Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler   Kan basıncını sembolize ederek toplumsal olarak yayılan tansiyon tanımı çok popüler bir terim haline dönüşmüştür. Görülme..

Kan basıncını sembolize ederek toplumsal olarak yayılan tansiyon tanımı çok popüler bir terim haline dönüşmüştür. Görülme sıklığı bakımından da yoğun olarak karşımıza çıkan tansiyonun yüksek tansiyon ve düşük tansiyon olarak iki ana grupta incelendiğini söyleyebiliriz. Atardamarların vücut içindeki dolaşımı vücudumuzun yaşama devam edebilmesini sağlayan en önemli faktördür. İşte bu dolaşımdaki kan basıncı miktarı da tansiyon olarak ölçümlenir.

Zaman içerisinde atardamarlarda oluşan kalıntılar ve tortular tıkanıklıklara sebep olabilir. Aynı şekilde atardamarların direncini kaybetmesi de sık karşılaşılan damar rahatsızlıklarından biridir. Bu gibi durumlarda komplike olarak tansiyon rahatsızlıkları baş gösterir.

Herkesin ideal tansiyon seviyesi olarak bildiği 12/8 aslında kalbin kanı pompalarken oluşan basınçla kalbin gevşedikten sonra ortaya çıkan basıncı sembolize ettiği bilinmez. 120 büyük tansiyon olarak ideal konum kabul edilir. 12 olarak adlandırılır.

80 olan küçük basınç ise 8 olarak okunur ve gevşeme anındaki kan basıncını bize gösterir. Tansiyon aletleriyle yapılan ölçümler tansiyon hastaları için çok önemlidir. Tıpkı tansiyona iyi gelen yiyecekler ile hazırlanmış bir beslenme programının uygulanması gibi.

Tansiyonu Düşüren Yiyecekler

Tansiyonu düşüren besinler arasında çok sayıda alternatif sayılabilir. Halk arasında farklı önerilere de rastladığınız bu durumun sağlık açısından önem teşkil ettiğini vurgulamamıza gerek yok. Çünkü çok tüketilmesiyle beraber ideal seviyenin altına düşmesi de tansiyon konusunda problem yaratabilecek bir durumu tetikleyebilir. Haliyle muayene olup duruma göre tüketim yapmak en doğrusu olacaktır.

Meyve

Meyve tüketiminde besin lifi yoğun olanlar tansiyon hastaları için önemli kabul edilir. Vitamin ve mineral yapılarından ötürü de bazı meyvelerin tedavi sürecinde önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Şeftali, muz, ananas, mango, kavun, elma, portakal ve greyfurt gibi meyveler yüksek tansiyon hastalarının muhakkak tüketmesi gereken yiyeceklerdir.

Sebze

Sebzelerde de yeşil yapraklılar ilk tercihinz olmakla beraber kabak, domates ve patates yine tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Bilhassa brokoli ve ıspanak herkes için faydalı olduğundan haşlamasıyla birlikte mükemmel bir tedavi seçeneği haline dönüşebilir.

Tahıl Ürünleri

Tahıl ürünleri arasında tansiyon hastalarının sadece tam tahıllıları tüketmesi uygundur. Bunun için pirinç kullanımınızı esmer pirinç ile, ekmek tüketiminizi ise kepek ekmeği ile değiştirmeniz gerekir. Arpa ve yulaf ise vazgeçilmezleriniz arasında olacaktır.

Balık

Balık ve deniz ürünlerinin protein deposu olmasından ötürü tansiyon hastaları için değişilmez öğünler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Günlük tüketim olmasa da haftanın en az 2 günü ana öğünde balık tüketmek durumundadır. Kan basıncının istenilen dengeye ulaşabilmesi de bu noktada mümkün olur.

Süt ve Süt Ürünleri

Kalp ve damar sağlığında süt ve süt ürünleri çok büyük bir önem taşıyor. Doktorunuzun tavsiyeleri arasında da yer alacak olan bu ürünlerde mineral açısından da vücudun ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Yoğurt, süt ve peynir gün içerisinde kahvaltı dışında da tüketilebilir. Fakat yağlı ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini unutmayın. Tüm süt ürünlerinde ya az yağlı ya da yağsız tercih etmelisiniz. Bu doğrudan kalsiyum içinde size büyük avantaj sağlayacaktır.

Baharat

Tuz tüketiminin tansiyona iyi gelmediğini ve yükselttiğini bildiğimiz için bunun alternatifini bulmak zorundayız. Farklı baharatlar kullanarak yemeklerinizi tatlandırabilir, bu sayede de tuzu hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Yemişler

Fındık, ceviz, fıstık ve badem en faydalı yağ depoları arasında bulunuyor. Haliyle kuruyemiş tüketiminin tansiyona olumlu etkileri görülebilir. Günlük bir avucu geçmemek şartıyla yenmesi ise en önemli noktadır.

Yüksek Tansiyon Hastalarının Beslenmesi

Net bir tedavi şeklinin olmaması, ilaç kullanımının ve medikal tedavinin sürdüğü süreçte beslenmeye dikkat edilmesinin çok önem taşıdığı bir dönemden bahsetmekteyiz. Yüksek tansiyon hastalarının yemesi gerekenler arasında belli başlı besin gruplarını saymak oldukça zor. Fakat tansiyonu olabildiğince aşağıda, rahatsızlık ve risk oluşturmayacak şekilde tutmak amaçlanmalıdır.

Bunun için tıbbi çalışmalar gösteriyor ki potasyum bunun için önemli bir adımı temsil ediyor. Potasyum içeren gıdalar tüketildiğinde hiper tansiyon ya da normal bir tansiyon rahatsızlığında olabildiğince rahatlama görülebiliyor. Potasyum içeren gıdalar tansiyonu düşürdüğü için bunları ayrıca sıralamakta fayda var.

Kereviz
Fasulye

Patates
Ispanak

Domates
Balık

Ton Balığı
Tavuk eti

Üzüm
Kavun

Avokado
Muz

Kayısı
Süt Ürünleri

Nektarin
Yer Kabak

Fakat potasyum seviyesinin belirli bir oranın üzerine çıkması demek böbrek şikâyetlerinin başlangıcı demektir. Özellikle de böbrek yetmezliği ya da düzensiz böbrek çalışmaları söz konusuysa tansiyona iyi gelen yiyecekler arasında potasyum içeriklerin kısıtlanması gerekir. Bunu doktorunuza danışarak özel bir diyet programıyla dengelemelisiniz.

Tansiyona ne iyi gelir diye merak edenlerin aynı zamanda kalsiyum ve protein yönünden de eksiklerini gidermeleri gerekiyor. Bu yüzden tam bir muayenenin ardından süt ürünleri, yeşillikler ve meyveler ile bu eksiklerin ideal seviyeye taşınması gerekir. Magnezyum öneren hekiminizin tavsiyesine uymanız hipertansiyon hastalarında bile en ideal seviyenin bulunmasını sağlayacaktır. Magnezyum içeren besinler şunlardır.

Süt Ürünleri
Fasulye

Mısır Gevreği
Patates

Yer Fıstığı
Fıstık Ezmesi

Buğday Kepeği
Badem

Barbunya
Avokado
Kuru Üzüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap