Tatlı Limon Nasıl Saklanır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Tatlı limon ram ömrünü uzatmak için uygun şekilde saklanır. Soğuk algınlıklarına iyi gelir. İçerdiği vitaminler fayda sağlar. Fazlası mideye zarardır.

Tatlı Limon

Tatlı limon ağacı, tropikal iklimlerde yetişir. Genellikle 5-7 yıl içinde meyve verir. Bilindiği kadarı ile tatlı limon fidanı, Akdeniz bölgesinden dünyaya yayıldı.

Ülkemizde de tatlı limon Adana şehrimize özgüdür Genellikle 8 ila 10 dilim halinde bulunan, etli, oval şekilli, sarı bir turunçgil meyvesidir. İnce ve hafif dokulu veya kalın ve daha ağır dokulu olabilen parlak sarı bir cilde sahiptir.

Tatlı limon, genel olarak yuvarlak bir şekle ve hafifçe düzleştirilmiş bir tabana sahip orta büyüklüktedir. Nispeten pürüzsüz olan kabuğu, tamamen olgunlaştığında turuncu bir ton alır Soluk yeşil bir tonla sarıdır. İnce kabukludur ve aromatik yağlar açısından zengindir.

Sulu yapılı ve içerisinde diğer limonlara nispeten daha az çekirdek bulunur. İçerisinde asit yok denecek kadar azdır. Lezzeti son derece yumuşaktır.

Tatlı Limon Nasıl Saklanır?

Asitliklerine rağmen limonlar diğer meyveler gibi bozulur. Buruşma, yumuşak veya sert lekeler ve donuk renk, bir limonun lezzetini ve suyunu kaybetmeye başladığının işaretleridir. Limonların doğru sıcaklıkta nasıl saklanacağını öğrenerek bunun olmasını önleyin.

Tatlı limonu nasıl saklamalısınız? Satın aldıktan sonraki birkaç gün içinde kullanmayı planlıyorsanız, doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Genellikle oda sıcaklığında yaklaşık bir hafta taze kalırlar. Bu noktadan sonra kırışmaya, canlı renklerini kaybetmeye, yumuşak veya sert lekeler oluşturmaya başlarlar.

Fazla limonları buzdolabında kapalı olarak saklayın. Limonları fermuarlı poşetlere koyun ve olabildiğince havasını alın. Bu durumda limonlar, meyve suyunun ve aromalarının çoğunu dört hafta boyunca muhafaza edebilir.

Kesilmiş limonların saklanması: Kesilen tarafı havadan koruyarak su kaybını ve oksitlenmeyi azaltın. 

Yarım limonları kesilmiş olarak küçük bir tabağa koyun.

Kamaları veya dilimleri plastik ambalaja sarın.

Kesilmiş limonları bulabileceğiniz en küçük hava geçirmez kaba koyun.

Daha sonra içeceklere eklemek için dilimleri dondurabilirsiniz. Dilimleri, parşömen kâğıdıyla kaplı bir fırın tepsisinde, birbirine değmeyecek şekilde aralıklı olarak dondurun. Dondurulduktan sonra hepsini kapalı bir plastik torbaya atın ve süresiz olarak dondurucuda saklayın.

Limon suyunu da dondurabilirsiniz. Sıktığınız limon suyunu buz küplerinde dondurun.  Dondurulduktan sonra, dondurucuda ağzı kapalı bir plastik torbaya koyun aktarın.

Limon suyunu şeffaf şişelerde saklamayın çünkü ışık suyu daha çabuk bozar.

Tatlı Limon Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Limon kabuğu, pek çok yiyeceğin lezzetini artıran aromatik bir tat sağlayan limonun sarı dış kabuğudur. Kabuğun lezzetinin altındaki beyaz kısmı acı bir tada sahip olan özdür. Limonun kabuğunu çıkarırken beyaz özü de beraberinde çıkarmamaya özen gösterilmelidir. 

Limonun eti veya suyu tatlı ve tuzlu yemeklere eklendiğinde hafif ekşi, taze bir lezzet sağlar. Lezzet adı verilen limonun dış kabuğu, yiyeceklerin lezzetini arttırmak için de kullanılabilecek çok fazla lezzet içerir. C vitamini bakımından çok yüksektir ve kalorisi düşüktür. 

Limon nadiren çiğ olarak yenir ancak birçok tatlı ve tuzlu yemeği tatlandırmak için kullanılır. Soslarda veya balık ve beyaz et yanında kullanılırlar. Limon suyu içeren soslar ve yiyecekler, kızartılmış yiyeceklerin sindirimine yardımcı olur.

Limon ayrıca unlu mamullerde ve tatlılarda hafif, taze bir lezzet sağlamak için kullanılır. Ayrıca tabağa eklenen dilim veya kama şeklinde tatlı limon sosu olarak da kullanılırlar. Limon kabuğu rendesi (kabuğun sarı kısmı) da yemek pişirirken lezzet katmak için sıklıkla kullanılır.

Lezzet katmanın yanı sıra, limonlar yemek hazırlarken başka amaçlar için kullanılır. Ferahlatıcı tatlı limonata tarifi öğrenerek yaz aylarında soğuk içecek olarak hazırlayabilirsiniz.

Tatlı limonu kullanmanın püf noktaları

C vitamini kaybını en aza indirmek veya önlemek için mümkünse pişirme süresinin sonunda veya yemek piştikten sonra ekleyin.

Taze sebzeleri pişirirken renklerinin parlak kalması için üzerlerine limon suyu sıkın.

1 su bardağı su ve 1 çorba kaşığı limon suyu karışımına kesilmiş meyve ve sebzeleri koyarak kararmasını önleyin.

Sadece birkaç damla limon suyu gerekiyorsa, bir limonun kabuğuna bir kürdan sokun ve gereken az miktarda suyu sıkın. Kürdanı tekrar deliğe sokun ve limonu sızdırmaz plastik bir torbaya koyun.

Limonun suyunu çıkarmasını kolaylaştırmak için 24 saat dondurup sonra buzdolabında sıkmadan önce çözmektir.

Limonu sıkarken suyunun fışkırmasını önlemek için, sıkmadan önce limonu çatalla delin.

Yemeğinizin tadını arttırmak için limon ekleyerek yemeğinizde kullanılan tuz miktarını azaltın.

Daha kabarık pirinç pilavı için pişirme suyuna limon suyu ekleyin.

Limon suyu, eti yumuşatmak için kullanılabilir.

Salata soslarında sirke yerine limon suyu kullanın.

Tatlı Limon Faydaları

Beslenme uzmanları, tatlı limonun sağlık açısından faydalarından yararlanmak için taze sıkılmış tatlı limonun suyunu posalı olarak tüketin diyor.

Tatlı limon, birçok sağlık yararı olan bir turunçgil meyvesidir. Bu faydalardan yararlanmak için taze sıkılmış limon suyu tüketin.

Tatlı limon suyu, birçok vücut işlevi için gerekli olan ve genel sağlığımızda önemli bir rol oynayan zengin bir C vitamini (askorbik asit) kaynağıdır.

Vücudu zehirden arındırır. Toksinleri atarak ve stresin ve kirliliğin zararlı etkilerini nötralize ederek mükemmel bir detoksifikasyon ajanı görevi görür

Bağışıklığı artırır. İltihabı azaltmaya, bağışıklık sistemini düzenlemeye ve enfeksiyonlara karşı direnci artırmaya yardımcı olan bir antioksidan güç merkezidir

Soğuk algınlığını tedavi eder: Semptomların sıklığını ve şiddetini azaltarak vücudu soğuk algınlığından koruyan C vitamini içerir.

Sindirimi iyileştirir. Tatlı limon suyu başka bir hayati bileşen olan lif içerir . Normal sindirimi düzenler, bağırsakları sağlıklı tutar ve kabızlığı önler.

İskorbütü tedavi eder. İskorbüt, C vitamini eksikliğinden kaynaklanan nadir bir durumdur. Semptomları diş eti kanaması, morarma, yorgunluk ve kızarıklığı içerir. Yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden, iskorbüt hastalığını iyileştirmek için harikadır.

Kas kramplarını azaltır. Kas kramplarını azalttığı ve zorlu bir antrenmandan sonra vücudu nemlendirdiği için sporcular için şiddetle tavsiye edilir.

Kemik sağlığını korur. Birçok araştırmaya göre, osteoartriti, romatoid artriti önlüyor ve sağlıklı kemikleri koruyor.

Gözlere iyi gelir. Tatlı limon suyu, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri sayesinde gözlerinizi enfeksiyonlardan ve katarakt oluşumundan korumaya yardımcı oluyor.

Enerjiyi artırır: Düzenli olarak halsizliği ve yorgunluğu azaltır ve enerjinizi artırır.

Sağlıklı cildi korur.  Suyundaki vitamin ve minerallerin yapısı onu sağlıklı ciltler için gereklidir.

Lekeleri giderir. Lekelerden ve hatta pigmentasyondan kurtulmaya yardımcı olan hafif ağartma ve temizleme özelliklerine sahiptir.

Yaşlanma karşıtı. Harika yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir ve cildin kırışmasını azaltmaya yardımcı olur. Sağlıklı kolajen gelişimini destekler, sıkılık sağlar ve sarkmayı önler.

Akneleri iyileştirir. Vücudu detoksifiye eder ve vücudu detoksifiye eden her şey cildimiz için harikadır.  Sivilcelerin ve sorunlu cildin iyileşmesine yardımcı olur.

Saçı güçlendirir. Sağlıklı saçları destekler, kırık uçları önler ve size her zaman istediğiniz parlaklığı verir.

 

Tatlı Limon Nelere İyi Gelir?

Meyvenin asidik özellikleri, yemek borusu, mide veya üst bağırsak ülserlerinin yumuşamasına yardımcı olur çünkü bunlar vücutta alkali reaksiyona neden olur ve asitliğin etkilerini azaltır.

Meyve suyunun sık sık alınması, bağışıklık sisteminin iyileştirilmesine yardımcı olan kalp çalışma kapasitesini artırarak kan dolaşımının doğru şekilde gerçekleşmesini sağlar. Tatlı limon bağışıklık sistemine iyi gelir.

Mide bulantısı ve hazımsızlık gibi mide kaynaklı pek çok rahatsızlığı çözerler çünkü minimum miktarda yağ içerdikleri için kilo vermeye yardımcı olurlar. Ayrıca böcek ısırıklarının tedavisinde kullanılırlar ve dirseklerin ve ayrıca dizlerin pigmentasyonunu azaltırlar.

Öksürük kesici olarak kullanmak için 1 ölçü limon suyu ve 2 ölçü balı karıştırın. 1 yaşın altındaki çocuklara vermeyin.

Boğaz ağrısını yatıştırmak için bal ve limon çayı için. Boğaz üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olacak ve aynı zamanda öksürüğü bastırmaya yardımcı olacaktır.

Bal ve limon ilave edilmiş sıcak su içerek gribin etkilerini hafifletin.

Koyulaşan bölgelere limon suyu uygulayarak ciltteki koyu lekeyi hafifletin. Güneşe maruz kalacaksa cilde limon suyu sürerken dikkatli olun çünkü cildin ışığa duyarlı olmasına neden olabilir.

Saçınızda vurgular yaratmak için 1/4 bardak limon suyunu 3/4 bardak suya ekleyin, saçınıza uygulayın ve ardından güneşte oturun.

Tatlı Limon İçindeki Vitaminler

Mükemmel bir C vitamini, çözünür lifler ve bitki bileşikleri kaynağıdır. Bunların tümü sağlık için yarar sağlayabilir .

1/2 su bardağı (100 gram) çiğ, soyulmuş limonun içindeki besinler:

  • Kalori: 29
  • Su: % 89
  • Protein: 1.1 gram
  • Karbonhidrat: 9,3 gram
  • Şeker: 2,5 gram
  • Elyaf: 2,8 gram
  • Yağ: 0,3 gram

Tatlı Limon Kalorisi

Limon çok az yağ ve protein içerir. Esas olarak karbonhidrat (% 10) ve sudan (% 88-89) oluşur. Orta boy bir limon sadece yaklaşık 20 kalori sağlar.

Tatlı Limon Zararları

Tatlı limon genellikle iyi tolere edilir, ancak bazı insanlarda alerjiye veya cilt tahrişine neden olabilir. Aşırı kullanımda diş sağlığına zararlı olabilir. Mide ve reflü sorunu olanların dikkatli kullanması lazımdır. Hamile bayanlar da doktor kontrolünde tatlı limon kullanmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap