Tarçın Zayıflatır Mı

Asya kıtasının doğu bölümünde ve güney bölümünde ki topraklarda yetişen defnegillerden bir ağaç çeşidi olan tarçın kabuğundan elde edilen toz ile yaygın kullan..

Asya kıtasının doğu bölümünde ve güney bölümünde ki topraklarda yetişen defnegillerden bir ağaç çeşidi olan tarçın kabuğundan elde edilen toz ile yaygın kullanım alanı bulmuştur.

Farsçadan dilimize girmiş olan tarçının kelime anlamı Çin ağacıdır. Ülkemizde sadece botanik bahçelerinde yetiştirilebilirken Endonezya ve Malezya’da yaygın olarak bulunmaktadır.

Tarçın ifade edilirken aslında söylenilmek istenilen tarçın ağacının kabuğundan elde edilen toz olmaktadır. Bundan sonraki bölümlerde tarçın kelimesini bu anlamı ile kullanacağız.

Tarçının Faydaları

Binlerce yıldır sağlık alanında kullanılan tarçından İbn-i Sina el-Kanun fit-Tıbb adlı eserinde uzun uzun bahsetmektedir. Halk arasında psikolojik sorunlardan, soğuk algınlığına, vücut direncinin düşüklüğünden bağırsak solucanlarına kadar birçok konuda faydalı olduğuna inanılmaktadır.

Tarçını Çin tarçını ve Singapur tarçını olarak iki ayrı başlık altında incelemekte fayda bulunmakta. Çin tarçınında ana bileşen fungustatik, antibakteriyel ve sinnamaldehit yapıda olup alerjik tepkilerde etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca ülseri önleyici özelliğe sahip olup, bağırsak faaliyetlerinin artmasında etkilidir

Seylan tarçınında Çin tarçınının yukarıda belirtilen özelliklerine ilave olarak motoliteyi yani içi boşluklu organlar olarak tabir edilen mide bağırsak gibi organlarının hareketlerini arttırıcı yapılar yer almaktadır.

Tarçın kabuğunun dumanının solunması halüsinasyonlara neden olabilir. Tarçın terletici olarak kullanılabilir. Diyabetik hastaların beslenmelerinde küçük miktar tarçın ilavesi kan şekeri, total kolesterol ve kan şekerinin düşmesini sağlar.

Alternatif Kullanım

 Yukarıda tıbbi olarak kanıtlanmış ve yaygın olarak kullanım alanlarından söz edilen tarçının faydalarının kanıtlanmadığı alternatif kullanım alanları da bulunmaktadır.

Karın bölgesinde şişlik, bağırsak ve mide bölgesindeki ağrılar ve geçici yorgunluk durumlarında etkili olduğu söylenir.

Çin alternatif tıbbında idrar azlığı, romatizma ve ishal durumlarında kullanılır. Hint alternatif tıbbında ise bulantı kusma durumlarında ve diş ağrısında kullanım alanı bulmaktadır.

Tıp Tarihinde Tarçın

Farmakoloji bilim adamı ve doktor olan Dioscorides (40-90)  modern anlamda botanik biliminin kurucusu kabul edilir ve tarçının teskin edici ve ısıtıcı etkisi olduğunu söyler.

Ayrıca Mürr ile karıştırılırsa adet geciktirici olarak kullanılabildiğini belirtmiştir. Böbrek ve idrar yolu hastalıkların iyileştirici olduğu ve öksürükte de kullanılabileceği bilgisi de o dönemde bile bilinmektedir.

İbn-i Sina tarçın ve kullanım alanlarından ayrıntılı olarak söz eder. İbn-i Sina’ya göre çillere, kızarıklıklara, mercimek büyüklüğüne ulaşmış benlere iyi gelir, yaraları iyileştirir. Felçli hastalarda kullanıldığında tarçın yağının inanılmaz etkileri vardır.

Kronikleşmiş nezleye karşı son derece etkilidir. Karaciğeri açar ve mideyi güçlendirir.

Tarçın Zayıflatır Mı?

Tarçın insülin hormonunu dengeleyici özelliklere sahiptir. İnsülin hormonu midenin alt bölümünde bulunan pankreastaki beta hücreleri tarafından salgılanan bir hormondur. İnsülin hormonunun vücuttaki görevi ise kanda bulunan şekerin vücutta bulunan bütün hücrelere taşınmasını sağlamaktır.

Burada şekerden kasıt kanda bulunan glikozdur. Hücreler enerji üretimini yaparken kendilerine taşınan bu glikozu kullanırlar.

Besin lifi açısından zengin olmayan gıdalar tüketildiğinde veya şeker türü gıdalar tüketildiğinde sindirimleri son derece kısa sürede yapılır ve bu besinlerden elde edilen glikoz hemen kana karışır.

Kandaki glikoz seviyesinin yükselmesi, glikozu hücrelere taşımak görevini yerine getiren insülin hormonunun da kanda hızla yükselmesine neden olur. İnsülin hormonu fazla miktardaki glikozu taşıyabilecek miktara çıkmaya çalışır.

Kandaki insülin miktarının çokluğu vücutta enerji oluşturmak için çok miktarda şeker olduğu anlamına gelir. Bu ise enerji oluşturmak için yağ kaynaklarının kullanımının gereksiz olduğu ifade eder.

Vücut enerji ihtiyacını kanda dolaşmakta olan çok miktarda ki glikozdan sağlamaya devam eder. Enerji oluşturmak için yağ hücrelerinin kullanmaz ve hatta yağ yapmaya devam etmeye çalışır. Kandaki bu insülin dalgalanmaları ayrıca çok kısa sürede kendimizi tekrar aç hissetmemize neden olacaktır.

Tarçın yapısında bulunan bir takım bileşenler sayesinde kanda oluşan çok miktarda ki glikozun hücrelere taşınmasında insülin hormonuna yardımcı olur.

Bu ise İnsülin hormonunun salgılanma miktarını azaltacağından vücut enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında depolanmış olan yağ hücrelerini yönelmeye başlayabilecektir. Ayrıca tokluk hissi daha uzun süre devam edecektir.

Tarçın meyvelerin üzerine veya yoğurt üzerine serpilmek suretiyle tüketilebilir. Tarçın çayı hazırlamakta kullanım metotlarından biridir. 1 veya 1,5 çay kaşığı toz halindeki tarçının bir büyük bardak sıcak su içerisine katmak yeterlidir.

Tadını daha güzel yapmak için limon veya karanfil kullanılabilir.

Doğal olarak tek başına tarçın kullanımı ile insülin dengesi sağlanamaz.

Her şeyden önce dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap