Slovenya Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Et Fiyatları ve Yaşam Standardı Nasıl?

Slovenya asgari ücret bakımından fena değil. ,Ev kiraları yüksek olsa da et fiyatları düşük olduğundan yaşam standardı iyi sayılır.. 2022 en düşük maaş detayları yazımızda…

Slovenya özellikle konum olarak balkanlarda yer alan bir ülke olarak Türk vatandaşlarının ilgisini çeken bir başka ülke. Slovenya asgari ücreti ile ilgili bu yüzden ciddi bir merak konusu oluşuyor. Ülkede daha önceden de yapılmış araştırmalar ve hükümetin belirlediği tutarlar oldukça dikkat çekici seviyede. Keza Slovenya’da bir vatandaşın günlük yaşam maliyetinin barınma, yeme içme ve diğer hizmetler dahilinde 41 €’ya tekabül ettiği sonucuna ulaşılmıştı.

Buna bağlı olarak da Slovenya asgari ücret ne kadar sorusu aslında aşağı yukarı anlaşılır bir seviyeye ulaşıyor. Tabii ki 2021 yılının sonlarına doğru yaklaştığımız şu günlerde asgari ücret zamları tüm ülkelerde en merak edilen noktaların başında yer alıyor.

Günlük yaşam maliyetini 41 € olarak açıklayan hükümet ise 30 günlük bir günlük yaşam maliyeti tutarında asgari ücret sunmuyor. Bu enflasyonun düşük olması ve reel fiyatlarda söz konusu olan avantajlardan kaynaklanan bir durumdur. Slovenya asgari ücreti 2021 yılında da standart bir yaşamı idame ettirebilecek düzeyde seyrediyordu.

 

Slovenya’da Asgari Ücret 2022

 

Slovenya asgari ücret tutarı 2022 yılında 940,06 € olarak belirlenmiş olup bunun yaşam normlarını standart olarak ele aldığımızda yeterli bir miktar olduğunu vurgulayabiliriz. Özellikle market fiyatlarının çok uygun olması temel gıda ve ihtiyaçlarda herkesin rahat bir nefes almasını sağlayabiliyor. Dolayısıyla alım gücü açısından avantajlı ülkeler arasında yer aldığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

 

Slovenya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

 

Slovenya’da ev kirası için ödeyeceğiniz meblağı belirleyecek faktörlerin başında oda sayısı geliyor. Ancak bir diğer değişken olarak lokasyondan söz etmeliyiz. Merkeze uzaklığı ve aynı zamanda ilçede bulunup bulunmaması direkt olarak fiyatlara etki edebiliyor.

Slovenya ev fiyatları satış aşamasında metrekare fiyatı cinsinden 2,152 € ile 2,915 € arasında geziniyor. Yani teknik olarak 100 metrekare bir evin satış fiyatını 2,500 € metrekare başına ücretten 250,000 € olarak tanımlayabiliriz.

Ev kiralarında ise tek odalı stüdyo dairelerde merkez için 465 € olan kiralar merkeze uzak ilçe noktalarında 375 €’ya kadar düşebiliyor. Aileler için uygun olan üç odalı evlerde de merkezi lokasyonlar 855 € dolaylarında iken merkeze uzak noktalarda 641 € kira ortalaması mevcut.

 

Slovenya’da Market Alışverişi

 

Slovenya’da asgari ücret nasıl sorusunun temel eğrilerinden birisi market alışverişi olabiliyor. Bunun içinse pek çok alternatifi değerlendirmek gerekiyor. Gıda olarak patatesin kilosu için 0,74 € ödeniyor. Kırmızı etin kilosu 10 € iken tavuk kanadı için kilogram fiyatı 6,98 €. Satın alacağınız bir litre süt içinse 0,9 € ödemeniz gerekiyor.

Yani teknik olarak Slovenya’da aylık market alışverişi için 200 € gibi bir bütçe tüm ihtiyaçları karşılayabiliyor. Giyim masrafları ise biraz daha yüksek gibi gözüküyor. Keza ayakkabı fiyatları 60 € ile başlarken, deri ayakkabılarda 90 €, spor ayakkabılarda ise 70 € civarında bir ortalamadan söz edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap