Taze Yaprak Nasıl Saklanır? Buzdolabında Kaç Gün Dayanır?

Taze Yaprak Nasıl Saklanır? Buzdolabında Kaç Gün Dayanır? Yaz aylarında başlayan kış hazırlıkları hummalı bir çalışmayı mutfaklarımıza getirir. Sofraların vazgeçilmez yemeği yaprak sarması için de hazırlıklar bu süreçte başlamış olur. Çünkü senenin kısıtlı tarihlerinde hasat vakti olduğu için her mevsim tüketebilmek adına uygun bir muhafaza tekniğiyle saklanması gerekir. Taze yaprak nasıl saklanır merak ediyorsanız siz de bu lezzetin sevdalısı birisiniz demektir.

Pek çok farklı yöntemi olsa da kişiler kendi damak tatlarına uyacak biçimde bu malzemeyi saklamak isterler. Ayrıca her bir saklama koşulunun farklı raf ömrü ve muhafaza şekli söz konusudur. Fakat her ne şekilde olursa bu faydalı ve şahane besini sevmeyen yok denecek kadar azdır.

Taze yaprak birkaç şekilde saklanabilir. Kavanozda ya da bir pet şişede kuru ve tuzsuz olarak saklanması mümkündür. Dondurucuda yahut salamura yapmak suretiyle de saklanma şekilleri mevcuttur.

Yaprak Saklama Teknikleri

Yaprak Saklama Teknikleri

Her hali nefis bir tadı damaklarda bırakan asma yaprağı üzüm asmalarının gölgesinde durduğu yapraklardır. Mevsimi gelince toplanan bu eşsiz malzeme genelde direkt olarak kullanılmaz. Fakat çok taze ya da epey körpe olanları bazı kişiler tarafından doğrudan sarılabilmektedir. Bu tamamen kişisel bir tercihtir. Yine de en güzel bir miktar yumuşamasını sağlayıp sarılması veya kullanılacak yemeğe uygun hale getirilmesidir.

Taze yaprak nasıl saklanır sorusu, bu yeşil sebzenin kullanım ömrünü ve raftaki süresinin bozulmadan uzatılmasını konu alır. Günümüzde muhafaza çeşitleri de arttığı için temini ile evde yapımı ve tüketimi çok daha kolaydır.

Yaprak saklama teknikleri denince akla ilk gelen ve en yaygın tercih edilen formu salamura yaparak saklamaktır. Bu klasik yöntem hem malzemenin ömrünü uzatır hem de lezzetinin önceden işlenmiş bir halde saklanmasına olanak tanır.

  • Kavanozda su içinde ve tuzsuz bir konserve olarak saklamak
  • Kavanoz ya da uygun bir pakette susuz ve tuzsuz olarak vakumlama usulüyle saklamak
  • Buzdolabı poşetinde kuru ya da haşlanmış olarak dondurucuda saklamak

Muhafaza yöntemlerinden en sağlıklı olanlarıdır. İgrus mutfakta harika sonuçlar almak için püf noktaları ve doğru bilinen yanlışlar ile eksik bilinen yöntemleri sizlere faydalı içerikler ile ulaştırır.

Salamura Yaprak Ne Kadar Dayanır?

Salamura Yaprak Ne Kadar Dayanır?

Taze yaprak saklanır ve tazeliğini koruyarak doğru saklama yöntemi nedir diye istatistiksel olarak bakıldığında salamura versiyonu açık ara önde olur. Bu şekilde saklanması içeriğinde tuz ihtiva etmesini gerektireceği için tuz sevmeyen ya da hastalığı gereği perhizinde tuz tüketimi olmayanlar için dezavantajlı gibi görünebilir. Fakat gerçek tam olarak böyle değildir.

Anadolu coğrafyasında eski zamanlardan beri süregelen bu saklama şekli fermente ederek saklama olarak da nitelenir. Tuzlu ve önceden kaynatılıp ılıtılıp suyun bir içerisinde saklamak hem faydalı mikroorganizmaların oluşumu hem de malzemenin bozulmaması için son derece uygun bir ortamdır.

Büyük bir bidon yahut kavanozda yapılan salamura yaprak ne kadar dayanır sorusu gayet açık ve net bir cevaba sahiptir. Rutubetsiz, güneş görmeyen ve normal oda ısısında saklanması en başta bilinmesi gereken saklama metodudur. En önemli püf noktası yaprakların kesinlikle tuzlu su içerisinde kalmasıdır.

Hava ile temasının önlenmesi bozulma ve küflenme gibi istenmeyen durumların önüne geçecektir. Bu nedenle kullandıkça ya da içinden malzeme çıkarıldıkça kontrolünün yapılması ve gerekirse su ilavesinin mutlaka aksatılmaması gerekir. Tüm bu basit ancak dikkat gerektiren noktalara riayet edilirse salamuralarınız 2 yıla kadar tazeliğini koruyup ve hiçbir bozulma olmadan rafta yerini alabilir.

buzdolabında kaç gün dayanır

Yaprak Buzdolabında Kaç Gün Kalır?

Taze yaprak nasıl saklanır kısmının belki de en az işlemden geçmiş ve ilk halini koruyan şekli direkt buzdolabında saklanmasıdır. Eğer dalından kopardıktan sonra doğrudan istifleyip poşet içerisinde buzdolabında saklayacaksanız bu şekilde ömrünün pek de uzun olmayacağını bilmelisiniz. Ancak bazı işlemler uygulayıp örünü uzatma yolunu seçerseniz o halde aylar hatta yıl boyu kullanımı mümkün olacaktır.

Yaprak buzdolabında kaç gün kalır sorunun karşılığı ancak saklama şekline göre açıklanabilir. Eğer çiğ halde ya da sarma yaparak tencere içerisinde buzdolabında tutulacaksa 5 günden uzun süre bekletilmesi önerilmez. Çünkü bu sürede üreyen bakteriler ya da gözle fark edilmeyen küfler, mantarlar ortaya çıkabileceğinden tatta da bozulmalar oluşabilir.

Şayet konserve ya da vakumlama tekniği kullanarak buzdolabında muhafaza edilecekse tüm yıl boyunca tazecik yapraklar tüketmeniz olasıdır. Burada yine havayla temas etmemesi önemli husustur.

kavanozda saklama

Haşlanmış Yaprak Kavanozda Nasıl Saklanır?

Taze yaprak nasıl saklanır türlü yöntemleri olduğu halde haşlayarak saklama sanki hoş bir teknik değilmiş gibi düşünülür. Çünkü su aşırı sıcak olup yaprakları parçalar düşüncesi kişileri korkutur. Fakat bu tamamen yanılsamadır. Çünkü haşlanan su ilk sıcaklığı ile değil, bir miktar ılık hale geldikten sonra kullanıma hazırdır.

Haşlanmış yaprak kavanozda nasıl saklanır çeşitleri değerlendirildiğinde salamura hali ile salamura halini tuzsuz konserve varyasyonu karşımıza çıkar. Damar ve sap kısımları üste bakacak şekilde birbirinin üstüne dizilen malzemeler en son kata gelinince sıkıca bastırılır.

Ardından tuzlu ya da tuzsuz kaynayıp hafif soğutulmuş su ilave edilir. Sebzelerin suda yüzeye kalkmasını önlemek için bir porselen kase ya da temiz bir taş, ağırlık yapması açısından üzerine konulur. Böylece dilerseniz güneş almayan ve nemsiz bir odada dilerseniz buzdolabında saklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap