Taze Fasulye Nasıl Saklanır?

Taze Fasulye Nasıl Saklanır? Tükettiğimiz gıdaların pişirilme hazırlanma ve satın alması kadar önemli olan bir diğer unsur da gıdaların hangi koşullar altında ..

Taze Fasulye Nasıl Saklanır?

Tükettiğimiz gıdaların pişirilme hazırlanma ve satın alması kadar önemli olan bir diğer unsur da gıdaların hangi koşullar altında saklandığı konusu olmaktadır. Tazeliğini kaybetmeden besin değerlerini korumak için doğru bir şekilde saklamak çok önemlidir. Türk mutfağının vazgeçilmez gıdalar arasında yer alan fasulye yaz aylarında taze olarak kolayca bulunabilen ve buzdolabında plastik torbaların içerisinde 45 gün boyunca saklanabilen önemli bir gıdadır.

Derin dondurucuda saklamak İstediğiniz zaman yaklaşık bir yıl kadar saklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Donmuş Fasulyeleri çözdükten sonra tekrar dondurma işlemi için buzdolabının dondurucu kısmında yerleştiren misiniz Bu şekilde hem bozulacaktır hem de besin değerleri kaybolacaktır.

Dondurucuda taze fasulye nasıl saklanır?

Fasulyelerin uç kısmını kestikten sonra bol suyla yıkayın ve istenilen büyüklükte doğrayın. Ardından bir tencereye su koyarak kaynamasını bekleyin ve su kaynadıktan sonra Fasulyeleri içerisine yerleştirin. 4-5 dakika kadar altüst ederek fasulyelerin haşlama işlemini tamamlayın.

Bir kabın içerisine buzlu su hazırlayın ya da soğuk su hazırlayın ve Ardından fasulyelerin sıcak suyun içerisinde çıkarttıktan sonra doğrudan bu soğuk suyun içerisine yerleştirin.

Soğuk sudan çıkardıktan sonra bir Kevgir ya da Süzgeç yardımıyla fasulyenin suyunun atmasını bekleyin. Bir bez ya da kağıt havlu ile kuruduktan Sonra buzdolabı poşetlerine içerisine her seferinde tek bir porsiyon kullanılacak şekilde yerleştirerek buzluğa yerleştirebilirsiniz.

Domatesli taze fasulye derin dondurucuda nasıl saklanır?

Taze Fasulyeleri bol suyla yıkadıktan sonra kılçıkları varsa temizleyin ve istediğiniz oranlarda büyüklükleri ayırarak kesin. Domatesleri istiharenin olarak iftarda küp şeklinde doğrayarak kullanabilirsiniz.

Derin bir tencere içerisine domatesleri ve Fasulyeleri yerleştirdikten sonra tencerenin kapağını kapatıp 10 dakika kadar pişirin fasulyelerin cinsine göre değişiklik gösterebilecek olan pişirme süresi fasulyeler diriliğini kaybedene kadar devam etmesi gerekiyor.

Daha sonra soğuma işlemi gerçekleştirdikten sonra buzdolabı poşetlerine içerisinde ağzı hava almayacak şekilde yerleştirerek saklayın ve buzluğa atın. Bu saklama işlemi sayesinde ortalama 8 ay kadar muhafaza etmeniz mümkün hale gelecektir. Akşamlardan yemek eksiğiniz olduğu zaman hızlı bir şekilde çıkartarak pişirip tekrardan çabuk Yemek olarak da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap