Süt Lekesi Nasıl Temizlenir?

    Süt leke bırakabilen bir sıvı olmasının yanı sıra yanında içilen diğer ürünlerden de başınıza bela olabilir. Örneğin şekerli süt içen insanların ..

Süt leke bırakabilen bir sıvı olmasının yanı sıra yanında içilen diğer ürünlerden de başınıza bela olabilir. Örneğin şekerli süt içen insanların süt lekesi çıkar mı sorusunu ısrarcı bir biçimde yinelemeleri bundan kaynaklanır. Zaten başlı başına süt içerken yaşanacak dökülme riski sorun yaratmaktadır. Buna ek olarak süt lekesini güçlendiren şeker ya da bal gibi farklı seçenekler doğar.

Eğer yalnızca süt lekesiyle dökülen yüzeyin temizlenme formları önemli olmaktadır. Keza yıkanabilir bir yüzey ya da kumaş ise şanslısınız. Aynı şey tabi ki şeker ya da ballı süt lekesi içinde geçerlidir. Çünkü bu tip lekelerde iz kalması kaçınılmaz olur ve lekenin temizlenmesi şeker içeriğinden dolayı daha da zorlaşır.

Süt İzi Çıkar Mı?

Süt izi kumaştan temizlenirken dikkatli olunmalıdır. Yağlı bir yapısı olan ham sütten bahsediyorsak durum biraz daha zor olacaktır. Eğer pastörize edilmiş sütlerin bıraktığı lekeden bahsediyorsak daha rahat olabiliriz. Ilık suyla süt lekesini silmek uygulanan en yoğun metottur. Fakat bunu yapmadan evvel öncelikle lekenin derinlemesine arınmasını sağlamalısınız. Haliyle su uygulamadan evvel bir deterjan ya da sabun kullanmanız gerekir.

Eğer sabunlu bir bezi nemlendirerek süt lekesinin üzerini ovalarsanız lekenin beze yavaş yavaş geçtiğini görürsünüz. Haliyle süt izinin geçmesi için sabunun ya da deterjanın işlemesi gerekecektir. Tekrarlayarak ovaladığınızda bunun mümkün olduğunu fark edersiniz. Ilık suyla durulama işlemi ise sonraki hamledir. Tamamıyla leke çıktıktan sonra mevcut lekeyi de dağıtmadan bunu kolayca ayrıştırırsınız.

Süt lekesi çıkar mı sorusu bu yöntemle tarihe karışsa da şeker oranı, bal miktarı ve diğer seçenekler lekenin zorluk derecesini arttırmaktadır. Söz gelimi kurumuş süt lekesi çıkar mı diye bir soruyla karşılaşırsak cevap yine evet olacaktır. Keza kurumuş olması bu lekenin hiç arınmayacağı anlamına gelmez. Bu kez yararlanacağımız temizlik malzemesi benzin olacaktır. Benzin uçucu bir ürün olduğu kadar yanıcıdır. Doğal olarak yanıcı yönüne dikkat etmeniz gerekir. Yapmanız gereken tek şey ise benzinle mevcut kuru süt lekesini silmektir.

Benzini uyguladığınız bölgeye kesinlikle ateşle yaklaşmamalı bu bölgeyi fazla solumamalısınız. Benzinin uçuculuğunu sağlamak amacıyla kumaşı havalandırırken biraz dövebilirsiniz. Sağından ve solundan vurarak benzinin uçmasını sağlayın. Ardından ise kumaşı ya da süt lekesi olan döşemeyi benzinden arınması ve tamamen temizlenmesi için makineyle yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap