Talha İsminin Anlamı

talha-isminin-anlami-15683

Talha İsmin Anlamı

  Yeni doğan çocuğa isim seçilirken anne ve babalar tarafından tercih edilecek isimin anlamı hakkında araştırma yapılmalıdır.  İsim seçmek önemlidir çünkü isimler kişilerin kişilik özellikleri hakkında bilgi verir. Toplumumuzda tercih edilen isimlerin çoğu Arapça kökenli olup modern isimlerde bu isimlerle birlikte tercih edilmektedir. Birçok ismin anlamı gibi Talha isminin anlamı da çok merak edilenler arasındadır.

Çocuğa konulacak isim çocuğun kişiliğinin ve karakterinin  şekillenmesine etki edeceği için isim seçiminde dikkatli olunmalıdır. Anne ve babalar tarafından koyulan isim çocuğun karakteri üzerinde olumlu ya da olumsuz özellikler kazanmasına sebebiyet verir. Kişiliğin gelişmesine katkı sağlayan kişiye hitap etmede, kişilerin isimleri çok fazla önemlidir. Talha isminin anlamı bu nedenle bilinmesi gerekli isimlerdendir.

   Talha isminin anlamı, toplumumuzda çok bilinmemektedir. TDK’deki anlamına bakılacak olunursa; sonradan ortaya çıkan, sonradan türeyen, tombul ve iri yapılı anlamına gelmektedir. Keza cennetle müjdelenen on sahabeden birinin adı olarak da Talha ismi bilinmektedir. Başka bir kaynağa göre Zamk ağacı anlamına gelmektedir. Talha isminin anlamı, incelenecek olursa kelime kökeni olarak Arapça kökenli bir isim olup günümüzde kullanımı yaygındır. Genellikle Talha ismi erkek çocuklarına verilmektedir.

  Talha isminin anlamı göz önüne alınarak Talha isminin kişilik analizi yapıldığında bu isme sahip kişilerin fedakâr ve aynı zamanda merhametli kişiler olduğu görülmektedir. Polyanna karakteri taşır ve hayatını iyilik yapmaya adamıştır.  Kendi çıkarlarını önemsemezler. Kendi çıkarlarından ziyade hep başkalarının çıkarlarını ön plana alırlar. Bu sebeple çok fazla dostları vardır. Bu isme sahip kişiler çok iyi bir ebeveyn olurlar. Herkese, ayırt etmeksizin haddinden fazla merhamet gösterip kol kanat gererler. Aşırı sıcakkanlı oldukları için arkadaş edinme hususunda bir sorun yaşamazlar.

   Talha isminin anlamına bakıldığında bu isim Kuran-ı Kerim’de geçen isimler arasında da yer almamaktadır.

  Türkiye’de Talha ismini taşıyan 37 bin 600 kişi vardır. Talha ismini taşıyan kişilerden 7 bin 302’si İstanbul, 2 bin 929’u Ankara’da ve 1413’ü ise İzmir’de bulunur. Talha ismi ülkemizde fazlasıyla yaygın olan isimler arasında yer almaktadır.

 Talha ismini taşıyan kişiler oldukça hiçbir şeyden kolay vazgeçmeyen, rahatına düşkün tartışmaktan hoşlanmayan, zevklere fazla düşkün, sürekli erteleyen ve sürekli ertelenen kararsız, her şeye katlanan, tereddütlü kişiliğe de sahiptirler.

Talha ismini taşıyan kişiler hırslı titiz, korkularıyla yüzleşen ve duyarlı, çekici, dikkatli, sadakatli, sahiple duygusu ön planda olan kişilerdir. Sabırlı, sözünden dönmeyen, karizmatik, hassas, gizemli ve dayanıklı bir yapıları vardır.

Talha ismini taşıyan kişiler genellikle geniş omuzlu, uzun boylu, belirgin yüz hatlarına sahiptirler. Saçları dalgalıdır ve gözleri genellikle açık renklerdedir. Vücut yapısı orantılıdır. Çene yapıları köşelidir ve belirgin bir yüz hattına sahiptirler.  Ciltleri pürüzsüz, kalın ve gür saçlara sahiptirler. Alın kısmı geniştir.  Ses tonları güven verici ve kararlı olduklarını gösteren bir yapıdadır.

Talha ismi caiz mi; diye sorulacak olunursa, Talha isminin anlamı dikkate alınarak bakıldığında çocuklara konulması caiz isimlerden olduğu söylenebilir. Ancak yine de isim koyarken Talha isminin anlamı gözden geçirilmelidir.

Talha isminin isim analizi;

  • T : Duygularını zor açabilen
  • A : Atılgan-enerjik
  • L : Sanatsal yeteneğe sahip
  • H : Sakin ve durağan
  • A : Atılgan-enerjik

Talha ismine uyumlu isimler; Muhammet Talha, Mustafa Talha, Hasan Talha, Abdullah Talha

Talha ismine benzer isimler: Talip, Talih

Talha isminin numerolojisine bakıldığında; toplam 51 çıkmaktadır. Talha isminin alfabedeki harf sıralaması ile bu sonuç bulunur.  Talha ismine sahip olan ünlülerden tarihçi Talha Uğurluel ve ilahi sanatçısı Talha vardır.

talha-isminin-anlami-15683
Talha İsminin Anlamı

Talha isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sonradan Ortaya Çıkan, Sonradan Türeyen; Tombul, İri Yapılı
  • 2 – Cennetle Müjdelenen On Sahabiden Birinin Adıdır.
  • 3 – Zamk Ağacı.
  • 4 – Talha B. Ubeydullah. İslam Dinini Kabul Eden İlk 10 Kişiden Biri, Cennetle Müjdelenmiştir.
  • 5 – Talha b. Ubeydullah. İslam’ı ilk kabul edenlerdendir.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Talha ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Talha ismini kullanan 37.600 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Talha ismini kullanan 7.302 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Talha ismini kullanan 2.929 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Talha ismini kullanan 1.413 kişi bulunmaktadır.

Talha isminin Türkiye sıralaması

Talha en çok kullanılan 440. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 206. isimdir.

Talha ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.436 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Talha isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Talha isminin Harf Analizi

Kişiye Talha ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Talha İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Talha ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Talha isminin anlamını gözden geçirin!

Talha İsminin Numerolojisi

Talha isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

T: yirmi dört
A: bir
L: on beş
H: on
A: bir
TOPLAM: 51

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap