Talya İsminin Anlamı

talya-isminin-anlami-29363

Talya İsminin Anlamı Nedir? 

Son dönemlerde, sadece çocuğuna isim bulmak isteyenler değil adının ne anlam taşıdığını ya da isminin analizini öğrenmek isteyenler de bu konuda araştırma yapıyorlar. Talya isminin anlamı da en çok merak edilen ve araştırılan isimler arasındadır. 

Günümüzde, birçok ebeveynin çocuklarına seçtikleri isimlerden biri haline gelen Talya isminin anlamı baharın müjdecisidir. Çok hoş ve kulağa tatlı tatlı bir hisle gelen Talya ismini çocuklarınıza gönül rahatlığı ile koyabilirsiniz. Talya isminin TDK’deki anlamı baharı müjdeleyen, baharın müjdecisi olarak belirtilmiştir ve kız çocuklarına verilen bir isimdir. Ayrıca, Talya isminin anlamı arasında Mitolojideki deniz tanrıçasıdır. Antalya Şehri adını buradan almıştır. Doğanın uyanışı olarak da bilinir. 

Talya isminin anlamı ile ilgili olarak yorum yapabilmek için kelimenin kökenine inmek gerekir. Talya kelimesi mitolojide doğanın ve hayvanların koruyucusu olarak bilinen Tanrıça’ nın ismidir.  Eski çağlardan günümüze kadar gelmiş bir isimdir. Günümüzde de, oldukça trend bir isim haline gelmiştir. 

Talya isminin analizi olarak harflerine bakılırsa, T harfi tamamıyla ketumluk sembolüdür. İş gücünü simgeleyen bu harf güçlü kişilerin göstergesidir. A harfi, gururun ve lider olma özelliğinin en önemli göstergesi olan harflerdendir. L ise, özgüveni simgeler. Sanatsal kişiliği ortaya koyar. 

Y harfi sezgisel güç ile aşkı ön planda tutan bir kişiliğin ortaya konulmasına yol açan bir harftir. A gururlu bir karakter simgesidir. Talya isminin anlamı, tüm bu güçleri ortaya koyan adeta bir tanrıça gücünü işaret eder. 

Talya isminin kişilik analizi ise bu isimdeki kişilerin sorumluluktan kaçmasıdır. Mesuliyet almayı çok fazla sevmezler. Çok geniş bir duygusal dünyaları bulunur. Hayal kırıklıklarını çok fazla sevmezler bu yüzden maceraperest bir yanları vardır. Bıkmak usanmak bilmeden deneyebilirler. Bu onların en önemli karakteristik özelliğidir. 

Duygularını ifade etmekte zorlanan Talya isimli kişiler duygularını gizlemede o kadar başarılı değildirler. Sanatsal yönleri ağır bastığından sanatçı olma olasılıkları vardır. Geçmişteki üzüntülerini kolay kolay unutamazlar. Bu yüzden, geçmişe fazla takılırlar. 

Empati yetenekleri son derece gelişmiş olduğu için çevrelerinde populer ve sevilen biri olmayı başarırlar. Talya isminin anlamı ile birlikte düşünüldüğünde bu hiç şaşırtıcı değildir. Ayrıca, Talya ismine sahip kişiler mantıklı olmaları sayesinde hep çevrelerinden takdir görürler. 

Ebeveynlerin çocuklarına karşı önemli sorumluluklarından biri de onlara güzel bir isim vermeleridir. Çünkü isimler kişilerin karakterinin oluşumuna da etki eden bir durumdur. Bu açıdan, Talya isminin anlamı da tüm diğer isimler gibi ailelerin sıklıkla araştırdığı isimlerin başında geliyor.  Talya ismi caiz mi sorusu da birçok anne babanın merak ettiği soruların başında gelir. 

Talya ismi Kurân-ı Kerim’de geçmese de, çocuklara verilebilecek güzel isimlerin başında geliyor. Talya isminin anlamı olumsuzluk içermediği ve kötü çağrışım yapmadığı için çocuklara konulabilir.  Dini yönden bir sakınca teşkil etmez. 

Talya ismine benzer isimler arasında Açelya, Akasya, Hülya, Maya, Kamelya, Lavinya, Manolya, Dünya, Derya, Fulya, Papatya, Rüya, Reyya, Anatolya, Zerya, Enbiya, Karya, Kayra, Özkaya, Tunçkaya, Zekeriya, Ziya, Süreyya, Rüveyda, Süveyda, Evliya, Leyla, Kahya, Verda, Alya, Arya, Dua, Eftelya, Asya, Alangoya ve Dalya gibi isimler sayılabilir. 

Talya ismine sahip ünlüler şeklinde bir araştırma yapılırsa bu isme sahip bir ünlü bulunmamaktadır. Fakat ülkemizde ve bazı yabancı ülkelerde bu isim hala severek kullanılıyor. Bir çok anne baba ufak bir araştırma yaparak bu ismi çocuğuna isim olarak tercih ediyor. 

talya-isminin-anlami-29363
Talya İsminin Anlamı

Talya isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Cennet Bahcesine Düşen Yağmur Damlası
  • 2 – Doğanın uyanışı, baharın müjdesi.
  • 3 – Mitolojide doğanın ve hayvanların koruyucusu bir tanrıça.
  • 4 – Mitolojide deniz tanrıçası (Antalya’ya adını veren tanrıça)
  • 5 – Baharın müjdecisi.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: İbranice
Kuran ‘da geçmiyor.

Talya ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Talya ismini kullanan 1.039 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Talya ismini kullanan 432 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Talya ismini kullanan 62 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Talya ismini kullanan 129 kişi bulunmaktadır.

Talya isminin Türkiye sıralaması

Talya en çok kullanılan 2790. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1268. isimdir.

Talya ismini kullananların sayısı, son bir yılda 92 kişi artmıştır.

Talya isminin Harf Analizi

Kişiye Talya ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Talya İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Talya ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Talya isminin anlamını gözden geçirin!

Talya İsminin Numerolojisi

Talya isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

T: yirmi dört
A: bir
L: on beş
Y: yirmi sekiz
A: bir
TOPLAM: 69

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap