Taşıt Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Ayağımızı yerden kessin yeter düşüncesi ile başladığımız araba alımı; zamanla değişen modeller, ihtiyaçlarımızın farklılaşması ya da işimiz gereği ihtiyacımız olan araç olarak değişti. Elimizde yeterli nakdimiz olmayınca taşıt kredisi almak en büyük yardımcımız oldu. Peki taşıt kredisi için gerekli evraklar nelerdir? bunları biliyor musunuz? Gelin hep birlikte buna bir göz atalım.

Alacağımız araca göre araç kredisi için gerekli belgeler değişiklik gösterebilmektedir. Şöyle ki alacağınız araç 0 km veya 2. El olabilir. Böyle olunca da araç kredisi için gerekli evraklar farklıdır.

0 km Taşıt Kredisi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

0 km Taşıt Kredisi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Artık çoğu banka farklı faiz oranları ile 0 km araç kredisi vermektedir. Sizin yapmanız gereken araç kredisi için belgeler düzenlemek olacaktır. 0 km taşıt kredisi için istenen belgeler yaklaşık her bankada aynıdır. Her bankanın öncelikle istediği alınacak aracın bayii tarafından kesilmiş üzerinde araç model, renk ve motor şase numarası yazılı proforma fatura gereklidir. Yani aracın tüm bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. İlgili fatura ile devamında bankaya taşıt kredisi için gerekli belgeler sunulmuş olur. Böylece başvurunuzu yapmış olursunuz. Bu tür araç kredisi için belgeler sunulmadığı takdirde başvurunuz geçersiz sayılabilir.

İkinci El Taşıt Kredisi İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Son yıllarda artık bankalar ikinci el taşıtlar için de kredi vermektedir. Araç kredisi için belgeler ikinci el araçlarda ufak bir değişiklik göstermektedir. Taşıt kredisi almak istiyorsanız; taşıt kredisi için gerekli evraklar ikinci el araç alımında aracın tüm özelliklerini göstermesi amacıyla sahip olunan ruhsatının fotokopisi olacaktır. Çünkü aracın satıcısından temin edeceğiniz ruhsat üzerinden araç hakkında her türlü bilgi edinilebilir. Herhangi bir aksaklık veya pürüz işlemlerin başında fark edilir. Sunulan araç ruhsatına göre taşıt kredisi belirlenir.

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almak istediğiniz araç konusunda karar verdiniz ise, hususi otomobil, ticari taşıt ya da işletmenizde kullanacağınız taşıt olsun yapmanız gereken; taşıt kredisi için gerekli evraklar neler ise onları bankanıza sunmak olacaktır. Genel olarak bankalar tarafından araç kredisi için istenen evraklar çok farklılık göstermez. Farklılık başvuru yapan kişinin gelir ispatında farklılaşır.

Şöyle ki banka sizden düzenli gelirlerinizi yazılı olarak beyan etmenizi isteyecektir. Bu beyan özel ya da kamuda çalışan kişiler ile çiftçi, esnaf ve şirketlerin farklı olmaktadır. Tüm bu grupları sizin için derlediğimizde araç kredisi için belgeler hazırlığınızda rehber niteliğinde olacaktır.  

  • Kamu sektörü çalışanı için gelirini gösteren resmi maaş bordrosu
  • Özel sektör çalışanlar için gelirini gösteren maaş bordrosu ve sigorta hizmet dökümü
  • Emekli ise emeklilik maaşını gösteren banka hesap cüzdanı
  • Çiftçi ise çiftçi kayıt belgesi
  • Esnaflar için vergi levhası, işletme defteri hesap özeti
  • Kira geliri sahipleri için kira geliri alınan gayrimenkule ait tapu veya ruhsat ayrıca kira sözleşmesinin bir kopyası
  • Şirket sahibi veya ortakları için ise vergi levhası, son 3 yıla ait detay mizan, vergi beyannameleri, ticaret sicil gazeteleridir. Tüm bu araç kredisi için belgeler yasal onayları olan imzalı evraklar olması dikkat edilmesi gereken noktadır.
Taşıt Kredisi Veren Başlıca Bankalar Hangileridir?

Taşıt Kredisi Veren Başlıca Bankalar Hangileridir?

Araç kredisi için belgeler hazırlandıktan sonra sıra geldi bütçenize uygun bankaya karar vermek. Bu konuda çok zorlanmayacağınızı düşünüyoruz. Çünkü artık birçok banka bu konuda müşterilerinin yanında. Uygun faiz ve vade seçenekleri ile dilediğiniz banka ile çalışmak çok kolay. Taşıt kredisi veren başlıca bankalar;

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi

Kredi dendiğinde çoğumuzun aklına gelen yılların deneyimli bankasıdır Ziraat Bankası. Dönem dönem yaptığı avantajlı taşıt kredisi seçenekleri ile siz de hayalinizdeki araca sahip olabileceksiniz. 0 ve 5 yaş altına her araç ayrıca ruhsatında hususi ibaresi işli hafif ticari araçlar için de geçerli olan bir kredi seçeneği mevcuttur. 60 ay vadeli ve uygun faiz oranı ile araç rehin teminat olarak çalışmaktadır.

Halkbank Taşıt Kredisi

Artan veya azalan taksit seçeneği, ilk 2 ay erteleme gibi ödeme seçenekleri ile bütçenizi yıpratmadan 0 km araçta 50.000 TL limitli %1,58 faiz oranı 48 ay vade ile araç sahibi olabilirsiniz. 2.El araç alımlarında ise %1,60 faiz oranı uygulanmaktadır.

Yapı Kredi Bankası Taşıt Kredisi

Bireysel Taşıt Kredisi ve Ticari taşıt Kredisi olmak üzere iki çeşit taşıt kredisi uygulaması olan banka bireysel taşıt kredisini 0 km’de 10 yaş altına 20.000 TL kredi limitli taşıt kredisini 24 ay- 36 ay ve 48 ay vadeler ile %1,59 faiz oranı ile sunmakta olup, ikinci el araçlar için de aynı şartları sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap