Tam Buğday Ekmeği Nedir

Tam Buğday Ekmeği Nedir, Faydaları, Vitaminleri ve Kalorisi Tam buğday ekmeği, diyet listelerinin vazgeçilmezi, beyaz ekmek yemeyin, tam buğday yiyin reklamlar..

Tam Buğday Ekmeği Nedir, Faydaları, Vitaminleri ve Kalorisi

Tam buğday ekmeği, diyet listelerinin vazgeçilmezi, beyaz ekmek yemeyin, tam buğday yiyin reklamları aldı başını gitti. Tam buğday ekmeğinin normal ekmeklerden farklı ayrılan bölümünün olmamasıdır. Bu yüzden faydaları, vitaminleri fazladır ve kalorisi de çok değildir.

Ekmek buğdaydan yapılır, bunu biliyoruz. Ruşeym, Kepek ve Endosperm gibi 3 farklı bölümü vardır. Beyaz ekmekte ise ne yazık ki Ruşeym ve Kepek kısımları alınır. Bu yüzden de sadece nişasta bölümü fazla olan Endosperm kullanılır. Bu yüzden tam buğday normal beyaz ekmeğe göre daha yararlıdır.

Tam Buğday Ekmeğinin Kalorisi ve Vitaminleri

• Tam buğday ekmeğinin 100 gramında 256 kalori bulunur. 1 ince dilimde ise 64 gram bulunur, yani 4 ince dilim 100 grama tekabül etmektedir.

• 100 gram tam buğday ekmeğinde 55 gram karbonhidrat, 8 gram protein, 1,64 gram yağ, 1,43 gram lif, 200 gram kalsiyum bulunmaktadır. Bu değerlerin 4/1 oranı 1 ince dilimdeki değerleri verir.

• B1-2-3-6, E, K vitaminlerinin yanı sıra; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır, çinko gibi mineraller de bulunmaktadır.

Tam Buğday Ekmeğinin Sağlımıza Faydaları Nelerdir?

• Tam buğday ekmeği birçok kişinin problemi olan LDL ve HDL kolesterolünü düzenlemeye yardımcıdır.

• Sağlık programlarında, diyet önerilerinde, lifli yiyecek, meyve tavsiyeleri bulunur. Sindirimi düzene sokan lif sayesinde düzenli tuvalete çıkabilirsiniz. Beyaz ekmekten ayıklanan kısımlardaki lif oranı yüksek olduğundan tam buğdayda daha çok lif mevcuttur.

• Glisemik indeks, pek duyulan bir terim değildir. Şöyle anlatayım: Bazen ne kadar çok yemek yeseniz de erkenden acıkırsınız, bazı zamanlarda da az yemenize rağmen acıkmazsınız ve bu tuhafınıza gider. İşte bunun nedeni glisemik indekstir. Eğer bu indeksi yüksek olan yiyecekler tüketirsiniz erken acıkırsınız. Tam buğday ekmeğinin faydalarından biri de düşük Glisemik indeks sayesinde uzun süre acıkmamanızı sağlar.

• Sırf beyaz görünsün diye ayıklanan kısımlar nedeni ile düşük vitamin, mineral içeren beyaz ekmek yerine bol miktarda B ve E vitamini içeren tam buğday ekmeği tüketerek günlük ihtiyaçlarınızın bir kısmını düzenli tükettiğiniz ekmekten alabilirsiniz.

• Hem kilo vermek hem sağlıklı yaşamak için tam buğday ekmeğine sofranızda yer açın. Beyaz ekmeğe oranlar %15 oranla daha az kalori içermesi ve tok tutması nedeni ile zayıflamanıza yardımcı olur.

• Kolesterolü düzenleyen tam buğday ekmeği az tüketildiğinde tansiyonu da düzenlemeye yardımcı olur. 100 gramında günlük ihtiyacın %25’i kadar sodyum olduğundan dolayı fazlası tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Lif, magnezyum ve demir gibi mineraller ise tansiyonu dengelemeye yardımcı olan minerallerdir.

Tam Buğday Ekmeğinin Herhangi Bir Zararı Var mıdır?

Tam buğday ekmeği herhangi bir şeye alerjisi olmayan, hastalığı olmayanlara zararı yoktur. Glüten proteinine karşı alerjisi olan, hassas olan kişilere tam buğday ekmeği ve glüten içeren besinler zararlıdır.

Sindirim düzenleye tam buğday ekmeği küçük yaştaki çocuklarda sorunlara neden olabilir. Yani, her zaman tam buğday değil de, bazen normal, bazen kepekli ara sırada tam buğday gibi karışık şekilde yedirmek daha mantıklı olabilir. Kesin bilgi için Doktorunuzun önerilerine göre hareket etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap