Taze Kekik Evde Doğal Şekilde Nasıl Kurutulur? Püf Noktaları

Taze Kekik Evde Doğal Şekilde Nasıl Kurutulur? Püf Noktaları. Kekik seven insanların neredeyse baharatsız yemek yemediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Kendisine has bir tada sahip olması ve yararları bakımından tavsiye edilmesi sebebiyle sofralarda mutlaka karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle son yıllarda kurutulmuş olarak kekik almak yerine evde kurutulduğuna şahit olabiliyoruz. Hem daha organik ve doğal bir sonuç almak hem de daha uyguna sahip olmak böylece mümkün oluyor.

Normal şartlarda yalnızca kekiğin kuru halini biliyor olabilirsiniz. Fakat aslında maydanozgiller familyası içerisinde yer alıyor ve tıpkı maydanoz gibi bir bitki.

Yemeklere serptiğimiz haline gelebilmesi içinse kurutulma işleminden geçmesi gerekiyor. Faydaları saymakla bitmeyen bir baharat türü olduğundan dolayı her zaman tercih edileceğinden şüphe yok.

Taze Kekik Kurutmanın Püf Noktaları

Taze Kekik Kurutmanın Püf Noktaları

Taze Kekik tüketirken vücudumuzun ihtiyaç duyduğu pek çok enzimi almış oluruz. Dolayısıyla kurutmak bir noktada baharat sevenler için kekik ile her zaman sağlıklı yaşamak anlamına geliyor.

Vitamin yönünden çok zengin olduğunu A, B, C E ve K vitaminlerine sahip olduğundan anlayabilirsiniz. Üstelik kadın hastalıklarına karşı koruyucu bir etki gösterdiği için ciddi bir oranda tavsiye edilmektedir.

Folik asit alımında da önerildiğini vurgulamak gerekiyor. Kalsiyum, potasyum, demir, selenyum, magnezyum içeriğiyle sağlıklı yaşamın altın anahtarlarından birisi olarak yorumlanabilir. Evde de düzenli olarak tüketiyorsanız demet halinde alıp kurutma işlemini yaparak kekik için en doğal çözümü üretebilirsiniz.

Kekik gibi ürünlerde kurutma işlemine başlamadan önce bol suyla yıkamak gerekiyor. Üzerindeki toprakların ve yabancı maddelerin tamamıyla temizlendiğinden emin olduktan sonra ayıklama işlemine geçebilirsiniz. Bazıları bu işlemleri önce ayıklama sonrasında yıkama şeklinde uyguluyor.

Yıkama işlemini bir süzgeç üzerinde yaparsanız işiniz daha kolay olacaktır. Sonrasında direkt havlu peçete üzerine koyarak ve üzerine de havlu peçete sererek neminin gitmesini bekleyin.

Kurutma işlemlerinde genellikle güneşten faydalandığımız için aklınıza direkt olarak güneşe çıkarmak gelebilir. Fakat kekik gibi baharatlar için bu durum geçerli değil.

Bu kez ışık görmeyen bir noktada kurutma işlemi yapacağız. Bir tepsiye kekik saplarını çöplerinden temizledikten sonra diziyoruz.

Ardından ışık görmeyen bir dolap içi, karanlık bir oda ya da uygun bir ortam yaratarak buraya bırakıyoruz. Baharat olarak kullanabilecek noktaya gelmesi için kekiklerin ortalama olarak en az 4 gün kurumaya bırakılması gerekmektedir.

Ancak kurutma süresini dilerseniz 10 güne kadar çıkarabilirsiniz. Kuruma süresi bittiğinde saplar üzerinde yapraklar bulunduğu için öncelikle yaprakları saplardan ayırmanız gerekecek.

Kuruma işlemi sorunsuz bir biçimde tamamlandığında ekstradan bir uğraşa gerek kalmadan elinizle bile ufalayabileceğiniz bir forma ulaşır. Doğal olarak elinizle ufalayarak baharat haline getirebilirsiniz.

Sonrasında ağzı kapalı olacak şekilde kullanabileceğiniz bir baharatlık ya da cam kavanoz içerisine alarak kullanabilirsiniz. Kekik için kesinlikle cam ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle plastik ya da mika ürünler baharatın tadında ve kokusunda bazı bozulmalara yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap