Taze Sarımsak Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Taze sarımsak, tek başına da yenir. Salatalarda sıkça kullanılılır. Düzenli tüketimi insan sağlığına faydalıdır. Aşırı tüketim zararlara neden olabilir.

Taze Sarımsak

Taze Sarımsak Yemeklerde Nasıl Kullanılır Mutfak kültürümüzün önemli bileşenlerinden olan şifa kaynağı sarımsağın, toprağın üzerinde kalan yeşil kısmı da eşsiz lezzet ve özelliklere sahiptir. Taze sarımsak toprak altında yetişen sarımsağın toprak üstünde kalan yeşil kısımlarıdır.

Olgunlaşmamış sarımsak bitkisi olarak tanımlanan taze sarımsak, yeşil sarımsak olarak da isimlendirilir. Toprağın altında kalan sarımsağın olgunlaşmadan önce yeşil kısımları olan dalları toplanarak, tüketilebilmektedir. Tıpkı sarımsak gibi taze sarımsağında insan sağlığı için çok önemli faydaları bulunur.

Taze sarımsak, toprak üstünde kalıyor olsa da toprak altındaki kısmı nedeni ile kök sebze sınıfında bulunur. En az toprak altındaki kısmı kadar güçlü besin değerlerine sahiptir. Bu açıdan geçmişten beri sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme için taze sarımsak tüketimi gerçekleştirilir.

Taze Sarımsak Nasıl Saklanır?

Taze Sarımsak Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları
Taze Sarımsak Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Genellikle kök kısmı olan sarımsak dişleri biliniyor olsa da tıpkı soğanda olduğu gibi toprak üstünde kalan yeşil sap kısımları da tüketime uygundur. Adında taze geçiyor olması münasebetiyle taze sarımsak nasıl saklanır konusunda halk arasında pek bilgi bulunmuyor.

Taze sarımsak, diğer tüm sebzeler gibi muhakkak taze şekilde tüketilmelidir. Bunun için topraktaki sarımsağın yeşil kısımları kopartıldıktan hemen sonra salata veya yemeklerde kullanılmalıdır. Eğer taze sarımsak hemen kullanılmayacak ise doğru muhafaza koşulları sağlanmalıdır. Taze sarımsak kurutma işlemi ile daha uzun süreli muhafazasını da sağlayabilirsiniz.

Balkonunuzda veya bodrum katınızda bir kutuda sarımsakları nemli toprak içerisinde kalacak şekilde tutmalısınız. Bu şekilde ihtiyaç duyduğunuz taze sarımsak kopartarak, tüketebilirsiniz. Dilerseniz taze sarımsakları topladıktan sonra kök kısımlarını temizleyin, istediğiniz boyutlarda keserek de buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabında muhafaza edeceğiniz taze sarımsakların besin değerlerinden kayıp yaşayacağını ise unutmamalısınız.

Taze Sarımsak Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Taze sarımsakların oldukça zengin bir kullanım seçeneği bulunur. Yeşil sarımsağı yeni duyanlar için taze sarımsak yemeklerde nasıl kullanılır şeklinde bir soru doğal olarak ortaya çıkıyor. Taze sarımsak mutfaklarda, salata, çorba ve kızartmalarda yoğun olarak kullanılır.

Klasik sarımsağa nazaran taze sarımsak sapı lezzet açısından çok daha hafif bir yapıya sahiptir. Sarımsağın güçlü kesinliği daha düşük seviyededir. Ancak olgunlaşmış taze sarımsakların acılık seviyesi normal sarımsağa göre daha yüksektir.

Yemeklerinizde taze sarımsak kullanmak istediğinizde sonbaharda olgunlaşmamış taze sarımsakların kabuğunu soymanıza gerek bulunmaz. Ancak bu dönem dışında olgunlaşmış olduğundan yemeğe acılık vermemesi için taze sarımsak kabuğu soyulmalıdır.

Pirinç, havuç, zeytinyağı, soğan ve taze soğan ile taze sarımsak yemeği de yapabilirsiniz. Son derece doğal ve sağlıklı olan bu yemek, düşük kaloriye de sahiptir. Bu açıdan diyet yapan kişiler açısından hem lezzetli hem de faydalı bir beslenme imkanı verir. Aklınıza gelebilecek tüm yeşillikleri, domates ve salatayı kullanarak da taze sarımsak salatası hazırlayabilirsiniz.

Taze Sarımsak Faydaları

Taze Sarımsak Faydaları
Taze Sarımsak Faydaları

Taze sarımsağın içeriğinde bulunan vitamin ve mineralleri dolayısıyla sayılamayacak faydası bulunur. Vücudun her noktasında yaşayabileceğiniz sağlık sorunlarına yönelik taze sarımsak faydaları bulunur. Sağlığınızı korumak için düzenli olarak taze sarımsak tüketebilirsiniz.

Taze sarımsağın en belirleyici etken maddesi “alisin” isimli aktif maddedir. Enzimden dönüştürülen alisin maddesi, vücuttaki toksinlere karşı en güçlü antioksidanlardan birisidir.

Yeşil sarımsağın sağlığa faydaları bağışıklıktan, sindirime ve hatta kalbe kadar ulaşır. Taze sarımsak içeriğinde bulunan alisin aktif maddesi ve C vitamini ile bağışıklığı güçlendirici doğal bir antibiyotik özelliğine sahiptir.

  • Anti-inflamatuar özelliğe iltihap sökücü özelliğe sahiptir. Bağırsak ve mide iltihaplanmalarını önler ve tedavi eder.
  •  Kış aylarında yaygın görülen soğuk algınlığına karşı güçlü koruma sağlar.
  •  Sindirim sistemi sorunlarının tedavi edilmesine yardımcı olur. Vücuda alınan yağ ve besinlerin hızlı sindirimini sağlar.
  •  Vücuttaki kan dolaşımını düzenleyecek önemli demir deposudur. Böylelikle kırmızı kan hücresi üretimini arttırır.
  •  İyi kolesterol seviyesini arttırırken, kötü kolesterol seviyesini düşürür.
  •  Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
  • Güçlü idrar söktürücü özelliğiyle vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

Taze Sarımsak Nelere İyi Gelir?

Taze sarımsağın en belirleyici özelliği antioksidan olmasıdır. Vücudunuzdaki tüm toksinlerden ve zararlılardan arınmanıza yardımcı olur.

Böyle bir özelliği de bağışıklığınızı güçlendirirken, pek çok sağlık sorununa karşı korunmanızı sağlar. Taze sarımsak nelere iyi gelir ve neden tüketilmeli konusunda bilinçli olmak, sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Yeşil sarımsak faydaları içeriğindeki düşük miktardaki C vitaminin dışında fosfor, manganez, B vitaminden gelir. Ayrıca kalsiyum, çinko ve demir mineralleri yönünden de fazlasıyla zengindir. İçeriğindeki bileşenleriyle kansere karşı korurken, toksinlere bağlı mide ve bağırsak iltihaplanması gibi şikayetlerinize iyi gelir.

Taze Sarımsak İçindeki Vitaminler

Taze sarımsak içindeki mineraller arasında sodyum ve potasyum yüksek değerleriyle öne çıkar. Taze sarımsakta ayrıca demir, fosfor, magnezyum, çinko, selenyum ve mangan bulunur. Taze sarımsak içindeki vitaminler arasında ise K vitamini yüksek değere sahiptir. Ayrıca düşük miktarda da olsa A, C, E ve B6 vitaminlerini içerir.

Taze Sarımsak Kalorisi

Karbonhidrat, yağ ve protein açısından yüksek değerlere sahip olduğundan taze sarımsak kalorisi yüksektir. 100 gram taze sarımsakta 68 kalori bulunur. Ayrıca aynı orandaki taze sarımsakta 13.4 gram karbonhidrat, 2.84 gram protein ve 0.3 gram yağ bulunur. Lif değeri ise yine 100 gram için 2.1 gram seviyesindedir. Yeşil sarımsak kolesterol ise içermez.

Taze Sarımsak Zararları

Taze sarımsak zararları standart olarak klasik sarımsak zararları ile önemli benzerlikler taşır. Dolayısıyla taze sarımsağın her şeyde olduğu gibi sık ve aşırı tüketiminden kaçınılması gerekir. Aşırı tüketimi resen vücuttaki bakterilerin bağışıklık kazanmasına neden olur. Bu durumda zaman içerisinde taze sarımsağın gücünü yitirmesine neden olabilir.

Hamilelik döneminde diş sarımsak için olduğu gibi taze sarımsakta da tüketime dikkat edilmelidir. Ayrıca çok sulu olan bu bitki, gastrit sorunları bulunan kişilerde mide problemlerine neden olabileceğinden, kullanımına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap