Tarçının Zararları Nelerdir? Tansiyonu Düşürür mü? Tüketim Miktarı

Tarçının Zararları Nelerdir? Tansiyonu Düşürür mü? Tüketim Miktarı. Her ne kadar sürekli yararlarından bahsediliyor olsa da Tarçının zararları da aşırı tüketiminden kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Hem yemeklerde kullanılan hem de tatlı ve salatalarda kullanılan tarçın yanlış ya da aşırı tüketimde zarar vermektedir.

Tarçının kendine has birçok özelliği bulunmaktadır. Özellikle vücut için faydaları saymakla bitmez. Kan şekerini dengelemek ve metabolizmayı düzenlemek için tarçın kullanılabilmektedir. Aynı zamanda vücuda enerji verdiği de bilinmektedir.

Tıpkı her bitki de olduğu gibi tarçının fazla tüketilmesi ile ilgili sorunlar da ortaya çıkabilir. Vücutta şifa deposu olarak adlandırılan tarçın, önerilenden fazla tüketildiğinde istenmedik sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle de tarçının zararları konusunu da gün yüzüne çıkmaktadır.

Tarçın Günde Ne Kadar Tüketilmeli
Tarçın Günde Ne Kadar Tüketilmeli

Tarçın Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Tarçın tüketimi yapılırken gün içinde önerilenden fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Bu nedenle de öne çıkan sorulardan bir tanesi de tarçın günde ne kadar tüketilmeli sorusu olmaktadır. Bu da toz ya da çubuk olanın tüketimine göre tüketim değişiklik göstermektedir.

Toz halinde olanın tüketimi yapılacaksa önerilen doz günde yarım çay kaşığı olacak şekilde yiyeceklere katılarak kullanılması şeklindedir. Direkt olarak yutulması önerilmemektedir. Bu şekilde bir kullanım sağlandığında tarçının zararları mideye dokunabilmektedir. 

Çubuk olarak tüketimi sağlanacaksa bunun için önerilen miktar ise 1 adet olmaktadır. Yine çubuk tarçın tüketiminde de bir adedi geçmeyecek şekilde içilen suyun içine atılarak ya da çay gibi demleyerek kullanılması önerilmektedir.

Tarçın Tansiyonu Düşürüyor mu
Tarçın Tansiyonu Düşürüyor mu

Tarçın Tansiyonu Düşürüyor mu?

Tarçının vücutta bulunan birçok hastalığın şifası için kullanıldığı bilinmektedir. Alternatif tıp alanında birçok farklı şekillerde kullanım sağlanmaktadır. En çok tansiyon hastaları tarçın tansiyonu düşürüyor mu sorusunun cevabını aramaktadır.

Genel olarak bakıldığında tarçının antiinflamatuar özelliğinin bulunduğu bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde de birçok hastalık üzerinde etkili olmaktadır. Kalp krizinden, felce ve tansiyon ile ilgili problem yaşayanların bu sorunlarının azalmasını sağlamaktadır.

Tarçının Böbreklere Zararı Var mı
Tarçının Böbreklere Zararı Var mı

Tarçının Böbreklere Zararı Var mı?

Uzmanlar, her besinin tüketimi konusunda aşırıya kaçılmamasını vurgulamaktadırlar. Özellikle şifa deposu olan besinlerin de aşırı tüketiminin tam tersi bir etki yarattığını dile getirmektedirler. Tarçının zararları da bu şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Bu zararların en başında da organlara verdiği zararlar ortaya çıkmaktadır. Tarçının böbreklere zararı var mı  sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Bu aşamada özellikle önceden yaşanan bir böbrek problemi varsa ya da hassasiyet içeren bir durum varsa söz konusu olabilir.

Tansiyon Hastaları Tarçını Su İçebilir mi
Tansiyon Hastaları Tarçını Su İçebilir mi

Tansiyon Hastaları Tarçını Su İçebilir mi?

Yapılan araştırmalar tarçının kan basıncını dengede tuttuğunu ve bu nedenle de tansiyonu dengelediği ortaya konmuştur. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyonu olan kişilerin gün için de önerilen miktarda bu baharattan  tüketmeleri tansiyon üzerinde de etkilidir.

Özellikle yüksek tansiyon hastalarının tarçınlı su içmeleri önerilmektedir. Hem içinde bulunan vitamin ve mineraller hem de kabızlık ve strese de iyi gelmesi nedeniyle vücutta denge oluşturduğu bilinmektedir. Bu nedenle de tansiyon hastaları tarçınlı su içebilir mi sorusunun cevabı; önerilen miktar ve şekilde tüketilebileceği şeklindedir.

Aşırı Tarçın Tüketmenin Zararı Nelerdir
Aşırı Tarçın Tüketmenin Zararı Nelerdir

Aşırı Tarçın Tüketmenin Zararı Nelerdir?

Vücut için şifa deposu olan her yiyeceğin tam zamanında ve önerilen miktarda tüketilmesi önemlidir. Bu nedenle tarçın da aynı şekilde birçok hastalık için alternatif bir tedavi yöntemi olmaktadır. Kolay erişilebilir olması nedeniyle oldukça tercih edilmektedir.

Aşırı tarçın tüketmenin zararları nelerdir konusunda da birçok soru ve sorun karşımıza çıkmaktadır. İgrus ile bu sorunun cevabı da en iyi şekilde verilmiştir. Gereğinden fazla tüketim sağlanması sonucunda ortaya çıkan zararlar şu şekildedir;

  • Alerjik Reaksiyon: Vücutta alerjik belirtilere sebep olabilirler. Özellikle hassas bünyeye sahip olan ve cildinde hassasiyet olan bireylerin bu konuda daha fazla düşünmelerinde yarar vardır. Yapılan araştırmalara dayalı olarak uzmanlar bu konuda da uyarı yapmaktadır. Haftada birçok kez aşırı tüketim meydana gelmişse, vücudun bazı yerlerinde alerjik sorunlar meydana gelebilir.
  • Kan Şekerini Düşürebilir: Normal şartlar altında vücut dengesini sağlayan tarçın, aşırı tüketiminde tam tersi bir etki ortaya koymaktadır. Kan şekerinin dengesini bozmakta ve düşürebilmektedir. Normalde de kan şekeri seviyeniz düşükse kullanımı sınırlandırılmalıdır.
  • Cilt Problemleri: Hassas ciltlere sahip olan kişilerde sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet verebilir. Özellikle de cilt problemi yaşamış olan kişilerde aşırı tüketimden kaynaklanan cilt tahrişleri görülebilir.
  • Beyin Kanaması Riski: Özellikle kış mevsiminin de sıkça tüketimi görülmektedir. İçerisinde bulunan kumarin maddesi ile kan sulanmasını sağlamaktadır. Bu da belli risklerin oluşmasını ortaya koymaktadır. Piyasalarda satılan tarçınların sahte olup olmamasına özen gösterilmeli ve bu kumarinin fazlalığının beyin kanaması riskini tetiklediği bilinmektedir.
  • İlaç Kullanımına Olumsuz Etkiler: Özellikle kalp, diyabet veya düzenli olarak kullanılan ilaçların üzerinde olumsuz etkiler sağlamaktadır. Bu nedenle de tüketim anlamında dikkatli davranılması önemlidir. Önerilen dozun dışına çıkılmamalıdır.
  • Böbreklere Zarar Verebilir: Özellikle böbrek hassasiyeti olan ve daha önce bu konuda problem yaşayan kişilerin tüketimi esnasında çok daha dikkatli olması önerilmektedir. Aşırı tüketim sonrasında hassasiyeti olan bireylerin önerilenden fazla tüketmesi böbrek işlevlerine zarar vermektedir.
  • Kabızlık Oluşumu: Tarçın düzenli kullanımı ve önerilen şekillerde kullanımı sonrasında sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Lif bakımından Zengin olması nedeniyle de bağırsakların rahatlaması ve işlevlerini yerine getirmesinde öncüdür. Fakat çok fazla tüketilmesi tarçının zararlarını ortaya çıkaraktır. Böylece sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere sebebiyet verecek ve kabızlığa sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap