Şükran İsminin Anlamı

sukran-isminin-anlami-45106

Şükran İsminin Anlamı

Toplumumuzda her ne kadar üniseks isimler kullanılsa da kız çocukları için ayrı, erkek çocukları için de ayrı isimler tercih edilmektedir. Çoğu anne ve baba adayı bebeklerine büyüklerinin ismini vermeyi tercih eder. Şükran ismi, eski nesil isimlerden bir tanesidir ve oldukça şık kullanılan bir isimdir. Sizler de kız çocuğunuza Şükran ismini vermek istiyorsanız ve Şükran isminin anlamı nedir diye merak ediyorsanız, buyurun bu güzel ismin ayrıntılarını beraber inceleyelim.

Şükran, Arapça kökenli bir isim olup kız çocuklarına en çok koyulan isimlerden bir tanesidir. Gönül borcu, iyilik bilme, minnettarlık anlamları taşır. Şükran ismi Kuran’da geçiyor mu? Diye araştırmalar yapıyor olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda Şükran isminin Kuran-i Kerimde yer almadığı gözlemlemiştir.

Kız ve erkek çocuklarına verilen isimlerin veriliş sırasına göre istatistiki sıralaması bulunur. Şükran ismi Türkiye’de kaç kişide var? görülme sıklığı ne diye merak ediyor olabilirsiniz. Çok sık kullanılan bir isim olmasına rağmen Türkiye genelinde kaç kişide görüldüğüne ve kız çocuklarına verilen kaçıncı isim olduğuna dair gerekli bilgilere ulaşılamamıştır.

Kız bebeklerine en çok verilen isimlerden bir tanesi olan Şükran isminin kişilik analizi hakkında uzmanlar birtakım açıklamalarda bulunmuşlardır. Şükran isimli kişiler azimli kimselerdir ve dışa dönük bir yapıları vardır. Özgüvenleri oldukça yüksektir. Sempatik ve çılgın bir karaktere sahip olan bu kişiler girdikleri her ortamda bütün dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarırlar. Ayrıca sevecenlikleri ile ön plana çıkmaktadırlar.

Uzmanlar aynı zamanda isimlerin olumlu ve olumsuz yönleri hakkında da yorumlar yapmaktadırlar. Şükran isminin olumlu yönleri; karizmatik, sezgileri güçlü, azimli, birden fazla konu ile ilgilenen, iletişim yetenekleri kuvvetlidir. Ayrıca çevrelerinde her zaman farklı ve değişik insanların olmasını tercih ederler. Aktif olmayı çok severler. Sanatsal yetenekleri oldukça güçlüdür. Yapacakları bir işi en iyi şekilde yapmak için kendilerini o işe odaklarlar. Yok sayılmaya hiç sevmezler. Ön planda olmaya bayılırlar.

Ancak kaygılı ve bir konuda tereddütleri olduğu zamanlarda sinirlenmeye ve şiddete meyillidirler.  Yaratıcı ve lider vasıflı kişilerdir. Bu kişilerin kendilerine has düşünce ve görüşleri bulunur. Sorumluluk sahibi ve cesur kimselerdir. Şükran isminin olumsuz yönleri nelerdir? Diye incelediğimizde ise karşımıza şu sonuçlar çıkmaktadır; bazen kavgacı bir yapıya sahiptirler. Aşırı ve derinlemesine düşünürler.

Diğer insanların fikirlerine kulak vermedikleri için bazen yanlışlara düşebilirler. Şükran isminin fiziksel özellikleri hakkında yapılan açıklamalar ise; pürüzsüz ve güzel bir cilt yapısı, düz ve uzun saçlar, köşeli çene yapısı, dar omuzlu, yuvarlak ve koyu renkli gözlerdir.

Güzel anlamalar içeren ve kulaca hoş gelen bir isim olan Şükran ismi caiz mi? Sorusu da sizler tarafından sorulan bir sorudur. Şükran, caiz bir isimdir ve gönül rahatlığıyla kız bebeklerine konulabilir.

İsimler yazılış, söyleniş ya da heceleme gibi konularda birbirine benzerlik göstermektedir. Şükran ismine benzer isimler; Şükrü, Şükriye, Şukufe, Şükrettin, Şükret, Şükren, Şükri, Şükür, Şükrüye, Şükrüyen, Şoray, Şüheda olmakatadır.

Türkiye’de kız çocuğuna en çok konulan isimler bir tanesi olan Şükran ismi ünlüler arasında da karşımıza çıkmaktadır. Şükran ismine sahip ünlüler kimlerdir diye baktığımızda karşımıza “Nana”, “Şeref Meselesi” ve daha pek çok dizide yer alan Şükran Ovalı çıkmaktadır. Ayrıca yazarlardan Şükran Kozalı da karşımıza çıkan isimlerdendir. Yazarın “Eğreti Gelinler”, “Deniz İpeği”,” Derin Mavi Destan” gibi pek çok kitabı bulunmaktadır. Ayrıca tiyatro yazarı ve İngilizceden Türkçeye tiyatro oyunları çevirisi yapan yazar Şükran Yücel yer alır.

Şükran isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İyilik Bilme, Gönül Borcu, Minnettarlık. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 2 – Tok Gözlü Ve Demir Gibi; Sağlam Demir
  • 3 – Ay Gibi Güzel San
  • 4 – İyiliğe Karşı Gösterilen Tavır, Gönül Borcu, Minnettarlık.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Şükran ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Şükran ismini kullanan 107.407 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Şükran ismini kullanan 18.181 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Şükran ismini kullanan 5.713 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Şükran ismini kullanan 6.441 kişi bulunmaktadır.

Şükran isminin Türkiye sıralaması

Şükran en çok kullanılan 119. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 57. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Şükran isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Şükran isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Şükran isminin Harf Analizi

Kişiye Şükran ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Şükran İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Şükran ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Şükran isminin anlamını gözden geçirin!

Şükran İsminin Numerolojisi

Şükran isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ş: yirmi üç
Ü: yirmi altı
K: on dört
R: yirmi bir
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 102

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap