Şükür Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Faziletli Şükür Duaları Nelerdir?

Rabbimizi ne kadar sevdiğimizi, O’ndan istediğimiz şeyleri bizlere bahşettiğinde şükür namazı kılmak her mümin için faziletlidir ki bizim Liderimiz ALLAH’ın Resulünü de aynı şeyleri yapardı. Dilediklerimiz olmasa bile bize verdiği her şey için O’na teşekkür etmek amacıyla şükür namazı kılarak bir sünneti yerine getirmeliyiz. Şükür namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur. Peygamber Efendimiz (S.a.v)’in şükür namazı sırasında okuduğu duaları sizler için hazırladık. 

Biz hayatımız boyunca Rabbimize şükür namazı kılsak herhalde O’nun biz bahşettiği şeyleri ödemek mümkün değildir. Her seferinde bunu hatırlayıp ALLAH’ı anmak, O’na şükrümüzü iletmek bize nasip ettiklerini artırmasını sağlar. Aksi durumda ise büyük ızdırap bizi bekliyor demektir. Yüce Mevla, Hz. Muhammed (s.a.v)’e Habibim derdi. ALLAH’ın Resulü de mutlu olduğu, iyi bir şey duyduğunda hemen şükür için namaz kılarmış. 

Bununla ilgili bir hadisi şerifte: İslam’ı yok etmeye çalışan, en gaddar isimlerden olan Ebu Cehil öldürüldükten sonra haberi Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e geldi ve o da hemen 2 rekât şükür namazı için secdeye eğildi. Sadece bu da değil, dua edip istediği bir şey olduğunda da aynı şeyi yaparmış. 

Şükür Namazı nafile namazlar kategorisine girmektedir. Aslında zorunlu olmadığımız halde ALLAH’ın önünde eğilmek şüphesiz ki çok faziletlidir. Genelde 2 rekât olarak kılınsa da isteyenler dört rekat da kılabilir. Farz kılınmadığı için es geçmemek lazım, çünkü bizim Liderimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bunu yaptığı için bize de müstehaptır. 

Şükür Namazı Kılınışı

İki Rekat Şükür Namazı Nasıl Kılınır?

ALLAH’a yalvarıp O’na dua edip istediğiniz bir şey kabul olursa hemen namaz kılın. İster 2 ister 4 olsun, bu nafile namazı yerine getirmenin de şüphesiz ödülü olacaktır. Şükür namazı kılınışında dikkat edilecek husus kerahat olarak geçen 3 vakitte kılmamaktadır. 

Şükür Namazının Birinci Rekâtının Kılınışı

  • Her namazdaki gibi şükür namazına başlamadan önce de niyet ediyoruz. 
  • ALLAH-u Ekber dedikten sonra şükür namazının birinci rekâtına başlanır. 
  • Sühabaheke, besmele, Fatiha ve zammı surelerden birisi okunur. 
  • Rükûa eğilin ardından secdeye eğilin, doğrulun ve yine secdeye gidin. 

Şükür Namazının İkinci Rekâtının Kılınışı

Birinci rekât tamamlandıktan sonra kıyama durulur.

Besmele, Fatiha, Zammı Sure okunur.

Rukua eğilin, secdeye eğilin, doğrultuktan sonra tekrardan secdeye eğilin. 

Oturma aşamasında Ettahiyyatu-Salli ve Bari- Rabbena okumalısınız. 

Önce sağa Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah sonra sola Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah denir ve şükür namazı tamamlanır.

Şükür Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Faziletli Şükür Duaları Nelerdir?
Şükür Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Faziletli Şükür Duaları Nelerdir?

Şükür Secdesi için Abdest Almak Gerekir mi? Nasıl Yapılır?

Şükür secdesi tilavet secdesine benzer bir şekilde yapılır. Ama kullar için en hayırlı olanı Rabbimizin bize bahşettiği nimetler için şükür secdesine niyetlendim denir. Eller semaya yükselmeden ALLAH-u Ekber tekbiri sonrası secdeye gidilir. 

Şükür secdesinde düşündüğünüz gibi rükû yapılmaz. Aynı şekilde kıyam da yoktur. Ne kadar çok tekrar edilirse o kadar iyidir ama eğer bir sefer yapacaksanız secde bitip ayağa kalınca selam sonrası bitmiş olur. 

Bir hadisi şerifte şöyle geçmektedir: Kıbleye yöneldikten sonra önce tekbir sonra da secdeye gidilir. Secdede tesbihat sonrası Rabbimizi överek O’na şükretmeli ve tekbir sonrası ayağa kalkılmalıdır. 

Şükür için Hangi Dualar Edilmelidir?

Öncelikle, Kur’an’da veya herhangi bir kaynakta şükretmek için dua bulunmaz. Ama Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’in kendisine müjdelenen haberler sonrası nasıl şükrettiğinden pay biçerek bazı duaları ele aldık. Gün içerisinde yaşadığımız her şeyde, gördüğümüz her mucizede O’na şükretmek daha hayırlı bir iş olacaktır. Dünyadaki işler eğlenceli olsa da geçici, kalıcı olana ahirettir. 

Şükür Duaları

Rum Suresi 17-18-19. Ayetlerde Der ki: O halde akşam ve sabah Allah’ı tesbih edin. Göklerde ve yerde hamd O’na mahsustur, öğleden sonra ve öğle vaktinde olduğu gibi. O, ölüden diriyi, diriden de ölüyü çıkarır. Ve ölümünden sonra yeryüzünü diriltir. Ve böylece kabirden çıkarılacaksınız.

Hangi mümin erken vakitte bu duayı söylerse söylediği günün şükrünü yerine getirmiş olur. Akşam vakitlerinde söyleyenler ise gecenin şükrünü tamamlamış olur. 

Sabah Vakti Okunması Gereken Şükür Duası

”Allahümme ma eshaba bi min nimetin ev bi-ehadin min halkıke, fe minke vahdeke, la şerike leke, fe lekel hamdü ve lekaşşükür”

Akşam Vakti Okunması Gereken Şükür Duası

”Allahümme ma emsa bi min nimetin ev bi-ehadin min halkıke, fe minke vahdeke, la şerike leke, fe lekel hamdü ve lekaşşükür”

İki duada birbirinin aynısıdır. Birinde ma eshaba, diğerinde ise ma emsa yer alır. Birisi sabahı, diğeri akşamı ifade eder.

Sabah ve Akşam Okunan Şükür Duasının Türkçe Anlamı

ALLAH’ım! Bu aciz kuluna ve diğer var ettiklerine bahşetmiş olduğun ekonomik ve ruhani bütün nimetler için, sabah kadar ve akşama kadar (bu akşam kısmı için) bizimle olması sadece Senin sayendedir. Senin bir örneğin daha yoktur, yalnız Seni över ve Sana şükrederiz. 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Nasıl Şükrederdi? Hangi Duaları Ederdi?

Hz. Aile Annemizin anlattığı bir rivayette şöyle geçmektedir:

ALLAH’ın Resulü, gecenin ilerleyen vakitlerine kadar iki ayağı da şiş olana kadar Rabbini anardı. Kendisine sordum: Evvelin ve geleceğindeki bütün hatalarını yüce Rabbimiz affettiği halde neden bu denli yoruluyorsunuz? 

Buna cevaben ALLAH’ın Resulü de şöyle cevap verdi: Ya Aişe, Rabbimize her daim şükreden kul olmayayım mı? Kıldığım 2 rekât namaz bu fani dünyada bütün şeylerden daha güzeldir. 

Bir hadisi şerifte şöyle geçer: Hangi mümin sabah olduğunda: Rabbim! Bu ve diğer bütün yaratıklarından her kim ki sabaha sağ salim çıkmışsa yalnız Senin sayendedir. Rabbim sen teksin, bir eşin benzerin daha yok. Övgülerin hepsi ve şükür yalnızca sanadır. Bu cümleyi kuran bir kişinin söylediği günkü şükür borcu Rabbi nezdinde tamamlanmış olur. Akşam vakti de benzer şekilde dua edilirse gecenin şükrü tamamlanmış olur. 

En Faziletli Şükür Hangisi? Tabiri Caizse Melekler Sevap Yazmaktan Bitkin Düşer

Bir gün Yaradan Rabbimizin yarattığı kullardan birisi: ‘Ya Rabb, lekel hamdu kema yenbeği li celali vechike ve li azimi sultanike’ duasını söyledi. Öyle ki rivayete göre melekler sevapları kağıda dökerken epey yoruldular. Yüce Mevla’nın huzuruna giderek: Rabbim, senin bir kulun var, bir dua etti ki onu nasıl kağıda dökeceğimizi çözemedik. Rabbimiz şüphesiz ne dediğini biliyordu ama yine de melekler ne dediğini sordu. ALLAH’ım: ‘Ya Rabb, lekel hamdu kema yenbaği li celali vechike ve li azimi sultanike’ dedi, dediler. O kulumun ağzından neler çıktıysa siz notunuzu alın, zaten o karşıma gelecek ve Ben ona ödülünü sunacağım. 

Meleklerin yazmakta zorlandığı duanın anlamı: ALLAH’ım! Senin kişiliğinin ululuğuna ve senin egemenliğinin büyüklüğüne yakışır olacak şekilde Sana hamd olsun. 

Kur’an-ı Kerim’de Geçen Şükür Ayetleri Nelerdir?

Yasin Suresi 34-35 ve 73. Ayetlerde Der ki: Oraya hurma ve üzüm bağlarından bahçeler yerleştirdik ve pınarlar fışkırttık. Öyle ki, kendi elleriyle yapmadıkları meyvelerden yesinler. O zaman şükretmeyecekler mi? Ve onlardan başka faydalar ve içecekler elde edecekler. O zaman şükretmeyecekler mi?

Bakara Suresi 152. Ayette Der ki: Öyleyse beni hatırla! Şüphesiz Ben seni hatırlayacağım. Ve Bana şükredin ve Beni asla inkâr etmeyin.

Araf Suresi 10. Ayette Der ki: Ant olsun ki, sizi yeryüzüne yerleştirdik ve orada sizin geçinmeniz için yolları var ettik. Yine de ne kadar az şükredersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap