Taha İsminin Anlamı

taha-isminin-anlami-5820

Taha İsminin Anlamı

Her isimde olduğu gibi Taha isminde de kendine özgü bir anlam ve hikâye vardır. İsimlerin anlamı her ne olursa olsun, isimleri değerli kılan daima kişinin kendisidir. Dolayısıyla kişi yalnızca ismiyle mutlu ve barışık olmalıdır. Zira önemli olan da aslında budur. Bu yazımızda Taha ismi hakkında tüm detaylara yer verilmektedir.

Peki, Taha isminin anlamı nedir? Bu ismin anlamı etkileyen birkaç farklı durum bulunmaktadır. Bunlardan ilki İskitlere dayanmaktadır. Zira Taha isminin anlamı İskit Kraliçesi ve kahraman olan kadın anlamına karşılık gelmektedir. Fakat ismin anlamı yalnızca bununla sınırlı değildir. Taha isminin bizim kültürümüz ve inanışlarımız üzerinde de anlamlı bir etkisi bulunmaktadır.

Taha ismi Hz. Ömer’e kendisi Müslüman olmadan hemen evvel okunan ilk sure olmaktadır. Surenin okunmasından kısa süre sonra Hz. Ömer Müslüman olmuştur. Dolayısıyla bu bakımdan değerlendirildiğinde Taha isminin anlamı oldukça etkileyicidir. Bunun yanı sıra, bu hikâyeden sonra akıllara bir soru gelmektedir. O da “Taha ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusudur.

Yukarıdaki hikâyeden de anlaşılabileceği gibi Taha ismi Kur’an-ı Kerim’de yer almaktadır. Her isimde olduğu gibi ebeveynlerin çocuklarına isim verirken ilk aradıkları, isimlerin Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediği olmaktadır. Bu kapsamda değerlendirildiğinde Taha ismini çocuklarına vermek isteyen ebeveynler bu ismi çocuklarına verebilirler. İsim Kur’an-ı Kerim’de yer aldığından aynı zamanda caizdir.

Kur’an-ı Kerim’in yirminci suresi olan Taha Suresi, aynı zamanda bir isim olarak da kullanılmaktadır. Bu isim erkek çocuklarına verilmekte olup, kökeni Arapçaya kadar dayanmaktadır.

Ülkemizde bazı isimler vardır ki ilk duyulduğu andan itibaren kişilerde uzun soluklu bir etki bırakırlar. Bunun sebebi çoğu zaman ismin ilk kez duyulmuş olmasıdır. Taha ismi bu anlamda ilk kez duyulan isimler arasında sayılmayabilir. Çünkü ülkemizde bu ismi kullanan kişi sayısı az denilmeyecek kadar vardır. Peki, Taha ismini kaç kişi kullanıyor?

Ülkemizde Taha ismini kullanan kişi sayısı 25.973 şeklindedir. Bu kişilerden 6.079’u İstanbul’da, 1.982’si Ankara’da ve 969’u ise İzmir’de bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Taha ismi ülkemizde sıklıkla tercih edilen ve önerilen isimler arasında yer almaktadır. Bu konuya daha detaylı olarak değinmek gerekir ise bu ismin en çok tercih edilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada yer aldığını söylemekte fayda olacaktır. Taha ismi ülkemizde en popüler olan 270. erkek ismidir.

Pek çok kişinin araştırdığı Taha isminin özellikleri de bu isme dair merak edilen diğer konular arasında yer almaktadır. Taha ismine sahip olan kişilerin yapılarına genel olarak bakıldığında, bu isme sahip olan kişilerin eğlenceden çok iş hayatına önem verdikleri oldukça açık ve net bir gerçektir. Bunun yanı sıra bu isme sahip kişilerin, planlı kişiler olduklarını, kişilerde gerek davranış olarak gerekse fiziksel olarak doğallığa önem verdikleri de söylenebilmektedir. Ayrıca bu kişiler çalışkanlıkları ve güvenilir kişiler olmalarıyla da bilinmektedirler.

Tüm bunların yanı sıra isme ait olumsuz özellikler de bulunmuyor değildir. Bu kişilerin bazı şeylere çabuk inandığı ve anlık olarak düşünmeden karar verdikleri görülmüştür. Ayrıca para harcama konusuna çekinmeme ve aşırı hareketli oldukları da gözlemlenen diğer özellikler arasında bulunmaktadır.

Bu bilgilerden yola çıkılarak söylenebilir ki Taha ismine sahip kişiler toplumda sevilme olasılığı oldukça yüksek kişilerdir. Doğal davranan kişilerden yana olmaları ve güvenilirliğe önem vermeleri ile bu kişiler toplumun sevdiği pek çok değerli özelliğe sahiptir. Çocuklarına Taha ismini vermeyi düşünen ebeveynlerin gönül rahatlığıyla bu ismi vermelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

taha-isminin-anlami-5820
Taha İsminin Anlamı

Taha isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kuran-I Kerimin 20. Suresi. – Hz. Ömere Müslüman Olmadan Önce Okunan İlk Sure. Hz. Ömer Bu Sureden Etkilenmiş Ve Müslüman Olmuştur.
  • 2 – İskit Kraliçesi, Kahraman Kadın
  • 3 – Kur´an-ı Kerim’in yirminci surenin adı. Taha suresi.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: ta:ha:
Kuran ‘da geçiyor.

Taha ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Taha ismini kullanan 25.973 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Taha ismini kullanan 6.079 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Taha ismini kullanan 1.982 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Taha ismini kullanan 969 kişi bulunmaktadır.

Taha isminin Türkiye sıralaması

Taha en çok kullanılan 606. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 278. isimdir.

Taha ismini kullananların sayısı, son bir yılda 863 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Taha isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Taha isminin Harf Analizi

Kişiye Taha ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Taha İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Taha ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Taha isminin anlamını gözden geçirin!

Taha İsminin Numerolojisi

Taha isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

T: yirmi dört
A: bir
H: on
A: bir
TOPLAM: 36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap