Tavuk Ciğerinin Besin Değerleri Nedir? İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Tavuk ciğerini seven sayısı az da olsa besin değerlerini okuyunca ve faydalarının neler olduğunu öğrenince eminim ki hemen tüketmek isteyeceksiniz. Kansızlığı geçirmeye yardımcıdır, cilde iyi gelir, tiroid sorunlarının bazı çeşitlerinin engellemesi bazı faydalarındandır.

Tavuk ciğerinin faydalarını dünyanın en meşhur gazetelerinden biri kaleme almıştı. “Ther Guardian” bu muhteşem besin için bir yazı yayımlamıştı ve herkesi şaşırtmıştı. Protein açısından çok zengindir, folat barındırır.

Folatın en büyük yararı ise doğumda olabilecek problemleri engeller ve hamilelik ihtimalini de çoğaltır. Bu yazıdan sonra bazı kurumlar karşı çıkmıştır. Çünkü A vitamininin aşırı derecede alınması anne karnındaki bebeğe zarar veriyor, bu yüzden de tüketimi pek önerilmemektedir. Ama bu vitamin gözlere çok iyi gelir ve gebelik dışında düzenli tüketim önemlidir. Hamilelikte uzman desteği ile tüketilmesi gerekir.

100 gram tavuk ciğer besin değerleri

  • 150 kalori barındırır,
  • 21 gram protein,
  • 7 gram karbonhidrat,
  • 4 gram yağ,
  • Lif içermez,
  • 10 miligram demir,
  • 250 miligram potasyum,
  • 500 iu kolesterol.

Burada dikkat edilmesi gereken kolesterolü fazla olan kişilerin abartı tüketmemesidir. Çünkü günlük gereksinimin iki misline yakın kolesterol barındırır. Doktor tavsiyesi ile az tüketilmesi önemlidir. Ayrıca yağda kızartılması değerlerde değişikliğe neden olur.

Kolesterol gözünüzü korkutmuş olsa da vitamin ve mineralleri açısından zengindir. Koca bir tabak yemediğiniz müddetçe siz de yaptığınız yeme programlarına tavuk ciğerini ekleyebilirsiniz.

A vitamininin faydalarından bahsetmiştik. Sadece 28 gramda bile günlük almamız gereken miktarın yüzde 130’unu içerir. Bu yüzden gebeler için önerilmez ama göz sağlığına birebirdir. Katarakt sorununuz varsa bu vitamin destekleyicidir. Daha güzel bir cilde kavuşursunuz, sindirim sisteminiz düzelir ve bağışıklık sisteminiz de kuvvetlenmeye başlar.

Benzer şekilde, 28 gr tavuk ciğeri yüksek oradan B12 içerir. Bu da günlük gereksinimin yüzde 120’sine tekabül eder. B12 önemli bir vitamin türüdür ve anemiye sebep olabilir. Günlük ihtiyacımız kadar B12 alabilirsek kan hücreleri yenilenir ve kişinin enerjisi da yükselmeye başlar. Zihni daha iyi çalışır, rahatsızlıklara iyi gelir ve Alzaymır ihtimalini azaltır.

Demir sadece kırmızı ette bulunmaz. Tavuk ciğerinde de bol miktarda bulunur. Yüz gramında 10-13 miligram civarında demir vardır. İnsan vücudunun 24 saatte ihtiyaç duyduğunun yüzde 70’ini karşılamaktadır. DSÖ verilerine bakacak olursa, yeterli miktarda demir alamayan kişileri yetersiz beslenen olarak sayarlar. Demir, insan anatomisinde çok önemli yere sahiptir çünkü bütün hücreler içinde vardır. Demir Eksikliği anemiye neden olur ve bu da depresifliği tetikler. Ayrıca birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap