kısımlarını hala hissediyorsanız yıkama işlemini baştan tekrarlamanın da fayda var çünkü teflon üzerinde yağlar giderilmiş anlamına gelmektedir. Teflon tencereler uzun süre beklemiş yemek kalıntıları içerisinde bulunuyorsa temizlemek için kullanacağınız doğal bir yöntem bulunmaktadır.

Öncelikle 1/2 su bardağı sirke ile yarım su bardağı karbonatı 2 yemek kaşığı su ile beraber karıştırın ve ortaya önemli bir kir çözecek karışım elde edin. Tencerenin içerisine Bu karışımı döktükten sonra 5-10 dakika kadar bekleyin ve ardından bir sünger yardımıyla ovalayarak temizleme işlemini gerçekleştirin. Ardından su altında bolca durularak temizliği sonlandırabilirsiniz.

Uyarılar

Kesinlikle Metal süngerler kullanmamalısınız. Teflon tavalar da ortaya çıkabilecek olan çizikler teflonun tava ile bütünleşmesini sağlayan aradaki kimyasalların dışarıya çıkmasını sağlayacağı için yemeklerinizin içerisinde zehirli maddeler olmasını sağlayabilir dikkatli davranmanızı da büyük fayda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap