Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir? SGK’lı bireylerin özel hastanelerde ayrıcalıklı bir şekilde tedavi olması için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırması önemlidir. Bu sağlık sigortası türü devlet tarafından desteklenir. SGK tarafından karşılanmayan veya maliyetin arttığı tedavilerde, giderlerin karşılanması amacı ile tamamlayıcı sağlık sigortası son derece önemlidir. Bu sigorta ile özel sağlık kuruluşlarında alınan tedavi hizmetleri sigorta şirketleri tarafından karşılanır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kişilerin SGK ile anlaşması bulunan hastanelerde en iyi şekilde tedavi görerek SGK tutarını aşan miktarların sigorta şirketleri tarafından ödenmesini sağlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı Detayları Bu sağlık sigortası ile SGK ile anlaşması bulunan hastanelerde, fark ödemeden, tahlil, muayene, her türlü tetkik gibi hizmetleri alabilirsiniz. Bunun yanında ayakta ya da yatarak tedavi masrafları da karşılanır. Tamamlayıcı sigorta kapsamında ambulans hizmetleri de karşılanır.

Tamamlayıcı sigorta içerisinde ameliyat, ameliyattan önce ve sonra gerçekleştirilen tetkikler, kemoterapi, yoğun bakım, diyaliz, radyoterapi, tıbbi gözlem gibi masraflar da limitsiz olarak yer alır. Fizik tedavi, suni uzuv, rehabilitasyon, evde bakım, tıbbi malzeme hizmetleri ise limitli olarak poliçeye eklenir.

Bu sigorta çeşidinden faydalanmak için kişilerin SGK kapsamında olması mecburidir. Tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanmak için yaş sınırı bulunur. Genelde 55 ile 65 yaş arasında yaş sınırında değişiklik vardır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Tamamlayıcı sağlık sigortası, özel sağlık sigortası çeşitlerinden biridir. Bu nedenle sigorta şirketlerinin ek hizmetlerine ve limitlerine göre fiyatlarda değişiklik olabilir. Bu sigorta çeşidi sadece çocuklar için yapılabilir. Bunun yanında hem ebeveynler hem de çocuklar beraber olarak da sigortalanabilir. 8 yaşından daha küçük çocukların aileleri ile sağlık sigortası kapsamına alınması çok daha uygun fiyatlı olur.

Başka İçerik:  Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi!

Tamamlayıcı sağlık sigortalarının hem işverenler hem de çalışanlar içim vergi indirimi özelliği de bulunur. Prim geliri, elde edildiği dönemde ödenirse o zaman sigorta vergi matrahı içerisinde gösterilebilir. Vergi indiriminin yapıldığı miktarlar ise çalışanların net maaşlarına ekleniyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları

Her özel sağlık sigortasında olduğu gibi tamamlayıcı sağlık sigortaları işverenler tarafından yapılıyorsa vergi indirimi gerçekleştirilir. Özel sağlık sigortasına bütçesi yetmeyen kişiler tamamlayıcı sağlık sigortalarını çok daha uygun fiyata yaptırabilir.

Ciddi sağlık problemlerinde kişiler psikolojik olarak da sıkıntı yaşar. Böyle durumlarda maddi giderleri düşünmek insanların daha çok üzülmesine ve sıkılmasına neden olur. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortaları ile alacağınız sağlık hizmetlerinin maliyetini düşünmek zorunda kalmazsınız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Tedavi Olmak İçin Hangi Şartlar Gerekir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Tedavi Olmak İçin Hangi Şartlar Gerekir?

SGK tarafından kapsam dışında olan veya bir kısmı karşılanan sağlık hizmetlerinin tamamı, tamamlayıcı sağlık sigortaları tarafından karşılanır. Bunun yanında vatandaşlar daha kaliteli bir sağlık hizmeti alırlar. SGK tarafından yapılan düzenlemeler ile birlikte özel hastanede tedavi olmak isteyen sağlık sigortalılar için kolaylıklar sağlanıyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel hastanelerde alınan hizmetlerin SGK tarafından karşılanmayan kısmının ödenmesi sağlanır. Bu şekilde özel hastanelerde tedavi olan kişiler fark ödemeden tedavilerini olabilir. Bu sigortaya sahip olan kişiler, SGK tarafından ödenmeyen ücretler, çeşitli fark ücretleri, otelcilik ücretleri gibi ücretleri ödemek zorunda kalmazlar. Bunun yanında estetik, akupunktur gibi SGK’nın karşılamadığı tedaviler de tamamlayışı sağlık sigortası kapsamında karşılanır. Ancak hasta katılım payları bu ödemelerin dışında yer alır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı İçeriğinde Neler Yer Alır?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı İçeriğinde Neler Yer Alır?

Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştığınız zaman alacağınız hizmetleri ve ücretleri düşünmemek için hastalık ve kaza durumu ile karşılaşmadan tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak son derece önemlidir. Hem kendiniz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için bu sağlık sigortasını yaptırmanız mümkündür. Tamamlayıcı sağlık sigortası içerisinde hem ayakta tedavi hem de yatarak tedavi yöntemleri uygulanıyor.

Başka İçerik:  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi

Sigortanızın başlangıcından itibaren meydana gelen rahatsızlıklar için muayene, tahlil, radyoloji, rehabilitasyon, fizik tedavi giderlerinin tamamı tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi kapsamında yer alır. Poliçede yer alan limitler dahilinde tedavi giderlerinin karşılanması son derece önemlidir. Ancak tedavide uygulanan aşılar ve ilaç masrafları poliçenin kapsam dışında yer alır.

Sigorta başlangıcından itibaren geçirilen hastalık durumları cerrahi yatış, hastane yatışı, sağlık durum giderleri ve cerrahi müdahaleler yatarak tedavi kapsamında ele alınır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tamamlayıcı sağlık sigortalarından faydalanmak için kişilerin SGK’nın Genel Sağlık sigortalarından faydalanması gerekir. Poliçe teminatlarından yalnızca poliçede adı geçen kişiler faydalanabilir. Sağlık sigortası öncesinde tanısı konulmuş bir hastalığınız varsa ya da tedavi görüyorsanız bu durumlar poliçeye dahil edilmez. SGK’nın karşıladığı sağlık hizmetleri teminat altına alınacaktır. Anlaşması olmayan kurumlarda yapılan tedaviler poliçe teminatına dahil edilmez.

SGK’lı olup 60 yaşından büyük olman kişiler bu sağlık sigortasından rahatlıkla faydalanabilir. 60 yaşından sonra bu sigortadan faydalanmak için kişilerin 55 yaşında ya da daha öncesinde tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırması gerekir. 60 yaşına kadar kesintisiz bir şekilde sigortanızın devam etmesi durumunda 60 yaşından sonra da tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap