Tahta Kaşık Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılmalı

Tahta Kaşık Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılmalı. Mutfağımızda kullandığımız malzemelerin temizliği elbette ki fazlasıyla önemli bir faktör. Bunu metal ya da tahta olarak ayırmak mümkün değil. Fakat kaşık veya spatula gibi tamamıyla tahtadan imal edilmiş malzemeler temizliği zor araç gereçler arasında sayılabilir.

Çoğu kişi bu araçları bulaşık makinesine atmıyor ve elde yıkıyor. Zaman ise kullanım oranına bağlı olarak sürekli tahta içerisine işlemeler yapıyor.

Bu işlemler genellikle koku olarak karşımıza çıksa da aynı zamanda zaman içerisinde bakteri oluşumuna dönüşebilir.

Üstelik çelik ve teflon yüzeye sahip tava, tencere ya da diğer gereçlerin çizilmemesi için tahta malzemeler kullanılmaya devam ediliyor. Dolayısıyla popülerliğini kaybedecek gibi durmuyor. Temizliği ile beraber bakımının da doğru yapılması hem daha uzun ömürlü kullanmamıza fırsat tanıyor hem de sağlık açısından sorunları ortadan kaldırıyor.

Tahta Kaşıklar Nasıl Yıkanmalıdır?

Tahta Kaşıklar Nasıl Yıkanmalıdır?

Tahta Kaşık Nasıl Yıkanmalıdır?. Tabii ki mutfak temizliği denildiğinde ilk akla gelen nokta tahta kaşıklar değil. Ancak farklı pek çok yoldan birisini kullanarak bu araçları ilk günkü haline getirebiliriz.

Özellikle bakteriyel anlamda sağlık sorununa yol açmaması, estetik olarak kötü görünmemesi için bu şart. Farklı yemek kokularını içerisinde barındırarak kötü bir kokuya sebep olmasını önlemek için de bunu sık sık tekrarlamalıyız.

  • Zeytinyağı

Tahta kaşık temizlemek için Zeytinyağı fikrini ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Bu metodu uygularken aynı zamanda fırın kullanılıyor. Öncelikle fırının ısısını 180 dereceye ayarlayın. Isınma süreci devam ederken kaşık için en iyi temizliğin mümkün olması için hazırlıklara başlayın.

Tüm kaşığı zeytinyağı ile güzelce silin ve her noktasının kaplanmış olduğundan emin olun. Yağlı vaziyette iken fırın 180 derece ulaştığında içerisine atın. Ortalama 5 dakika tuttuktan sonra çıkarabilirsiniz. İlk çıkardığınızda çok sıcak olacağı için hemen musluğun altına, ılık suyla durulama aşamasına geçebilirsiniz.

  • Bambu

En az kullanılan yöntem olmasına rağmen kaşıkları ilk günkü haline getirmeyi başarıyor. Tahta formuna zarar vermediği gibi tüm bakterilerden arınmasını sağlıyor. Malzemeler arasında yer alan bal mumunu ve Hindistan cevizi yağını bir kap içerisine alın ve karıştırın. Ardından tavanın altını açarak kısık ateşe koyun.

Tercihen içerisine limon sıkmanız tavsiye edilir. Bu karışım ısındıktan sonra hazır hale gelecektir. Elinizi yakmayacak önlemler alarak tahta kaşıkların üzerine sürmelisiniz. Bekleme süresi 15 dakika olup sonrasında çok güzel durulanması gerekiyor. Durulama işlemini ise ılık suyla yapmanız tavsiye ediliyor.

  • Sirke ve karbonat

Evde en çok kullanılan ve mutfakta tahta olsun olmasın en iyi temizleme metodu olarak tercih edilen yöntemdir. Bir tencerenin içerisine karbonat ve sirke konularak üzerine sıcak su doldurulur. Tencerenin içerisine ise temizlemek istediğiniz tahta spatula ve kaşık gibi araç gereçleri atabilirsiniz.

Ocağın altını açtıktan sonra 20 dakika kadar kaynatmanız tüm kirin atılmasını sağlayacaktır. Üstelik kirlerinden arındığını suya bakarak anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra çıkardığınızda kokunun sıfıra indiğini fark edeceksiniz. Yıkama işlemi bittikten sonra güzelce soğuk suyla durulamayı ihmal etmeyin. Kuruması içinse balkona, terasa ya da güneş gören bir noktaya koyarak beklemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap