Tansiyon Hastaları Yumurta Yiyebilir mi? Haşlanmış Yumurta Tansiyonu Düşürür mü Yükseltir mi?

Büyük ve küçük tansiyonun 12’ye 8 olması beklenir ama bu durum yaşa ve genetiğe göre değişebilir. Bazen 11 – 7 de normal kabul edilebilir. Tansiyonumuzun dengede olması için sağlık beslenmeye özen göstermeliyiz. Yumurta, bilinenin ve düşünülenin aksine tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Her besinde olduğu gibi miktarı abartılmazsa tansiyon yüksekliğine iyi gelir yani yüksek tansiyon hastaları yiyebilir. Kahvaltıda yenildiği zaman tok tutar ve diyetlerin bir numaralı yardımcısıdır.

Yumurta Yemek Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı mıdır?

Besinlerle ilgili bilimsel araştırmalar çeşitlenmeye başladı. Eski araştırmalara göz atarsanız yumurta tansiyonu yükseltir gibi bir ibare görürsünüz ve yüksek tansiyon hastalarına önerilmez. Yeni araştırmalar ise abartılmadan tüketildiğinde tansiyonu düşürücü etkisini ortaya koymuştur. Çünkü kan dolaşımı düzene göre ve damarlardaki sorunlar gider, tansiyon da dengelenir.

Yumurtanın faydalarından yararlanmak için haşlama ya da rafadan tüketilmesi daha iyi olacaktır. Günlük 1 tane yemek yeterlidir. Yağda kızartılmışı da yararlı olsa da diğer türleri gibi değildir. Ayrıca kalbinizi de korumaya yardımcıdır.

Yumurta içerisinde; protein, fosfor, selenyum, riboflavin ve daha birçok vitamin – mineral bulunmaktadır. Günlük tüketim sayısı aşılmazsa kan basıncı düzenlenir ve sağlığa faydalıdır. Doymuş yağ nedeniyle çok yendiğinde olumsuz etkiler gözlemlenir. Özellikle safra kesesi taşı oluşabilir ya da olanlarda sancılara neden olabilir.

Yaklaşık 17 sene önce ABD’de yapılan bilimsel bir çalışma; 7 gün içinde 1 – 3 adet yumurta tüketenlerin, hiç tüketmeyenlere oranla tansiyon rahatsızlığına yakalanma ihtimallerinin % 11 – 21 arasında azaldığını göstermiştir.

Tansiyonu düşürmek için alınan hapların damarlara olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kanada’daki bilimsel çalışmalar, düzenli olarak kahvaltıda 1 tane yumurta yiyen kişilerin tansiyonlarında düşüş yaşandığı gözlemlenmiştir. Kanada’daki bu araştırma, eski dönemlerdeki tansiyon hastalarına zararlı olduğu tezini de çürütmüş, mideye indiği andan sonra bir hap etkisi göstererek tansiyonu azalttığı gözlemlendi.

Daily Mail’deki bir makalede, konusunda uzman kişiler, tansiyonun düzenlenmesi için yumurta yemenin, haplara oranla daha etkili olduğu görüşünü savunmaktadır. Yumurtanın akında kaptopril vardır, bu bileşen kan basıncını dengeler, ilaç etkisi gösterir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Limon Sarımsak İle Tansiyon Düşüren Mucizevi Kür Tarifi

Profesör Saraçoğlu, birçok rahatsızlık için doğadan gelen, bitkisel kürleri bizlerle paylaşmaktadır. Maydanoz – sarımsak – limon kürü ile yüksek tansiyonun düşeceğini söylemektedir. 25 gün, bu mucizevi kürü kullanan kişiler olumlu sonuçlarla karşılaşmaktadır. İlk birkaç günden itibaren yararı görülecektir. Tansiyonu bitkisel olarak düşürmek için kürün yapılışı şu şekildedir:

Malzemeler

  • Taze sıkılmış iki çorba kaşığı limon,
  • Küçük bir diş sarımsak,
  • Bir bardak ılık su,
  • Köyde yetişmiş taze küçük bir bağ maydanoz.

İlk olarak, taze ve doğal olduğundan emin olduğumuz 15 adet maydanozu blenderda parçalıyoruz. Parçalara ayrıldıktan sonra iki çorba kaşığı limon suyunu, sarımsağımızı ve suyumu ekliyoruz. 1.5 dakika kadar mikserden geçirin. Eğer blender çok bıçaklıysa bir dakika da yeterlidir. Aslında bu kür bir meyve suyu kıvamına gelir ama biraz daha yoğun kıvamlıdır.

Hiçbir şey yemeden 15 dakika önce bu karışımı için. Üç gün boyunca sarımsak kullanın, sonraki üç gün sarımsağı çıkarın. Aynı işlemi tekrar edin. Yani 6 gün sarımsaklı, 3 gün sarımsaksız içtikten sonra  beş gün vücudu dinlendirip tekrar aynı programı uygulayacağız. 3 kere yaptığımızda aslında 37 günlük bir süreç karşımıza çıkıyor ama bunun 27 gününde içmiş oluyoruz. Bu karışımdan önce alerji testi yapın. Alerjiniz olduğu ürünler varsa kürü uygulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap