Taze Fasulye Buzlukta Nasıl Saklanır? Pişirmeden Saklanır mı?

Taze Fasulye Buzlukta Nasıl Saklanır? Pişirmeden Saklanır mı? Taze fasulye buzlukta nasıl saklanır özellikle bayanların bilmesi gereken konular arasında bulunmaktadır. Yaz aylarının vazgeçilmez tatlarından olan sebze kışın da tüketilmek üzere buzlukta saklanabilir.

Bu besini buzlukta saklamak için bir kaç yöntem mevcuttur. Bunlardan biri domates ile haşlayıp soğuduktan sonra poşetleyip dondurmak. Bir diğer yöntem ise sade olarak dondurmak.

Sebze çeşitleri saklanırken seçilen poşet veya kap önemlidir. Burada taze fasulyeyi saklarken kalın kilitli poşetler kullanılır. Sebzenin tazeliğini ve vitamin içeriğini koruması bu tür poşetlerde havası çıkartılarak saklanmalıdır.

Öncelikle bu sebze haşlanır ve soğutulur. Daha sonra kilitli poşete konur. Kilitli poşetin havası bir pipet yardımı ile alınır. Bu şekilde buzlukta saklanabilir.

Aynı zamanda bir diğer saklama yöntemi olarak plastik kapaklardır. Bu yöntem de ise kabın kapağını bir taraftan kapatılıp bastırılır. Daha sonra kapak bastırılarak diğer tarafa doğru yavaş bir şekilde kap kapatılır. Kapağın ortasında çöküklük olması kabın içerisinde az miktarda hava olduğunu gösterir.

Buzlukta saklarken seçilen kap önemlidir. Çünkü cam ve plastik kaplar buzlukta sebze saklamak için uygun değildir. Bu tür kaplar genleşme sonucu patlama imkanına sahiptirler.

Taze Fasulye Pişirmeden Buzlukta Nasıl Saklanır?

Taze Fasulye Pişirmeden Buzlukta Nasıl Saklanır?

Taze fasulye buzlukta nasıl saklanır diğer araştırılırken araştırılan bir diğer konu ise taze fasulye  pişirmeden buzlukta nasıl saklanır sorusudur. Bu sorunun cevabı nedir diye bakalım.

Taze fasulyeyi pişirmeden buzlukta saklamak için şu adımlar izlenebilir. Öncelikle sebze yıkanır. Ardından bir kağıt havlu üzerinde kurutulur. Kuruyan fasulyelerin uç kısımları ve kılçıkları temizlenir. Daha sonrasında ise büyüklüklerine göre birkaç parçaya ayrılır.

Temizlenen fasulyeler vakumlu poşetlere konur. Poşetin içine bir adet pipet konur. Pipet yardımı ile poşetin içindeki hava alınır ve poşetin ağzı kapatılır. Bu şekilde pişirmeden buzlukta saklamak mümkündür.

Taze Fasulye En İyi Nasıl Saklanır?

Taze Fasulye En İyi Nasıl Saklanır?

Taze fasulye en iyi nasıl saklanır sorusununcevabını Igrus sitesinden bulabilirsiniz. Yukarıda taze fasulye buzlukta nasıl saklanır diye bahsetmiştik. Şimdi en iyi nasıl saklanır sorusuna değineceğiz.

Haşlama ve çiğden saklamanın yanı sıra şoklama yöntemi ile de saklanabilir. Fasulyeyi en iyi saklama yöntemi şoklama yöntemidir. Şoklama ile nasıl saklanır inceleyelim.

Yaz aylarının vazgeçilmez tadı olan taze fasulyeyi kışın da tüketmek için saklanması gerekir. Şoklama ile saklamak için şu adımlardan geçmesi gerekir.

  • İlk önce taze fasulyeler yıkanır. Uçları ve kılçıkları temizlenir
  • İstenilen boyuta göre parçalara bölünür
  •  Bir tencereye şu konur ve kaynatılır
  • Başka bir tencereye şu konur ve buzdolabında soğutulur
  • Kaynayan suya fasulyeler atılır ve 3 dakika pişirilir
  • 3 dakikanın sonunda bir süzgeç yardımı ile sebzeler kaynayan sudan çıkartılır
  • Soğuk suya konur ve soğuyana kadar soğuk su içinde bekletilir. Bu sayede şoklama yöntemi uygulanır.
  • Sokun sudan çıkartıldıktan sonra bir havlu kağıdına veya beze yayılarak suyu çektirilir
  • Ardından bu yiyecekler poşetlere konur ve pipet ile havası alınıp poşetin ağzı kapatılır
  • Bu şekilde kış boyunca sebzeleri dondurucuda saklamak mümkündür
ne kadar dayanır

Taze Fasulye Ne Kadar Dayanır?

Taze fasulye buzlukta nasıl saklanır diye inceledikten sonra bakacağımız bir diğer konu ise taze fasulye ne kadar dayanır?  En iyi şekilde saklanan fasulye buzlukta 8 ay kadar tazeliğini korur. Burada poşetlerin üzerine hazırlanan tarih yazılabilir.

Uygun yöntemler ile hazırlanıp buzlukta saklayın. Dilediğiniz zaman buzluktan çıkartıp pişirebilirsiniz.

Taze Fasulye Kurutması Nasıl Yapılır?

Taze Fasulye Kurutması Nasıl Yapılır?

Buzlukta sebzeleri saklamanın haricinde yaz günleri onları kurutarak da kışa hazırlık yapabiliriz. Şimdi sıra taze fasulye kurutması nasıl yapılır sorusunun cevabını verelim.

Bu besin buzlukta saklanabileceği gibi kurutarak da tüketilebilir. Kurutma işleminde önemli bir püf nokta vardır. Eğer güneşte kurutulursa sarı renk alır. Gölgede kurutulan taze fasulye yeşil kalır.

Kurutma işlemi için sebze baş kısmından kesilir. Ardından uzunlamasına ikiye ayrılır. Boyunun uzunluğuna göre 2 veya 3 parçaya bölünebilir. Kesilen fasulyeler bir sofra bezine veya tepsiye konur. Kurumaya bırakılır.

Kuruyan bu besinleri bir bez torbaya koyup saklamak mümkündür. Aynı zamanda poşet içinde de  saklanabilir. Poşette saklarken içine karbonat ve sarımsak koyulabilir.

Bu sebzeyi kurutmak için en ideal mevsim Ağustos ve Eylül aylarıdır. Bu mevsimde sıcaklık dereceleri yüksek olduğundan kuruması daha kolay olacaktır. İster gölge de isterseniz de güneşte kurutabilirsiniz.

Taze Fasulye Buzlukta Ne Kadar Süre Saklanır?

Yukarıda taze fasulye buzlukta nasıl saklanır, ne kadar süre dayanır sorularını cevapladık. Son olarak taze fasulye buzlukta ne kadar süre dayanır sorusunun cevabını verelim.

Farklı şekillerde saklayacağınız taze fasulye buzlukta 12 aya kadar saklanabilir. Bu süre zarfında bu sebze tazeliğini koruyabiliyor. Burada önemli olan bir diğer husus ise saklama işlemi yaptığınız zaman bir etiket üzerine tarih yazabilirsiniz. Böylelikle buzluğa ne zaman koydunuz ve onu ne zaman tüketmelisiniz pratikliğine erişirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap