Suizan Ne Demek? Suizanla ilgili Hadis ve Ayetler Nelerdir?

Suizan kelimesinin dinimizde bir anlamı var ki çok dikkat etmek gerekir. O yüzden suizanla ilgili ayetler ve hadisler bulunmaktadır. Az duyulan ama dikkat edilmesi gereken kelime hakkında bilgileri sizlere aktaracağız.

Suizan, son 3 harfindeki zan kelimesi sizlere fikir verebilir. Zan kelimesi, rastgele, kesin emin olmadan, kafadan uydurularak söylenen şeylerdir. Bir kişinin karakteri onu yapmaya uygun diye, yaptığından emin olunmadığı halde onun hakkında bir şeyler söylemek o kişiyi zan altında bırakmaktadır. Suizan kelimesinin anlamı için de kötü zan diyebiliriz.

Dilimizde daha akılda kalıcı olması açısında ön yargı anlamı daha uygun olacaktır. Ön yargı; sadece kişinin görünüşüne ya da tek bir hareketine bakarak, onun hakkında net bilgi sahibi olmadan bir fikre varmaktır. Suizan kelimesinin zıt – karşıt anlamlısı da hüsnüzan olarak geçer. Bu aslında iyi zan olarak adlandırılır. Karşıdaki kişi hakkında güzel şeyler söylemektir. Hüsnü size hüznü anımsatsa da anlamı iyi yönde kullanılmaktadır.

Suizanda bulunmak nedir? Egoist, kıskanç, hasımlık gibi iyi olmayan duyguların bir sonucudur. Eğer kişinin karakterinde böyle huylar varsa o zat sürekli iyi olmayan şeyleri aklından geçirir ve seçimleri de hep kötü yönde olur.

İslam dini o kadar güzel bir din ki suizan yapılması kesinlikle tasvip edilmemiştir, bir kişi hakkında bilginiz yoksa hüsnüzan yani iyi şeyler söylenmesinin gerekliliği vurgulanmıştır. Suizan, karşı tarafın suçsuz yere yargılanmasına, hayatının kötüye gitmesine hatta ölümüne bile neden olabilir, bu yüzden dinimizce yasaktır. Hatta ayet ve hadisleri inceleyecek olursa haram olduğu da söylenmiştir.

İlk olarak Hucurat Suresi 12.ayette der ki: Ey inananlar! Pek çok zandan uzak durun, zira bazı zanlar günahtır. Kesinlikle casusluk yapmayın, birbirinize karşı gıybet etmeyin. Aranızda ölen kardeşinin etini yemek isteyen var mı? Bunu küçümseyeceksin! Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tövbeleri çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

Hucurat suresinde bizlere anlatılmak istenen kötü olan zannın günah olduğu diğerlerinin olmadığıdır. Zan edilecekse de hüsnüzana izin verilmiştir.

Sahih kaynaklardan Buhari’nin bahsettiği bir hadisi şerifte: Peygamber Efendimiz (s.a.v), suizan bir tür yalandır ve yasak olduğunu ümmetine “Kesinlikle zanna yer vermeyiniz” zan ki sözler içinde en yalan olanıdır.

Nur Suresi 12. Ayette der ki: Bu haberi işittiğiniz zaman, mümin olan kadınlar ve erkekler, birbirlerinin hakkında iyi düşünselerdi ve: “Bu, apaçık bir büyük iftiradır!” deseydi.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v): Hüsnüzan’ın imandan olduğunu söylemiş ve Müslümanlar Rabbine, kardeşlerine karşı hüsnüza içinde olmalarını buyurmuştur. Yine sahih kaynaklarda geçen bir hadise göre: Rabbimiz hüsnüzanla alakalı “Ben, kulumun bana zannı gibiyim” buyurmuştur.

Peygamberimiz (s.a.v): Rabbine kavuşmadan 3 gün evvel: hepiniz  ayrı ayrı farklı şekilde değil ama Rabbine hüsnüzan ederek hayata gözlerini yumsun demiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap