Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Lekeler Nasıl Çıkar?

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Lekeler Nasıl Çıkar? Süet, bir deri türüdür. Genellikle koyundan elde edilir. Ancak geyik, keçi ve buzağı derisinden yapılan süetler de mevcuttur. Rengi ve dokusu kolay bozulabilen, soğuk ve suya duyarlı bir malzemedir. Bu yüzden genellikle yaz ve bahar aylarında kullanımı tercih edilir. Mevsim fark etmeksizin süetten vazgeçmeyenlerin ise bu konuda akıllarındaki en büyük soru işareti süet ayakkabı nasıl temizlenir?

Her dönemin modasıdır. Hem erkek hem de bayan giyim tarzlarının en şık tamamlayıcısı olan bu ayakkabılar, temizliği konusundaki önemi ile sevenlerini biraz zorluyor. Çünkü bu ayakkabının kullanım sonrasında derhal temizlenmesi büyük önem taşıyor. Elbette ki sonradan da temizlenme ihtimali var. Ancak bu, üzerinde biriken tozun ve kirin daha kalıcı olmasına neden olur. Bu sebeple derhal temizlenmesi elzemdir.

Süet Ayakkabı Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar?

Süet kumaşı yapısı gereği lekeyi tutar. Toz dahi olsa, süetten temizlemek deri veya rugana göre daha zahmetlidir. Ayakkabıdaki lekenin cinsine göre, leke çıkarma yöntemi değişiklik gösterir. Bu nedenle ayakkabı üzerindeki lekeler nasıl çıkar sorusunun birden dazla cevabı vardır.

Ayakkabıya bulaşmış toz veya sürtünme izini temizlemek için, bir süet fırçası kullanarak, ayakkabı kuru olmak kaydıyla kolayca temizleyebilirsiniz. Daha inatçı kirler için ise silgi kullanılabilir.

Yağ lekesi bulaşmış bir süet ayakkabıyı temizlemek için, yine bir fırça ve mısır nişastası gerekecektir. Kan damlamış ya da bulaşmış bir ayakkabıyı temizlemek için ise pamuk ve oksijenli su yeterli olacaktır. Temizleme yöntemlerini daha ayrıntılı anlatmadan önce, yöntemin leke in cinsine göre değişiklik göstereceğini belirtmek faydalı olacaktır. Her tür lekeyi aynı şekilde ya da aynı malzemelerle temizlemek mümkün değildir. İgrus.com sitesinin güvenilir kaynakları beraberliğinde süet ayakkabı nasıl temizlenir konusunu aydınlatacağız.

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Lekeler Nasıl Çıkar?
Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Lekeler Nasıl Çıkar?

Süet Ayakkabı Islak Bezle Silinir mi?

Süet ayakkabılar, kumaşının yapısı gereği oldukça hassastır. Bu nedenle bu ayakkabıları çamaşır makinesi gibi çok fazla su, ısı ve basınç içeren ortamlara maruz bırakmak çok yanlıştır. Bütün bu etkenler ayakkabının formunu ve kalitesini bozacaktır. Zamanla deforme olmasına sebebiyet verir. Çamaşır makinesinde yıkamak mümkün olmayınca, akıllara gelen ikinci ihtimal  ıslak bezle silinir mi oluyor. Ancak bu sorunun cevabı da “hayır”. Çünkü suyla veya fazla nemli bir yapıyla temas eden süet ayakkabının kumaşı sertleşecektir. Bu nedenle nemli temizlik yapılması gereken durumlarda, süet ayakkabı spreyi kullanılması daha uygun olacaktır.

Süet Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

İlk olarak en basit kirlenmeden başlayacak olursak, toz ve sürtme izlerini çıkarmak için süet ayakkabı fırçası gerekli olacaktır. Ayakkabı ve fırçanın kuru olması şartıyla, fırçayı tek yöne doğru kullanarak birkaç kez işlem uygulandıktan sonra kır tabakasından kurtulmuş olacaksınız.

Daha inatçı ve derin sürtme izleri ve lekeler için, silgi veya küçük bir parça krep kauçuk kullanılabilir. Orta veya daha fazla güç uygulayarak bu izlerden kurtulmak mümkündür. İşlem bittikten sonra süet koruma spreyi sıkılırsa, hem uygulanan işlemin daha pürüzsüz görünmesini, hem de kumaşın ömrünün uzamasını sağlayacaktır.

Süet ayakkabı üzerindeki su lekesini çıkarmak için, öncelikle ayakkabının dış yüzeyini tamamen ıslatmak gerekir. Daha sonra fırçalayarak su lekelerini çıkarabilirsiniz. Bu işlem bittikten sonra fazla suyu emmek için kuru bir bez kullanmak gerekir. Fazla su ayakkabıda kalırsa kumaşın bozulmasına sebep olacaktır. Son olarak ayakkabının içine kağıt veya kalıp koyarak kurumaya bırakın.

Süet Ayakkabı Temizleme Ürünleri
Süet Ayakkabı Temizleme Ürünleri

Süet ayakkabı nasıl temizlenir sorusunu oluşturuyor birçok cevabında biri de tırnak fırçası kullanmak olacaktır. Tırnak fırçası, yağ veya sebebi bilinmeyen lekeleri çıkarmak için etkili bir yöntemdir. Yağ lekesi ciddi boyutta olduğu takdirde, ayakkabının bir daha eskisi gibi görünmeme olasılığı vardır. Ancak çıkarılabilecek şekildeyse, ılık su ile tırnak fırçası kullanarak ilk aşamayı tamamlayabilirsiniz. Bu aşama lekeyi çıkarmaya yetmediyse, mısır nişastasını ıslak lekenin üzerine dökerek bir gece bekletin. Ertesi gün fırçayla temizledikten sonra lekeye ütü buharını tutun.

Ağda veya sakız gibi kalıp lekeleri çıkarmak için, ayakkabıyı buzluğa koyup 1 gece bekletmek gerekir. Kuruyan leke kalıp halinde soyularak çıkacaktır.

Süet Ayakkabı Temizleme Ürünleri

Süet ayakkabılar, oldukça hassastır. Bu nedenle temizliğinde kullanılmak üzere özel olarak üretilmiş birçok yardımcı ürün bulunmaktadır. Bunlardan süet ayakkabı fırçası, süngeri ve süet ayakkabı silgisi, kolay lekeler için kullanılmaktadır. ayakkabı temizleme ürünleri arasında yer alan süet ayakkabı zımparası ise, daha inatçı lekelerde kullanılmaktadır. Yine en çok kullanılan ürünlerden olan süet ayakkabı spreyi ise, alınan ilk günden itibaren gerek bakım amaçlı, gerek temizlik sonrası koruyucu olara ayakkabı temizliği için kullanılmaktadır.

Sirke İle Süet Ayakkabı Temizliği
Sirke İle Süet Ayakkabı Temizliği

Sirke İle Süet Ayakkabı Temizliği

Sirke, ayakkabı temizliğinde oldukça yaygın kullanılan pratik bir yöntemdir. Uygulanması da çok kolaydır. Sprey şişe içerisine koyduğunuz elma sirkesini, 1-2 kez leke olan yere püskürtün. Fazla püskürtme durumunda ıslaklık artacağından ayakkabıya zarar verebilir. Daha sonra ayakkabı fırçası yardımıyla aynı yöne doğru fırçalayarak temizleyin. Sirke ile süet ayakkabı temizliği işlemini böylece gerçekleştirmiş olacaksınız.

Evde Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi, evde uygulanabilecek en pratik yöntem sirke ile temizliktir. Ancak bunun dışında kalan bazı yöntemler de mevcuttur.

İkinci bir teknik ise bulaşık teli. İnatçı ve kurumuş lekeleri çıkarmak için, lekeli yeri bulaşık teli ile sertçe fırçalayarak lekeden kurtulabilirsiniz. Ancak uygulanan yerin görüntüsünde değişiklik olacağı için, bu işlemi bütün ayakkabıya uygulayarak renk ve görüntü eşitliği sağlamak durumunda kalabilirsiniz.

Evde süet ayakkabı nasıl temizlenir sorusunun bir diğer cevabı da, zımparalı tırnak törpüsüdür. Evde ayakkabı fırçası yoksa, buharlı ütü veya kaynamış suyla ayakkabıya buhar uyguladıktan sonra, tırnak törpüsüyle fırçalayarak lekeyi çıkarabilirsiniz. Buhar lekeyi yumuşatarak daha kolay çıkmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap