Stres Kaynaklı Egzamaya Ne İyi Gelir? Belirtileri ve Tedavisi

Egzama bir deri, cilt hastalığı olarak bilinse de nedenleri değişiklik gösterir. Bazen yoğun stresin uzun sürmesi egzamaya neden olur. Kadınlar biraz daha duygusal olduğu için bu stres egzamayı tetikler. 30 yaşından sonra bu egzama türü yaygınlaşır. Ekonomik zorluklar, çalışılan yerde yoğun iş temposu, ev işleri, çocuklarla uğraşmak bazen çok ağır gelir ve stres egzaması kendini gösterir. Öncellikle ciltte kızarmalar başlar, pullanır ve derilerin döküldüğünü görürsünüz. Stres egzaması ellerden ziyade bacaklarda, sırt bölgenizde, ense etrafında ve kürek kemiğinde sıklıkla görülür.

Stres kaynaklı egzamanın bazı belirtileri vardır. Bu semptomlara göre egzamanın neden kaynaklandığı tespit edilir ve ardından da uygun tedavi yöntemi uygulanır. Bir dermatoloğa muayene olmak gerekir.

Stres Egzamasının Semptomları Nelerdir?

Stres egzamasının bedenimizin farklı noktalarında görmek mümkündür. Bazıları aynaya bakarak görülür ama kaşıntı ile kendisini hissedebilirsiniz. Saç köklerinizden ensenize, sırtınızdan kürek kemiğinize kadar egzama ile karşılaşabilirsiniz. Bazen makatta yaşanan kaşıntının sebebi de bu egzama türüyle bağdaşmaktadır.

  • Strese bağlı oluşan egzamalarda kaşınma genelde uyumaya yakın zamanlarda görülür.
  • Bitmeyen bir kaşıntı isteği olur, kaşınan bölgelerde de su toplanmaya başlar.
  • Kaşınan noktalara baktığınız zaman kızarma, pullanma ve kepek görülme ihtimali yüksektir.
  • Bu egzama türünde beyaz ve kırmızı renkten ziyade daha koyu tonlar görebilirsiniz.
  • Stres egzaması, tedavi edilmediği zaman ağrımaya başlar, bazen de kanamalar görülebilir.
  • Kanamayla beraber kabuk bağlama yaşanır ve tekrar kaşındığında kabuklar koparak acı hissi oluşabilir.

Stres Kaynaklı Egzama Neden Olur?

Stres egzaması, adından da anlaşılacağı gibi, psikolojik anlamda bir çıkmaza girip her şeyi içinize attığınızdan dolayı olur. 30 yaş üstü görülür demiştik ama çok genç kişilerde de görülebilir.

Stres altına girdiğinizde vücudumuz kortizol salgılamaya başlar. Bu oran normalin üstünden olduğunda çeşitli hastalıkları da beraberinde getirir. Hormondaki değişimler cildimizde de olağandışı durumlara sebep, yağlanmayı artırır ve bu da egzamaya dönüşür. Zaten psikolojisi iyi olmayanlar, egzama olduktan sonra kendilerini daha kötü, stresli hissetmeye başlayabilir.

Stres Kaynaklı Egzama Nasıl Geçer, Tedavi Edilir, Ne İyi Gelir?

Egzama, küçük bir sorun gibi görünse de bütün hayatınızı olumsuz etkileyebilir ve tedavisi için iyi gelen şeylere dikkat etmeniz gerekir.

Egzama, o kadar fazla kaşıntıya sebep olur ki egzamanın olduğu bölge yara olmaya başlar. Cildiyeye gittiğininiz hekiminiz size ve hastalığa uygun bir krem yazacaktır. Doktorunuzun önerisi dışında kullanmayınız.

Sürekli stres yaşıyorsanız, bu stresin ne olduğunu biliyorsanız işiniz kolay. Bir süre sizi strese sokan şeyden uzak durmalısınız ya da onun stresini azaltacak adımlar atmalısınız. Hiçbir şeyin sizin yaşamınızdan, sağlığınızdan daha önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Milletçe çay içmeyi çok severiz, bunun yanına bir de tütün ürünleri eklenirse egzama ihtimali artar. Çay ve kahve daha az tüketilmeli, sigara bırakılmalı.

Yaz mevsimindeyseniz şanslısınız, çok sıcak olmayan saatlerde yüzmek egzamaya iyi gelir.

Her gün 7 – 8 saat boyunca uyumalısınız, uykuyu tam alamazsanız bütün gününüz stresli olur.

Stres kaynağınız bazı kişilerse onlarla bir süre görüşmemeniz daha iyi olacaktır. Kendinizi iyi hissetmediğiniz yerde de durmayın.

Cilt kuruluğu egzama gibi deri hastalıklarının en temel nedenidir, nemlendirici krem veya losyon sürmeyi ihmal etmeyin.

Kaynar su ile el, ayak, vücut yıkamak egzamayı tetikler, çok sıcak su ile yıkanmayın.

Stres Kaynaklı Egzama Nasıl Geçer, Tedavi Edilir?

Stres egzamasından kurtulmak için ilk olarak kaşıntıyı durdurmak gerekir. Cildiyenin verdiği kremler bu noktada en büyük yardımcınız olacaktır. Krem sürmeyi sevmiyorsanız bazen haplar da verilebilir. Strese girdiğiniz zaman en çok mideniz zarar görür. Yani bağırsak faaliyetleri de bu aşamada önem arz eder. Stresli yerlerden kaçın ve reçete edilenleri aksatmadan kullanın.

Strese bağlı egzamaya zamanında müdahale edilmezse cilt renginizin farklı tonlara dönüştüğünü ve eskisine göre daha kalın olduğunu görürsünüz. Bu durum sizin stresinizi artıracak ve kaşınmanız da çoğalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap