Soğuk Çay Tarifi, Nasıl Yapılır?

Artık siz de soğuk çayınızı evde demleyebilirsiniz. Şeftali, limon ve bergamot aromalı soğuk çayın evde nasıl kolayca yapıldığını yazımızda siz de göreceksiniz.

Yaz aylarının vazgeçilmez içeceklerinden bir tanesi olan soğuk çay piyasada birçok hazır markanın satmakta bulunduğu oldukça lezzetli bir içecektir.

Eğer dışarıdan almak istemiyorsanız evde de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz ayrıca evde yapmış olduğunuz soğuk çay içeriğini damak tadınıza göre ayarlama durumunuzda bulduğum durumdan ötürü farklı aramaları kullanarak soğuk çaylar elde edebilir ve lezzetli bir şekilde sıcak yaz günlerinde tüketebilirsiniz.

Evde Hazırladığınız soğuk çayın içerisinde Glikoz şurubu ve sağlık için sakıncalı diğer maddeler yer almadığı için daha sağlıklı olacaktır Ve günü rahat ile tükete Bileceksiniz şimdi soğuk çayı nasıl yapıldığını inceleyelim

Soğuk Çay Tarifi?

Öncelikle kullanmanız gereken malzemeler

  • 1 su bardağı kadar demlenmiş çay
  • bir su bardağı şeftali suyu,
  • yarım limon suyu
  • 1 litre su
  • yarım bardak toz şeker
  • 1 limon
  • 1 adet şeftali
  • nane ve Boz bu malzemeleri bir araya getiriyoruz.

Yaparken soğuk çayın yapımında dikkat etmeniz gereken en önemli unsur çayı demleme işlemi ile başlamaktır.

Bunun için Taze çay demle edebileceği gibi kahvaltıda kalan çayınızı da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yaklaşık olarak bir su bardağı kadar demlenmiş olan çayınızı bir kap içerisine aldıktan sonra üzerine yarım bardak limon suyu ekleyin ve sonra da yarım su bardağı toz şeker ve bir bardak şeftali suyu da ekleyerek karışımı iyice karıştırın

. Toz şeker isteye göre artırılıp azaltılabilir ya da toz şeker yerine bal kullanılabilir son olarak karışma 1 litre su ekleyerek iyice karıştırabilirsiniz.

Daha yoğun bir şeftali tonu için karışım içerisinde 1 adet şeftali dinlemek isteyebilirsiniz konuşması olması için ardından buzdolabına kaldırmanız gerek.

Buzdolabında soya soğuk suyu çayın servisinde ise bardağı birkaç buz koyduktan sonra bardak kenarı limon dilimi ile beraberdim taze nane ile beraber süslenir

Eğer istiyorsanız bergamot aromalı çay kullanarak soğuk çay da elde edebilirsiniz ya bu karışımın içerisine de şeftali suyu ve limon suyu ekleyerek damak tadınıza göre belirleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap