Taşınma Hazırlığı Yapmanın Pratik Yolları

Taşınma Hazırlığı Yapmanın Pratik Yolları  Ev taşımak heyecan verici bir fiil olmakla beraber, birçok stresi de yanında barındırıyor. Eşyaların toparlanması, mobilyaların sökülüp kurulumu, taşınma esnasında güvenilirlik, nakliye şirketini özenle seçmek, maddi ücretler ve harcamalar, yeni evin temizliği ve dizilmesi gibi bir çok soru akıllarda dolaşır durur. Bu sebeple akılda sürekli dönüp dolaşan ev taşımak ve getirilerini daha basite indirmek, aynı zamanda sıkıntıyı en az seviyeye çekmek için bir kaç pratik yöntem vardır. Bunlara uyulduğu takdirde zannedildiğinden daha kolay olacaktır. 

Taşınma hazırlığı yaparken ilk önce paketlenecek veya hurçlara koyularak muhafaza edilecek eşyaların planını yapmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Özellikle hem yastık, hem yorgan, hem de küçük hurçlar alarak yatak odasında bulunan eşyaları taşınmaya hazır hale getirebilirsiniz. Taşınma hazırlığı içerisinde işinizi en çok kolaylaştıracak olan hurç ile paketleme işlemlerine kıyafetleriniz de dahil.

İç çamaşırlarını küçük burçlar içerisine, kıyafetlerinizi de yastık boy hurçlara dizerek bir müddet dolapta o şekilde muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca hurçların içerisinden alıp kullanarak dağılmasını da önler ve taşınma sürecine kadar diğer hazırlıklar ile ilgilenebilirsiniz. Nevresim takımları, yastık, yorgan gibi eşyalarda uygun hurçlar konulduktan sonra işinizin güzel bir kısmını halletmiş olursunuz. Ayrıca taşınma zamanı geldiğinde ise, kendinize büyük bir hafiflik sağlamış olduğunuzu anlayacaksınız. 

Hurçların Taşınması 

Hurçların Taşınması 

Taşınma zamanı gelince hurç içerisine koyarak muhafaza ettiğiniz eşyaları yine o şekilde taşıyabilirsiniz. Küçük hurçları yan yana gelerek streçlemek işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır. Büyük hurçları ister streçleyerek, isterseniz de o şekilde taşıyıp, yerleştikten sonra yıkabilirsiniz. 

Başka İçerik:  2.El Araç Satışında Garanti ve Ekspertiz

Koli Hazırlığı 

Taşınmakta kolaylık olması açısından, taşınma süresi gelmeden önce yapılacak her hazırlık ve ayrıntı çok değerlidir. İşinizi kolaylaştıracak olan hazırlıklarına bir tanesi de cam, porselen gibi eşyaların konacağı kolilerdir. Her boyutta koli alarak öncesinde hazırlamak size  taşınmakta kolaylık sağlayacaktır.  Büyük kolilerin içerisine daha hafif malzemeleri koyarken, orta boy kolilere daha rahat taşınması için porselen gibi ağır malzemeleri yerleştirebilirsiniz. Zira büyük kolilere ağır malzeme koyarak hem taşıyan kişiye eziyet etmiş olur, hem de aynı zamanda kolinin yırtılması gibi aksiliklere kapı aralamış olursunuz. 

Taşınma Hazırlığı Paketlemede Yardımcı Malzemeler 
Taşınma Hazırlığı Paketlemede Yardımcı Malzemeler 

Taşınma Hazırlığı Paketlemede Yardımcı Malzemeler 

Eşya paketleme işlemlerini hızlandıracak ve daha pratik bir hale getirecek olan diğer bir yöntem ise, kullanılacak küçük malzemelerin önceden hazırlanmasıdır. Koli bandı, streç film, balonlu naylon, ip gibi malzemeler hazır edildiğinde, zamanı gelen eşya paketleme sizi çok fazla yormaz. Özellikle çok fazla kullanılan koli bandını toptan almak her zaman daha karlı olacaktır. Beyaz eşya ya da mobilyaların sarılacağı bez yada balonlu naylon gibi ek malzemeler de önceden hazırlanınca nakliye sırasında büyük kolaylık olacaktır. Zira beyaz eşyaların çizilmesi onların sağlamlığına da etki edeceği için en iyi şekilde paketlenmesi şarttır. Buda balonlu naylon yada battaniye gibi yardımcı malzemelerle daha güvenli olur. 

Planlama İle Daha Pratik Hazırlıklar 

Taşınma sürecini gözünde büyüten kişiler, eğer planlama ile eşyalarını toplama işlemine başvurursa zamanla rahatlayacağını fark edecekler. Zira plan ve programla iş yapmak her daim işleri kolaylaştırır.  Örneğin önce hangi odadan başlayacağına karar vermek, eşyaları nasıl paketleyeceğini düşünmek, özel eşyaların önceden toparlanıp kutular halinde ayarlanması, geride bırakacağı malzemeleri ayrı bir yere koyması gibi programlar taşınma da kolaylık sağlar. Yine aynı şekilde nakliye şirketini ayarlamakta daha düzenli programın oluşmasını sağlayacaktır. 

Başka İçerik:  HGS Etiketi Nedir? HGS Sorgulama İşlemleri

Nakliye Firması Nasıl Seçilir? 

Nakliye Firması Nasıl Seçilir? 

Taşınma da kolaylık sağlaması açısından nakliye firmaları arasında tercihi belirlemek de önemlidir. Firmalar arasından seçim yapmak için titiz bir araştırma gerekir. Zira taşınma stresini daha seviye indirebilmek için güvenilir elemanlarla çalışmak oldukça önemlidir. Hem eşyaların muhafaza edilmesi, hem de sağlam bir şekilde taşınması nakliye şirketine bağlı olduğundan dolayı, işinde uzman ve titizlikle çalışan kişilerin seçilmesi gerekir. Bunun içinde eğer daha önceden etrafınızda nakliye firmalarını tecrübe eden varsa onlardan fikir almak yerinde olur. Ancak böyle bir imkân yoksa olumlu yorumlar alan firmalar araştırılmalıdır. 

Nakliye Ücreti 

Ayrıntılı bir şekilde araştırdıktan sonra nakliye firmaları ile iletişime geçmekte haklarında fikir sahibi olmanız için faydalı olacaktır. Ayrıca önceden konuşarak evinizin kaç oda olduğunu, eşyalarınızın ne kadar olduğunu ve ne kadar uzaklıktaki mesafeye taşınacağınız gibi bilgileri söylemek, nakliye ücretinin ayarlanması için de gereklidir. Bu sebeple bilgileri önceden paylaşarak nakliye firmasından tahmini bir ücret almanız, kendinizi ayarlamanıza da yardımcı olacaktır. 

Paketlenmesi 

Yiyeceklerin Paketlenmesi 

Taşınma sürecinde herhangi bir bozulma yaşamaması için yiyeceklerin paketlenmesi de oldukça önemlidir. Eğer kuru gıda ve paketli gıdalar varsa bunların kolilenmesi mümkün olduğu için kolilerdir muhafaza edilebilir. Sonrasında size yerleştirme zamanında yardımcı olabilmesi için kolilerin üzerine hangi eşyaların olduğunu yazmanız da önerilir. Bozulma ihtimali olan yiyecekleri nakliye firması ile iletişime geçerek derin dondurucuda saklama imkânınız olup olmadığını konuşmanız yerinde olur. Aksi halde farklı çözümlere gitmek gerecektir. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap