Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır? Buzlukta Uzun Süre Saklama

Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır? Buzlukta Uzun Süre Saklama. Sarımsak, dünyanın pek çok yerinde yemeklere tat vermek için kullanılır. Amaryllidaceae familyasına dahil olan ve Allium cinsinden soğanlı bir bitkidir.

Yakın akrabaları arasında soğan, arpacık soğanı, pırasa, Çin soğanı ve frenk soğanı bulunur. Sarımsağın bilimsel adı Allium sativumdur. Üst sınıfı ise Allium’dur. Türk mutfağında da bir hayli fazla kullanılan sarımsak kabuklu bir bitkidir.

Hem kabuklu hem kabuklu olarak saklanabilir. Bu yazımızda  soyulmuş sarımsak nasıl saklanır sorusunun yanıtını alacaksınız.

Soyulmuş bu sebze genellikle kapaklı bir kabın içerisinde saklanır ve 1 hafta geçmeden tüketilir. Yani soyulmuş sarımsak nasıl saklanır sorusunun temel yanıtı bu şekildedir. Ancak bu bitki soyulsa da soyulmasa uzun süre de saklanabilir. Bu da akıllara sarımsak uzun süre nasıl saklanır sorusunu getirir.

Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır?
Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır?

Sarımsaklar Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Bunları uzun süre saklamanın pek çok yöntemi vardır. Ancak temel birkaç yöntem bulunur ve genellikle de bu yöntemler kullanılır. Bu yöntemlere soyulmamış olanlar da dahildir.

Soyulmamış sarımsak, bir seferde bol bol alınabilir. Bunları da uzun süreli saklamak gerekir. Bunun için de bazı detaylar vardır. Bunlar olabildiğince sapları uzun şekilde alınmalıdır. Sap kısmından her bir dal birbirine örülmelidir. Örülen bilimsel adıyla Allium sativum demetlerinin filizlenmemesi ve bozulmaması için mutlaka karanlık bir yerde, nem ve sıcaklık görmeyecek şekilde uzun süreli saklanabilir.

Soyulmuş olanları uzun süreli saklamak için buzluğa atmak gerekir. Tek seferde soyup sürekli uğraşmamak isteyen bir kişi yine uzun süre saklayabilir. Bunun için sarımsaklar güzelce soyulup yıkanmalıdır.

Daha sonra kuru ve temiz bir bez ya da kağıt havlu ile tamamen kurutulmalıdır. Kurutulan bitkiler kapaklı ve hava almayan bir kabın içerisine yerleştirilip buzluğa atılabilir. Yemek yaparken de çıkarılıp tüketilmesi uygundur. Böylece soyulmuş sarımsak nasıl saklanır sorusu bir nebze İgrus aracılığıyla yanıtlanmıştır.

Soyulmuş olan bitki,rendelenerek ya da ezilerek de uzun süreli saklanabilir. Bu işlem için sebzeler güzelce soyulup yıkanmalıdır. Daha sonra küçük küçük kesilebilir, rendelenebilir ya da havanda ezilebilir. Tercih size kalmıştır. Bu işlemlerden birisi yapıldıktan sonra sebzeler hava almayacak bir kaba koyulmalıdır. Son aşamada ise üzerinde bolca zeytinyağı gezdirilmeli, istenirse tuz da ekilmelidir. Daha sonra hazırlanan bu sebzeler buzdolabında uzun süreli saklanabilir.

Sarımsak Nerede Saklanır?
Sarımsak Nerede Saklanır?

Sarımsak Nerede Saklanır?

Soyulmuş olanlar yukarıda da bahsedildiği üzere ya buzlukta ya da buzdolabında saklanmalıdır. Bu da sarımsak nasıl saklanır sorusunun beraberinde sarımsak nerede saklanır merakını bir nebze gidermiştir. Ancak soyulmamış sarımsağın nerede saklanacağı da merak konusudur.

Soyulmamış olanlar için akla gelen ilk saklama yeri buzdolabının içerisi olabilir. Ancak soyulmamışlar buzdolabının içerisinde saklanmamalıdır. Oda sıcaklığında ve fırın ocak gibi ısı kaynaklarından uzakta, dışarıda saklanmalıdır. Balkon gibi yerler bunun için uygun olacaktır.

Doğal antibiyotik sarımsak böylelikle buzdolabında, dışarıda ya da buzlukta saklanabilir. Ancak soyulmamış olanlar için buzdolabında ya da buzlukta saklamak, soyulmuş olanlar için de dışarıda açık bir şekilde saklamak uygun olmaz.

Taze Sarımsak Nasıl Saklanır?
Taze Sarımsak Nasıl Saklanır?

Taze Sarımsak Nasıl Saklanır?

Sarımsak nasıl saklanır henüz tam olarak yanıtlanmış değildir. Çünkü sarımsağı birçok türde birçok şekilde saklamak mümkündür.Sarımsağın saklanma aşamasında akla gelen sorulardan birisi de taze sarımsağın saklanmasıdır. Peki taze sarımsak nasıl saklanır?

Taze sarımsak, aslında soyulmuş ve soyulmamış olanların yeni, diri ve bozulmamış halidir. Bu nedenle taze olanlar da yine aynı şekilde saklanabilir. Eğer saklandığı yerden çıkarıldıysa ancak bitmediyse de yine aynı metot ile saklamak mümkündür.

Bu sebzeyi en taze haliyle tüketmek için de yenilecek kısmı soyulup ya oda sıcaklığında ya da buzdolabında bir günde tüketilmelidir. Yani taze sarımsağı soyulmuş bir şekilde saklamak için bir kap içerisinde odada veya buzdolabında saklayıp bir gün içerisinde tüketebilirsiniz. Peki soyulmuş sarımsak buzlukta nasıl saklanır ya da saklanır mı?

Soyulmuş Sarımsak Buzlukta Nasıl Saklanır?
Soyulmuş Sarımsak Buzlukta Nasıl Saklanır?

Soyulmuş Sarımsak Buzlukta Nasıl Saklanır?

Soyulmuş sarımsakları buzlukta saklamak elbette mümkündür. Uzun süreli saklama şekillerinde bahsedilmese de soyulmuş sarımsak nasıl saklanır sorusunun uzun süreli bir saklama şekli de buzlukta saklamaktır. Peki ayıklanmış sarımsak buzlukta nasıl saklanır?

Rendelenmiş olanlar, buzluğun içerisinde başka bir yöntem ile de uzun süre saklanabilir. Bu yöntemde sarımsaklar ayıklanıp güzelce temizlenmelidir. Yine küçük küçük kesilmeli, rendelenmeli ya da havanda ezilmelidir. Bu işlemin ardından da temiz bir buz kalıbı çıkarılmalı ve 1 seferde kullanılacak kadar yerleştirilmelidir.

Hepsi bitene kadar bu işlem yapılmalıdır. Buzluğun içerisi doldurulunca üzerine temiz su ya da zeytinyağı ekleyebilir ve uzun süreli saklayabilirsiniz. Bu işlemi sarımsağı çıkaracağınızda hangi yemekte kullanacağınıza göre ayarlamanız uygun olacaktır.

Böylece, soyulmuş sarımsak nasıl saklanır, uzun süre nasıl saklanır, nerede saklanır, saklama yöntemleri, soyulmuş sarımsağın buzlukta saklanması gibi sorular en doğru ve güvenilir şekilde anlatılmıştır. Artık sarımsakları saklama ve daha sonra ise çıkarıp afiyetle tüketme zamanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap