Sürekli Rüzgarlar Nelerdir?  Ayrı Ayrı Tanımları

Dünyanın ekseni etrafında dönmesi ile yüksek basınçlı olan yerlerin alçak basınca doğru hareket etmesi ile oluşan sürekli rüzgarlar nelerdir ve nerelerden eserler hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Yıl boyunca sürekli esen rüzgarlar yüksek basınçtan alçak basınca doğru hareket eden ve dünyanın 30° 60° 90° ve ekvator enlemleri arasında hareket eden rüzgarladır. Sürekli rüzgarlar olarak kabul edilmelerinin nedeni yıl boyunca esmeleridir. Sürekli rüzgarlar alizeler, batı rüzgarları ve Kutup rüzgarları olarak adlandırılmaktadır.

Alize Rüzgarları

Alize rüzgarları 30° Güney ve Kuzey enlemlerinden Ekvatora doğru esen rüzgarlardır. Yüksek basınçtan alçak basınç yönünde esen alizeler Ekvator da karaların doğu kıyılarında yağış meydana getirmektedir. Alizeler termik alçak basınç noktalarına doğru estikleri için Kuzey yarım kürede kuzeydoğudan güney batı yönünde Güney yarım kürede ise güneydoğudan kuzeybatı yönüne esmektedirler.

Alize rüzgarları Ekvator da yükselerek ısınıp ters alizeleri oluştururlar. Ters alizeler ise yükselerek 30° enlemine doğru eserler.

Batı Rüzgarları

Batı rüzgarları 30° Güney ve Kuzey enlemleri arasında başlayarak 60° Kuzey ve Güney enlemlerine esen rüzgarlardır. Dinamik yüksek basınçtan dinamik alçak basınç noktalarına eserler. Batı rüzgarları geçtikleri yerlerdeki okyanus ve denizler üzerinden nemli havayı alarak orta kuşak alanlarında yağış olarak bırakmaktadır. Batı rüzgarlarının daha yüksek noktalarda kutuplara yaklaşan kısımlarda nemli hava bulundurmaları ise kuru kutup rüzgarları ile karşılaşmalarında cephe yağışları oluşmasını sağlamaktadır.

Batı rüzgarları Kuzey yarım kürede güneybatıdan kuzeydoğuya doğru Güney yarım kürede ise kuzeybatıdan güneydoğu yönüne esmekte olan rüzgarlardır. Yıl boyunca yağış bırakmaktadırlar.

Kutup Rüzgarları

Kutup rüzgarları kutuplarda esen rüzgarlar olarak bilinmektedir. En önemli özellikleri ise termik yüksek basınç alanlarından dinamik alçak basınç noktalarına esmektedirler. Kutup rüzgarları kutuplardan başlayarak 60° enlemlerine doğru esmektedirler. Kuzey kutup rüzgarları kuzeydoğudan güneybatıya doğru estiği gibi Güney kutup rüzgarları ise güneydoğudan kuzeybatı yönünde esmektedir. Kutuplardan esen rüzgarlar soğuk hava taşıyan rüzgarlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap