Spor Salonu Efsanelerini Duydunuz mu? Mutlaka Okumalısınız!

Spor Salonu Efsanelerini Duydunuz mu? Mutlaka Okumalısınız! Herkesin doğru bildiğini zannettiği,  fitness salon efsanelerini inceledik. Şimdi size doğruları aktarıyoruz;.

Ağrıyan Gruplarını Sakın Çalıştırma

Ağrıyan Kas Gruplarını Sakın Çalıştırma

Belki de spor salonunda en çok duyduğunuz şey. Bu konuda uzmanlar, “Kaslarınıza dokunduğunuzda acı hissediyorsanız veya hareketinizi kısıtlıyorsa, onları başka gün çalıştırın” demeleridir. Diğerlerine oranla daha hafif ağrılarda ise, hafif ağırlıklarlı kuvvet antrenmanları ve aerobik hareketler yaparak kaslarınızdaki ağrıları hafifletmek mümkün. Egzersiz bilimi profesörleri, “Hafif ağırlık çalışmak, ağrıyan bölgeye kan akışı sağlayarak bu bölgedeki atık maddeleri ortadan kaldırır ve yenilenme sürecine destek olur” diyerek, bizleri doğru yolu gösteriyorlar.

Gerçek

Antrenman sonrasında kaslarınıza dokunduğunuzda acımıyorsa ve hareketlerinizi kısıtlamıyorsa spor salonuna giderek, maksimum kuvvetinizin üçte biriyle 10-12 tekrardan üç set olacak şekilde ağırlık antrenmanları yapmaya devam edebilirsiniz.

Kasların Daha Çok Büyümesi İçin Ağırlığı Yavaş Kaldır

Kasların Daha Çok Büyümesi İçin Ağırlığı Yavaş Kaldır

Ağırlıklar çalışmalarında kütleyi daha yavaş kaldırırsanız antrenmanınız da daha uzun süreceği bir gerçek. Ancak Amerika’da yapılan bir araştırmada, iki çalışma grubuna yarım saatlik bir ağırlık antrenmanı yaptırıldı. Birinci grup ağırlıkları 5 saniyede kaldırıp 10 saniyede indirdi. İkinci grup ise 1 saniyede kaldırıp 1 saniyede indirdi. Sonuç olarak ilk grup yüzde 250 daha fazla ağırlık kaldırırken, ikinci grup yüzde 70 daha fazla kalori yaktığı saptandı.

Gerçek

Çalışmalarda ağırlığı kaldırırken hızlı kaldırmak kuvvetinizi arttırmaya yardımcı olur. Fakat indirirken ise daha kontrollü ve daha yavaş olmak gerektiğini bilmelisiniz. Ağırlığı kontrollü ve yavaş indirmek, daha büyük kas kütlesi inşa etmenizi sağlayacağından bu şekilde çalışmaya özen göstermelisiniz.

Squat Dizlere Zararlıdır

Spor Salonu Efsanesi Squat Dizlere Zararlıdır

Amerika’da bir derginin yaptığı son araştırmaya göre, leg extension gibi tek ayakla tek bir eklemin çalıştığı egzersizler, squat ve leg press gibi birden çok eklemin çalıştığı egzersizlerden daha zarar olabiliyor olduğu kanıtlandı. Yapılan araştırmalarca, leg extension egzersizinde quadriceps kasları bağımsız olarak çalışırken, diz kapağıyla kalça kemiği arasında dengesiz bir sıkışma yarattığında dikkat edilmesi gerekiyor.

Gerçek

Diz eklemleri; quadriceps ve hamstring kasları tarafından kontrol edilir olduğunu bilmeliyiz. Doğru formda yapılan squat ve leg press gibi egzersizler diz kapağına zarar vereyecek olabilir. Squat esnasında belinizi düz tutarak, üst bacağınız yere paralel olana kadar alçalarak çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

 Daha Çok Protein, Daha Çok Kas

Spor Salonu Efsanesi Daha Çok Protein, Daha Çok Kas

Spor Salonu Efsanesi Daha Çok Protein, Daha Çok Kas. Kasların güçlenmesinde, proteinin önemi çok büyük olduğunu hepimiz biliyoruz. Uzmanlara göre ise bu durumu fazla da abartmamak gerekiyor. Yoğun ve sert geçen bir antrenmandan sonra bile proteini doğru tüketmek gerekebilir. Sahip olduğunu kilogram başına 2-2,5 gram protein tüketmek yeterli olacaktır. Ayrıca tükettiğiniz “fazla” protein vücutta asitlere ve nitrojenlere dönüştüğünden; ya karbonhidrata çevrilip depolanır, ya da vücuttan atılmaya destek olur.

Gerçek

Hassas davranmanız gereken en önemli nokta, karbonhidrat ve protein dengesini sağlamak olmalıdır. Antrenman sonrası yenilenme için içeceğinizin dörtte biri protein, dörtte üçü karbonhidrat olmasında dikkat etmelisiniz. Birkaç saat sonra yiyeceğiniz yemekte ise bu defa tam tersi bir bu durum meydana gelebilir. Yani protein miktarını fazla tutun. Bu sayede maksimum protein sentezi sağlayabilmeniz de mümkün olacaktır.

Spor Salonunda Etkili Bir Kas Gelişimi İçin Serbest Ağırlık Kullan

Spor Salonunda Etkili Bir Kas Gelişimi İçin Serbest Ağırlık Kullan

Spor Salonunda Etkili Bir Kas Gelişimi İçin Serbest Ağırlık Kullan. Fitness salonundaki makinelerle de iyi bir kas kütlesi inşa edebileceğinizi biliyoruz. Yaşadığınız bir sakatlıktan sonra bir bölgeyi kullanmamak adına veya serbest ağırlıkla doğru formu yakalayamıyor olsanız da, makineler sizin için doğru alternatiftir. Örneğin; pull up hareketi sırt için çok önemlidir ancak bu hareketi yapamıyorsanız, sırt kaslarını güçlendirmek için lat pull down yapmayı deneyebilirsiniz.

Gerçek

Sizde spora yeni başlayanlardansanız, hareketlerin doğru formunu yakalayana kadar makineleri tercih etmeniz yararlı olabilir. ancak uzun süredir spor yapıyor ya da profesyonel bir sporcuysanız antrenman programınızdaki ana hareketler serbest ağırlıklardan oluşan setler olmalıdır. Serbest ağırlıklar daha fazla kas grubunu çalıştırır. Bu sayede daha iyi bir kas gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap